Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdjęcie uczniów pojawiło się na ulotce wyborczej. Rodzice żądają przeprosin

gonzo19
gonzo19
Na ulotce wyborczej kandydatki do rady dzielnicy Ursus Jolanty Dąbek pojawiło się zdjęcie młodzieży ze szkoły. Ich rodzice są oburzeni, bo nie wyrazili na to zgody.

Obecna wiceburmistrz dzielnicy Ursynów**Jolanta Dąbek kandydowała w tegorocznych wyborach samorządowych do rady dzielnicy Ursus. Na ulotce wykorzystywanej podczas kampanii wyborczej wraz kandydatką pojawia się również Hanną Gronkiewicz-Waltz. W tle kilkuosobowa gruba młodzieży szkolnej z Gimnazjum 131 w Ursusie**.

"Nie wyraziłem zgody na publikację wizerunku mojej córki"

Tymczasem do naszej redakcji zgłosił się rodzic jednego z dzieci, które pojawiły się na ulotce. – Moja córka była niepełnoletnia, a ja nie wyraziłem zgody na publikację jej wizerunku – nie kryje oburzenia pan Jan (imię zmienione). Dodaje, że czuje się zbulwersowany, bo zdjęcie zostało wykorzystane do celów politycznych.

– Ta pani [kandydatka – przyp. red.] zachowała się bardzo nieprofesjonalnie. Od urzędnika państwowego na tym stanowisku wymaga się powagi – nie kryje irytacji. Inny rodzic, który jest nauczycielem w Gimnazjum 131 i jego dziecko znalazło sie na zdjęciu, też nie ukrywa oburzenia: – Byłem totalnie zaskoczony, zwłaszcza, że daleko mi do jej poglądów politycznych.

"Myślałam o wycofaniu tej ulotki"

Co na to pani wiceburmistrz? Zadzwoniliśmy do Jolanty Dąbek. Stwierdziła, że wykorzystała zdjęcie, bo miała odpowiednią opinię od prawników z urzędu. Ich zdaniem można było tak zrobić, bo to zdjęcie publiczne.

Przyznaje jednak, że myślała nad wycofaniem zdjęcia z ulotki. Ostatecznie nie zrobiła tego, bo termin wyborów był bliski. Dodała, że nie mogła też zdobyć zgody na wykorzystanie wizerunku dzieci, bo ich nie znała.

Prawnicy nie mają wątpliwości

Prawnicy z serwisu www.e-prawnik.pl, których poprosiliśmy o opinię w tej sprawie jednoznacznie stwierdzili, że zdjęcie wykorzystane na ulotce nie można nazwać publicznym: – „Charakter zdjęcia pozwala na uzasadnione przypuszczenie, że jest to zdjęcie pozowane, a zatem nie można uznać dzieci znajdujących się za osobami publicznymi za tło, czy też fragment większej całości. Powoływanie się przy tym na ochronę interesu społecznego (prowadzona kampania wyborcza) nie uzasadniałoby naruszenia dobra osobistego i nie uchylało bezprawności tego czynu” – piszą w swojej opinii – czytaj pełną treść »

"Czekam na publiczne przeprosiny"

Pan Jan oczekuje przeprosin od wiceburmistrz Ursynowa. Jolanta Dąbek odpowiada, że może to zrobić. Zaprasza nawet rodziców do siebie, chce się spotkać z nimi osobiście.

– To mnie nie satysfakcjonuje – odpowiada pan Jan. – Powinna się przyznać publicznie, że popełniła gafę. Niech przeprosi w lokalnej gazecie. Skoro gafa była publiczna, to i przeprosiny też powinny być takie – ucina zdenerwowany.

A jaka jest Twoja opinia na ten temat? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem i maile: [email protected].

Wybory samorządowe 2010 w Warszawie - serwis specjalny »

Opinia prawników serwis e-prawnik.pl


„Polski system prawny chroni prawo do wizerunku, jako jedno z dóbr osobistych każdego człowieka. Wizerunkiem jest obraz określonej osoby w formie na przykład fotografii. Kodeks cywilny chroni bezprawne naruszanie dóbr osobistych. Bezprawność ta jest jednak przesłanką niezbędną, by można było skorzystać z ochrony przewidzianej w kc. Trzeba przy tym pamiętać, że bezprawnym może być działanie nie tylko sprzecznie z prawem, ale także z zasadami współżycia społecznego.

W ustawodawstwie polskim kwestię rozpowszechniania wizerunku osoby reguluje ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z całą pewnością rozprowadzanie ulotek, na których znajduje się wizerunek osoby pozującej jest jego rozpowszechnianiem. Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o prawie autorskim rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Ust. 2 stanowi wyjątki od powyższej zasady, statuując, że zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych lub osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Legalność rozpowszechniania wizerunku zależy od konkretnej sytuacji. Co do zasady, w braku zgody osoby uprawnionej, jest ono bezprawne. Można zatem mówić, że w opisywanej sprawie doszło do naruszenia dobra osobistego. Charakter zdjęcia pozwala na uzasadnione przypuszczenie, że jest to zdjęcie pozowane, a zatem nie można uznać dzieci znajdujących się za osobami publicznymi za tło, czy też fragment większej całości. Powoływanie się przy tym na ochronę interesu społecznego (prowadzona kampania wyborcza) nie uzasadniałoby naruszenia dobra osobistego i nie uchylało bezprawności tego czynu.

Jakie zatem uprawnienia przysługują dziecku reprezentowanemu przez rodzica? W przypadku bowiem osób niezdolnych do czynności prawnych działają za nich ich przedstawiciele ustawowi. Zgodnie z art. 24 par. 1 kc ten, czyje dobro osobiste zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba, że nie jest oni bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Analogicznie kwestie te reguluje art. 78 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, mający zastosowanie w tej sprawie.”
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto