Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDM założył nowe skrzynki lęgowe dla ptaków. Po powrocie z ciepłych krajów nie będą już składać jaj na ulicznych latarniach

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tak wyglądają nowe skrzynki lęgowe dla ptaków
Tak wyglądają nowe skrzynki lęgowe dla ptaków ZDM
Przy wymianie opraw oświetleniowych na nowe, ekologiczne Zarząd Dróg Miejskich napotkał niespodziankę - gniazda ptaków założone na szczytach latarni. Po konsultacji z ornitologiem drogowcy przesiedlili ptaki do nowych skrzynek lęgowych, które zamontowali w pobliżu, tak by ptaki po powrocie z ciepłych krajów miały gdzie składać jaja. Szczegóły poniżej.

Zarząd Dróg Miejskich usunął gniazda znajdujące się na starych oprawach zgodnie z zezwoleniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. W trakcie ich demontażu drogowcy upewnili się, że w gnieździe nie znajduje się żaden ptak, ani jaja. Żeby zrekompensować ptakom gniazdo, które znajdowało się w nieodpowiednim miejscu, zamontowali w pobliżu drewniane, skrzynki lęgowe.

Nowe budki dla ptaków powstały:

  • na Bielanach (ul. Perzyńskiego, ul. Broniewskiego),
  • na Woli (ul. Redutowa, ul. Olbrachta, ul. Płocka),
  • w Śródmieściu (ul. Topiel, ul. Solec, ul. Wenedów, ul. Zakroczymska).

Ptaki mają w nich możliwość spokojnego lęgu i wysiadywania jaj. Łącznie zawieszono ich 46 sztuk. W skrzynce lęgowej typu B swoje schronienie znajdzie najczęściej szpak, kowalik i krętogłów. Skrzynki typu P2 mogą zostać domem dla wróbla, pleszki i mazurka.

Ptaki, których gniazda znajdowały się na starych oprawach oświetleniowych, przesiedlono do nowych skrzynek lęgowych
ZDM

Budki były montowane na drzewach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wymienionych opraw, tak żeby ptaki, po powrocie z zimowej migracji, nie miały problemu z odnalezieniem swojego siedliska.

Czasami te zlokalizowane obok latarni nie spełniały tego wymogu, więc szukaliśmy odpowiednich drzew jak najbliżej poprzednich azyli. Drzewa, na których zostały zawieszone budki, musiały mieć odpowiednią wysokość, aby przestrzec ptaki przed ewentualnym atakiem drapieżników. Budki powinny znajdować się w koronach drzew, przez co złożone jaja mogą liczyć na ochronę przed słońcem i upałem. Wszystkie budki zostały precyzyjnie zamontowane, żeby służyły ptakom przez długie lata. Wykonane są z nieheblowanych desek, które nie są narażone na niszczenie spowodowane działaniem wilgoci - przekazali drogowcy.

Ptaki, których gniazda znajdowały się na starych oprawach oświetleniowych, przesiedlono do nowych skrzynek lęgowych
Tak wyglądają nowe skrzynki lęgowe dla ptakówZDM

Dzięki skrzynkom lęgowym ptaki otrzymały bezpieczne miejsce w zamian za zlikwidowane gniazdo. Przez to nie wrócą one do tworzenia swoich siedlisk na szczycie latarni, co ważne jest szczególnie w przypadku doraźnych napraw opraw oświetleniowych.

Usuwanie gniazd ptaków objętych ochroną gatunkową na własną rękę, jest zagrożone karą aresztu lub grzywny. Przesiedlenia ptaków mogą odbywać się tylko za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto