MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany na kolei w Warszawie. Wakacyjne korekty u popularnych przewoźników. Pociągi SKM, KM i WKD pojadą inaczej

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Od dziś duże zmiany na kolei
Od dziś duże zmiany na kolei WTP / Archiwum Polska Press / WKD
Od niedzieli 9 czerwca, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej wrócą na stałe trasy. Linia S1 ponownie połączy Pruszków i Otwock, S2 pojedzie pełną trasą z Lotniska Chopina do Sulejówka Miłosnej, a mieszkańcy Piaseczna, Legionowa i Zegrza ponownie będą mogli jeździć S4 i S40 niemal do centrum Warszawy. Z kolei linia S3 znów dojedzie do Warszawy Centralnej. Duże zmiany czekają także pasażerów Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Szczegóły poniżej.

Spis treści

SKM, WKD i KM wracają na stałe trasy

Kolejarze kończą kolejny etap prac przy modernizacji Warszawy Zachodniej. W związku z tym poszczególne linie Szybkiej Kolei Miejskiej powrócą na swoje stałe trasy, choć będą jeszcze występowały czasowe zmiany i ograniczenia związane z innymi pracami na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego.

Zmienią się także rozkłady Kolei Mazowieckich - przez Warszawę Śródmieście pociągi tego przewoźnika będą kursowały z częstotliwością do 4 minut w każdym kierunku, co spowoduje, że znaczna ich część przejedzie linią średnicową. Natomiast pociągi WKD ponownie dojedzie do Śródmieścia.

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów SKM

Od niedzieli 9 czerwca, większość pociągów linii S1 wróci na całą trasę z Pruszkowa do Otwocka z częstotliwością co około 30 minut w obu kierunkach. Z powodu prac torowych, od 9 do 16 czerwca wybrane połączenia będą realizowane z pominięciem przystanków: Warszawa Grochów, Olszynka Grochowska i Gocławek. W stronę Otwocka będzie to 13 pociągów, a z Otwocka - 16 pociągów. Ponadto niektóre wieczorne składy pojadą w skróconej relacji Warszawa Wschodnia - Otwock. Od 17 czerwca w pełnej relacji, na trasie Otwock - Pruszków, będzie kursowało 36 par pociągów.

W wybrane weekendy (21-23 czerwca oraz 5-7 i 12-14 lipca), z powodu zamknięcia torów podmiejskich na odcinku Warszawa Zachodnia - Warszawa Włochy, po godzinie 19:30 pociągi S1 będą jeździły (w obydwu kierunkach) na trasach Pruszków - Warszawa Główna i Warszawa Wschodnia - Otwock.

Od niedzieli 9 czerwca na stałą trasę ze stołecznego Lotniska Chopina do Sulejówka Miłosny, powracają także pociągi linii S2. Będą one kursowały z częstotliwością co około 30 minut. W pełnej relacji będą to 34 kursy do Sulejówka Miłosny i 36 kursów do Lotniska Chopina.

W wybrane weekendy (14-16 i21-23 czerwca oraz 5-7 i 12-14 lipca), wieczorne kursy (po godz. 19:30), w obu kierunkach będą realizowane przez dalekobieżną linię średnicową i stację Warszawa Centralna (czyli z pominięciem Warszawy Stadion, Powiśle, Śródmieście, Ochota). Spowodowane jest to zamknięciem torów podmiejskich na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie - Warszawa Zachodnia.

Na stałą trasę przez dalekobieżną linię średnicową i stację Warszawa Centralna wrócą też pociągi linii S3. Będą one obsługiwały niedawno otwarty nowy przystanek Warszawa Targówek. W dni powszednie do stołecznego portu lotniczego pojedzie 17 par pociągów. Część z nich, podobnie jak dotychczas, jadąc w przeciwnym kierunku, dotrze do Radzymina, a pozostałe do Wieliszewa lub Legionowa Piasków. Z powodu nocnych prac torowych na linii średnicowej, ostatnie wieczorne pociągi w obu kierunkach pojadą w skróconej relacji do i ze stacji Warszawa Centralna.

W dni wolne od pracy pociągi na linii S3 będą kursowały do i z Legionowa Piasków. Natomiast podobnie, jak w poprzednich latach, sześć par pociągów pojedzie w wydłużonej relacji do i z Radzymina, umożliwiając bezpośredni dojazd m.in. w pobliże Jeziora Zegrzyńskiego.

Pociągi linii S4 znów będą łączyły Piaseczno z Legionowem i Zegrzem Południowym przez linię obwodową i stację Warszawa Gdańska. W dni powszednie w pełnej relacji, z częstotliwością co około 60 minut, do Zegrza Południowego pojedzie 19, a do Piaseczna - 18 pociągów. W dni wolne od pracy na trasie Piaseczno - Zegrze Południowe pojedzie 8 par pociągów z częstotliwością co około 2 godziny. Pozostałe pociągi będą kursowały pomiędzy Piasecznem i Legionowem.

W dni powszednie mieszkańcy Piaseczna i okolic będą mieli do dyspozycji również pociągi linii S40, które powrócą na trasę do i ze stacji Warszawa Główna. Do Piaseczna pojedzie 17, a do Warszawy Głównej - 16 pociągów S40. To oznacza, że na odcinku Piaseczno - Warszawa Zachodnia pociągi SKM będą kursowały z częstotliwością co około 30 minut w dni powszednie.

Zmiany w rozkładzie Kolei Mazowieckich

Zmiany dotyczą także innych przewoźników. Koleje Mazowieckie poinformowały, że na liniach R1 Warszawa - Skierniewice oraz R3 Warszawa - Łowicz Główny, pojawi się więcej pociągów.

W związku z nocną przerwą technologiczną ostatnie w dobie pociągi z linii R1 będą kursowały z Warszawy Wschodniej przez Warszawę Gdańską z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Warszawa Ursus Niedźwiadek, Piastów. Dodatkowo, w celu obsługi pomijanych stacji, na odcinku Warszawa Śródmieście - Pruszków zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Z kolei pociągi linii nr R3 będą kursowały z Warszawy Wschodniej przez Warszawę Gdańską z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Włochy, Warszawa Ursus Północny, Warszawa Gołąbki. Dodatkowo, w celu obsługi pomijanych stacji, na odcinku Warszawa Śródmieście - Ożarów Mazowiecki zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Od 20 lipca do 11 sierpnia w weekendy pociągi linii 8 i 9 nie będą zatrzymywały się na stacji Warszawa Zachodnia.

Nowa organizacja ruchu pociągów na linii WKD

Warszawska Kolej Dojazdowa poinformowała z kolei, że od 9 czerwca, od godziny 3:00 w związku z planowanym otwarciem do użytku peronu nr 1 na przebudowywanej stacji Warszawa Zachodnia oraz rozpoczęciem przez spółkę WKD zadania inwestycyjnego związanego z przebudową peronów wraz z infrastrukturą towarzyszącą w obrębie przystanku osobowego w Regułach zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu pociągów na linii WKD. Będzie ona obowiązywać do końca czerwca bieżącego roku.

Dzięki otwarciu peronu 1, pociągi WKD po przerwie pojadą ponownie przez Dworzec Zachodni i powrócą do centrum Warszawy, na stację Warszawa Śródmieście WKD.

Powrót pociągów WKD do centrum Warszawy oznacza, że nie będą one kończyć biegu jak dotychczas na przystanku Warszawa Reduta Ordona, zaś pasażerowie nie będą musieli przesiadać się na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Źródło: SKM, KM, WKD, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nowy etap wojny. Pierwszy ukraiński nalot na Rosję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto