Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań społecznym opiekunem zabytków

Monikka
Monikka
Osoby z Warszawy i woj. mazowieckiego, które interesują się ochroną zabytków i opieką nad nimi, mogą zostać społecznymi opiekunami zabytków. Trwa przyjmowanie zgłoszeń!

Specjalne szkolenie rozpocznie się 6 i 7 listopada (w podziale na dwie grupy). Obejmie łącznie 48 godzin zajęć - wykładów, prezentacji, warsztatów oraz ćwiczeń w terenie, dzięki którym uczestnicy zdobędą wymaganą wiedzę i status społecznego opiekuna zabytków.

- Nadal przyjmujemy zgłoszenia, choć w ciągu ostatnich dni mamy prawdziwy wysyp kandydatów - mówi Ewa Komandowska ze Stowarzyszenia Creo. - Prawie wszyscy mieli w przeszłości doświadczenia z ochroną zabytków i to w bardzo rozległym zakresie. Niektórzy zajmowali się inwentaryzacją, inni kolekcjonowali zabytkowe samochody albo odbiorniki radiowe. Są też zgłoszenia od członków wspólnot mieszkaniowych i studentów historii sztuki. Nie chcielibyśmy z kogokolwiek rezygnować, dlatego staramy się zamienić salę, w której mają być prowadzone szkolenia, na większą - dodaje.

Zgodnie z ustawą z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.) społeczni opiekunowie zabytków mają "podejmować działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie". Co to oznacza w praktyce? - Monitorowanie i reagowanie chociażby w sytuacjach takich jak remonty, przesuniecie ogrodzenia lub kosza na śmieci, które powoduje zasłonięcie jakiegoś obiektu, albo wodę, która kapie na jakiś zabytkowy detal - tłumaczy Komandowska. - Takie działania już miały miejsce, na przykład na ulicy Ząbkowskiej, gdzie mieszkańcy interweniowali w sprawie jednej z kapliczek - dodaje.

Ale nie tylko. Społeczni opiekunowie zabytków będą też pełnić rolę edukacyjną. - Chcemy, aby mieszkańcy miasta byli świadomi wartości niektórych obiektów, czy przedmiotów, bo przecież nie chodzi tylko o nieruchomości. Nie wszyscy mają na przykład świadomość tego, że niektórych przedmiotów nie należy, a nawet nie można wywozić - mówi Ewa Komandowska.

Organizatorem kursu jest Stowarzyszenie Creo we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m. st. Warszawy

Szczegółowe informacje (regulamin, program kursu, formularz zgłoszeniowy) znajdują się na stronie Stowarzyszenia Creo.


Zobacz również:
Wyburzyli parowozownię, muszą ją odbudować
Zniszczyli fontannę w Ogrodzie Saskim [MoDO]Warszawska syrenka straciła miecz
Arkady Kubickiego już otwarte [wideo + zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto