MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa Biblioteka w Koszalinie

Agnieszka Gontar
Agnieszka Gontar
Teraz Koszalin
Rozmowa z Aleksandrą Panek, współorganizatorką projektu Żywa Biblioteka, który odbędzie się w czwartek, 17 marca, w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w godz. 12-19.

Co to jest Żywa Biblioteka i jaki jest jej cel?
- Żywa Biblioteka to projekt realizowany w Polsce już od kilku lat. Jego głównym założeniem i celem jest walka z nietolerancją i uprzedzeniami, których w naszym społeczeństwie, niestety, nie brakuje. Ponieważ dostrzegamy te problemy również w Koszalinie, postanowiliśmy zorganizować Żywą Bibliotekę i u nas.
Na czym to polega?
- W bibliotece w czwartek powstanie specjalny katalog żywych książek, które zainteresowani czytelnicy będą mogli wypożyczyć. „Czytaniem" książki będzie rozmowa w cztery oczy czytelnika z książką. Aby jednak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, nad przebiegiem rozmowy czuwać będzie bibliotekarz. Na rozmowę z książką każdy wypożyczający będzie miał około 20 minut – w tym czasie będzie mógł zadać swoje pytania i uzyskać odpowiedzi.
Wypożyczyć będzie można 12 tytułów. W jaki sposób zostały one wybrane?
- Zastanawialiśmy się, które grupy społeczne mogą się w Koszalinie spotykać z brakiem tolerancji i stąd dobór tytułów. Jednak, ku naszemu zdziwieniu i radości, kilka osób zgłosiło się do nas z propozycją zostania książką, na przykład osoba starsza i wegetarianin. To nam uświadomiło, że o niektórych przypadkach dyskryminacji nie mamy nawet pojęcia. Czy wie pani, że w większości koszalińskich restauracji w menu nie ma dań bezmięsnych? To też jest przejaw dyskryminacji.
Książki są mieszkańcami Koszalina?
- Za wyjątkiem geja i lesbijki – tak. Jeśli chodzi o te dwa tytuły, to przyjadą one z wypożyczalni międzybibliotecznej, z Gdańska. Dlaczego? Dlatego, że homoseksualizm wciąż jest tematem tabu, a Koszalin jest bardzo małym miastem.
Czy książką mógł zostać każdy chętny?
- Książka musi być osobą otwartą, kontaktową, szczerą i potrafiącą bez zahamowań mówić o problemach swojej grupy społecznej. Dlatego chętni wypełniali specjalne ankiety, na podstawie których wybraliśmy konkretne osoby.
Czy Żywa Biblioteka będzie organizowana w Koszalinie cyklicznie?
- Wszystko zależy od zainteresowania czytelników. Nie ukrywam, że jesteśmy ciekawi, kto na tę imprezę przyjdzie, a także wniosków, opinii i uwag. Dlatego właśnie czytelnicy wypełniać będą anonimowe ankiety, w których będą mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, a także zasugerować, jakie książki chcieliby poznać w kolejnej edycji Żywej Biblioteki.
Myśli pani, że ten projekt się uda? Że koszalinianie są gotowi na tak szczere rozmowy o poważnych problemach?
- Mam nadzieję, że tak. Mamy problem z brakiem tolerancji i trzeba z nim walczyć. A najlepszym na to sposobem jest właśnie szczera, otwarta rozmowa, w której nie unika się trudnych pytań i często jeszcze trudniejszych odpowiedzi. Dlatego gorąco zapraszam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w Żywej Bibliotece.
Rozmawiała: Agnieszka Gontar
* * * * * * * * * *
Tytuły książek, które będzie można wypożyczyć:
* Ateistka
* Były pensjonariusz zakładu karnego
* Feministka
* Gej
* Lesbijka
* Niepełnosprawny
* Osoba ciemnoskóra
* Osoba niesłysząca
* Osoba pochodzenia żydowskiego
* Osoba starsza
* Ukrainiec
* Wegetarianin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto