Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 kwietnia: Dzień Ziemi 2010

Monikka
Monikka
"Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas" to hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, które zwieńczy festyn na Polu Mokotowskim.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego tegoroczne wydarzenia koncentrują się wokół tego tematu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę ludzi na zjawisko różnorodności biologicznej i jej znaczenia dla jakości życia.

23 kwietnia na Polu Mokotowskim pojawią się punkty informacyjne i stanowiska promujące ekologiczny styl życia. Jak co roku, duży nacisk zostanie położony na umilenie czasu najmłodszym uczestnikom, dla których zaplanowano przedstawienia i konkursy. Niedzielne wydarzenia rozpoczną się o godz. 10 i potrwają do 20.

Przynieś śmieci, zabierz drzewko

Na festynie z okazji Dnia Ziemi kolejny raz odbędzie się także zbiórka elektrośmieci i zużytych baterii. Każdy, kto przyniesie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie, otrzyma od organizatorów sadzonki roślin ozdobnych lub ekotorby. Obowiązywać będą następujące przeliczniki:

Mały sprzęt - 1 sadzonka
Duży sprzęt - 3 sadzonki roślin balkonowych lub sadzonka krzewu
Świetlówka - 1 ekotorba
25 szt. baterii - 1 roślinka ozdobna

DZIEŃ ZIEMI NA POLACH MOKOTOWSKICH - DOJAZD

Organizatorzy Dnia Ziemi na Polu Mokotowskim zachęcają wszystkich uczestników do przybywania na Pole Mokotowskie środkami komunikacji miejskiej.

Dojazd na Pole Mokotowskie:

- Metro Pole Mokotowskie (wyjście w kierunku ul. Batorego)
- Przystanek „Stefana Batorego” (autobus 168)
- Przystanki: „GUS”, „Biblioteka Narodowa”, „Metro Pole Mokotowskie” (autobusy 118, 130,
167, 174, 182, 700 lub tramwaje 10, 16, 17, 33)
- Przystanek „Szpital Banacha” (autobusy: 136, 157, 175, 188, 504, 512)

Parkowanie samochodów dozwolone jest tylko na wyznaczonych parkingach. W okolicy Pola Mokotowskiego dla uczestników festynu dostępne będą parkingi:

- ul. Wawelska – na ternie RKS „SKRA”
- Al. Niepodległości – teren Biblioteki Narodowej
- ul. Banacha przy ul. Żwirki i Wigury – przy Wydziale Geologii UW oraz na terenie Szpitala
5.

25 kwietnia zostaną zamknięte dla ruchu ul. Rostafińskich, Rokitnicka oraz parking na terenie Pola Mokotowskiego z wjazdem od ul. Batorego.

JAK OBCHODZONO DZIEŃ ZIEMI 2009

11 560 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, 1720 kg baterii i 1500 zużytych świetlówek, które Polacy wymienili na sadzonki drzew i roślin ozdobnych. O kształtowaniu postaw proekologicznych pamiętano w całym kraju.

- Wystarczy, jeśli po wizycie w naszych punktach ludzie będą pamiętać o podstawach, o tym aby nie śmiecić w lesie, nie niszczyć drzew, nie spuszczać psów ze smyczy - mówił Konrad Bul z Lasów Państwowych podczas zeszłorocznych obchodów Dnia Ziemi w Warszawie. 26 kwietnia na Polu Mokotowskim zorganizowano specjalne stanowiska promujące ekologiczne przedsięwzięcia. Kilka dni później obchody przeniosły się do ścisłego centrum Warszawy. Po raz pierwszy na Nowym Świecie zamiast asfaltu zagościła trawa. Pomysł szczególnie przypadł do gustu dzieciom, które uznały, że to świetne miejsce do zabawy. Starsi mogli w tym czasie wypocząć na leżakach. W myśl hasła "Każdy ma prawo do swojego kawałka trawy" każdy chętny mógł zabrać do domu kawałek trawnika w tekturowym pudełku.

W Krakowie główna impreza z okazji Dnia Ziemi odbyła się w Nowej Hucie. W programie zaplanowano między innymi wycieczkę na wysypisko odpadów w Baryczy, gdzie można było na własne oczy zobaczyć, jak wygląda recykling i nowoczesne składowanie odpadów. Z kolei w parku Żeromskiego krakowscy samorządowcy, uczniowie szkół podstawowych i pracownicy Krakowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej posadzili czterdzieści jarzębin. Aby otrzymać sadzonki należało przynieść 20 aluminiowych puszek, butelek lub zużytych baterii.

W Gdańsku, aby zostać właścicielem drzewka lub krzewu wystarczyło 5 kg papieru. Ekolodzy z organizacji Czyste Miasto w ciągu trzech godzin zebrali 10 ton makulatury. Zbiórka odbyła się także w Pruszczu, Starogardzie, Tczewie, Wejherowie, Elblągu, Kartuzach, Kościerzynie i Nowym Dworze Gdańskim. W sumie w całym regionie ekolodzy rozdali ok. 16 tys. sadzonek i odzyskali 80 ton makulatury. W Gdańsku odbyła się także największa na świecie lekcja ekologii. Dotyczyła głównie segregacji śmieci i była adresowana do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia przyciągnęły ponad czterystu słuchaczy.

W obchody Dnia Ziemi wpisały się też wybory Człowieka Roku Polskiej Ekologii. O wynikach plebiscytu co roku decyduje niezależna kapituła składająca się z laureatów lat ubiegłych oraz przedstawicieli organizatorów obchodów Dnia Ziemi i Polskiej Akademii Nauk. W zeszłorocznym konkursie Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii został Adam Wajrak – dziennikarz współpracujący z Animal Planet i czynny aktywista na rzecz obrony Doliny Rospudy.

Rok 2010 to rok jubileuszowy – mija bowiem 40 lat obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20 lat obchodów w Polsce. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego tegoroczne obchody przebiegać będą pod hasłem „Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas”.


Czy wiesz, że:

  • Dziennie na jedno wysypisko śmieci przy dużym mieście (np. krakowskie Składowisko Barycz, czy podwarszawskie Składowisko "Łubna") trafia nawet 700 ton odpadów.

  • Recykling 1 tony papieru pozwala na zaoszczędzenie: od 2,3 do 7 m3 miejsca na składowisku śmieci; 26 500 litrów wody; 1 476 litrów ropy; 4 200 kwh energii.

  • Według NASA, od momentu wystrzelenia Sputnika 1, na Ziemię spadło 17 tys. odpadów, tzw. kosmicznych śmieci, umieszczonych w kosmosie przez człowieka.

  • Plastikowa butelka rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach. Szkło uznaje się za nierozkładalne, ale jego recykling można przeprowadzić nieograniczoną ilość razy.

  • Lasy zajmują około 28 proc. powierzchni Polski i skupiają 65 proc. zasobów biologicznych. Jeden hektar lasu pochłania w ciągu 12 godz. 220-280 kg CO2.

  • 1 litr oleju przemysłowego zawierającego m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, chlorowcopochodne i metale ciężkie (cynk, ołów, kadm, miedź) może zanieczyścić do 5 milionów litrów czystej wody pitnej.

  • Przez jeden nieszczelny kapiący kran w ciągu doby może wyciec około 36 litrów wody.

  • Wyprodukowanie 1 tony papieru oznacza ścięcie 17 drzew i zanieczyszczenie 440 tys. litrów wody.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto