Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300 mln dla uczelni. UW protestuje

gonzo19
gonzo19
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę uczelni, które dostaną pieniądze na specjalne projekty naukowe. SGGW otrzyma 14 mln, wniosek UW odrzucono.

Konkurs „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni” organizowany jest przez resort nauki. W połowie stycznia rozstrzygnięta została jego druga edycja. Uczelniom w całej Polsce przyznano prawie 300 mln złotych dotacji. Pieniądze mają pomóc m.in. w otwieraniu nowych kierunków studiów i dostosowywaniu już istniejących do potrzeb rynku pracy i gospodarki.

Warszawskie uczelnie w małym stopniu skorzystają z dofinansowania. Pieniądze na swoje projekty dostanie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (m.in. na stworzenie studiów II stopnia „Dzikie zwierzęta”) – łącznie blisko 14 mln zł. Dofinansowanie dostanie też Politechnika Warszawska, która chce uruchomić studia doktoranckie z metod i technologii jądrowych oraz energooszczędnego budownictwa.

Na wsparcie projektów mogą też liczyć prywatne warszawskie uczelnie, m.in. Polska-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Collegium Civitas.

Wniosek UW odrzucony

– Zamierzamy zaskarżyć decyzję resortu nauki – zapowiada Anna Korzekwa, rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia nie dostanie ani złotówki na projekt, który chciała realizować. Chodzi m.in. o otwarcie nowych studiów podyplomowych (bioinformatyka i biologia systemów) czy stworzenie specjalnego portalu edukacyjnego dla uczniów, którzy wybierają się na studia.

– Nie zgadzamy się z uzasadnieniem Ministerstwa Nauki, które odrzuciło nasz wniosek, zwłaszcza, że nie doszukaliśmy się merytorycznego uzasadnienia. Opinia eksperta ministerstwa była wręcz entuzjastyczna – stwierdza Anna Korzekwa.

– Każdy projekt jest oceniany pod względem merytorycznym z udziałem ekspertów. Projekty, które dostały dofinansowanie spełniały wymagania – odpowiada Bartosz Loba, rzecznik resortu nauki.

Według Anny Korzekwy dofinansowanie dostały małe uczelnie, których potencjał nie jest tak duży jak uniwersytetu. Przykładowo, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie dostanie ponad 1,5 mln złotych na budowę „potencjału rozwojowego”, a Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku aż 20 mln złotych na stworzenie Akademii Rozwoju Kompetencji.

– To dobrze, że mniejsze uczelnie mogą liczyć na wsparcie ich projektów – komentuje rzecznik Ministerstwa Nauki.

Anna Korzekwa zapowiada, że Uniwersytet Warszawski, niezalenie od efektów jakie ma przynieść skarga, wystartuje w kolejnej edycji konkursu. – Liczymy, że nasz wniosek zostanie zaakceptowany – podkreśla rzeczniczka.

Kolejna edycja konkursu ma ruszyć już w lutym. Łącznie do 2013 roku zostanie rozdysponowanych ponad 1 miliard złotych.


Czytaj również:
Jak przekonać młodzież do nauki?
Najwięcej stypendystów w Warszawie
Papierowy indeks do lamusa

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto