Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70. Rocznica Powstania W Getcie Warszawskim - Obchody, Program [2013]

MM Warszawa
MM Warszawa
70. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM - OBCHODY, PROGRAM [2013]
70. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM - OBCHODY, PROGRAM [2013] arch. mm
Przedstawiamy poniżej bogaty program wydarzeń organizowanych z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

18 kwietnia, godz. 20.00, Teatr Wielki
Uroczysty koncert w wykonaniu Filharmonii Izraelskiej pod dyrekcją Zubina Mehty

19 kwietnia, godz. 10.00
Uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Izraela Shimona Peresa, przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, obu Izb Parlamentu Rzeczpospolitej, Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz powstańców i zaproszonych gości.

Uroczystości rozpoczną się dźwiękiem syren alarmowych oraz kościelnych dzwonów.
Po uroczystości odbędzie się przemarsz pod pomnik Umschlagplatz.

Wydarzenia towarzyszące głównym obchodom rozpoczną się jeszcze w marcu i potrwają do 16 maja. Data ta wyznacza koniec powstania i finał akcji likwidacyjnej getta - wysadzenia Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.

Wydarzenia rocznicowe skoncentrowane będą przede wszystkim na Muranowie, a w szczególności przy pomniku Bohaterów Getta oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zgodnie z długoletnią tradycją drugim ważnym rejonem obchodów rocznicy Powstania będą okolice placu Grzybowskiego.

Akcja społeczna Żonkile

Żonkil to symbol pamięci, szacunku i nadziei. Żonkile zakwitają w kwietniu – miesiącu wybuchu Powstania. Marek Edelman, jeden z jego przywódców, co roku składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, często właśnie żonkili.

Odwołując się do tego wyrazistego symbolu, pragniemy, aby mieszkańcy Warszawy i goście spoza miasta wykonali prosty gest, przypinając mały, żółty kwiat do swoich ubrań. Celem akcji jest przypomnienie warszawiakom o heroicznym Powstaniu i o likwidacji Warszawskiego Getta, które niemalże położyło kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Symboliczna, miejska akcja powstała, aby pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach. Będzie również jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Upamiętniając datę wybuchu Powstania, w dniach 19-21 kwietnia na ulice Warszawy wyjdzie kilkuset wolontariuszy. Będą rozdawali specjalnie zaprojektowane papierowe żonkile, opowiadając o ich symbolice i namawiając do przypinania kwiatów do ubrań – na znak pamięci o Powstaniu. Żonkile zostaną także zasadzone wokół budynku Muzeum Historii Żydów Polskich (naprzeciw pomnika Bohaterów Getta) oraz na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kampania informacyjna, dotycząca rekrutacji wolontariuszy na obchody, rozpocznie się 5 lutego. Planujemy zachęcić do współpracy około 300 wolontariuszy. Wszyscy wolontariusze wezmą udział w szkoleniach organizacyjnych i merytorycznych.
Informacje na temat możliwości podjęcia wolontariatu w ramach obchodów będą dostępne na stronach Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Domu Spotkań z Historią.

Akcja zainicjowana została przez Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Rekrutacja wolontariuszy odbędzie się przy wsparciu Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

Muzeum Historii Żydów Polskich – inauguracja działań

W trakcie obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich, w swojej nowej siedzibie na Muranowie, zainauguruje działalność edukacyjną i kulturalną. Ten wyjątkowy budynek otworzy wówczas podwoje dla pierwszych gości.

Wybrane działania:
W piątek, 19 kwietnia, po oficjalnych obchodach pod pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem delegacji państwowych i przedstawicieli środowisk żydowskich, goście wezmą udział w uroczystym koncercie w muzeum. Obowiązują zaproszenia.

20 i 21 kwietnia zapraszamy na dni otwarte do Muzeum Historii Żydów Polskich. Wstęp wolny.

W sobotę, 20 kwietnia, zapraszamy na otwarte pokazy nowego filmu Agnieszki Arnold Kazik Niepokonany. Film opowiada o Symsze „Kaziku” Ratajzerze-Rotemie – jednym z ostatnich żyjących uczestników Powstania w Warszawskim Getcie.

W niedzielę, 21 kwietnia, odbędzie się międzynarodowa debata Remember, Imagine, Act: Examining the Legacies of Jan Karski, Emanuel Ringelblum and Raphael Lemkin. Rozmowa toczyć się będzie wokół trzech osób (Karski, Ringelblum, Lemkin), których celem była ochrona żydowskiego świata przed zapomnieniem. Wśród gości będą: dr Samuel Kassow, prof. Roman Kuźniar i ambasador Maciej Kozłowski. Współorganizatorem debaty jest Fundacja Humanity in Action.

Tego samego dnia zapraszamy do udziału w przejeździe rowerowym trasa pamięci związaną z Powstaniem w Getcie Warszawskim. Wyruszymy sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego, a wycieczkę zakończymy przy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wieczorem odbędzie się koncert Wojciech Mazolewski Bund Band. Tribute to Marek Edelman. Ten specjalny projekt, który powstał na zamówienie Muzeum Historii Żydów Polskich, przywołuje rewolucyjne pieśni Bundu, którego członkiem był Edelman, w nowej jazzowej odsłonie.

Podczas dni otwartych w muzeum zapraszamy także na wspólne tworzenie instalacji upamiętniającej rocznicę w Centrum Edukacyjnym, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty z języków hebrajskiego i jidysz dla rodzin, a także na spotkania ze świadkami historii oraz do udziału w spacerach trasami pamięci związanymi z warszawskim gettem i wycieczce po nowo otwartym budynku muzeum.

Program obejmuje cały okres trwania Powstania w Getcie Warszawskim. Od 19 kwietnia do połowy maja zapraszamy również na inne zaplanowane wydarzenia, m.in. na:
- pokazy filmowe w ramach festiwalu filmowego Jewish Motifs oraz w ramach przeglądu polskiego kina zajmującego się tematyką Zagłady,
- spektakle, których punktem wyjścia są wspomnienia świadków Powstania w Getcie Warszawskim, m.in. spektakl warsztatowy,
- koncerty, w tym koncert finałowy 4. edycji festiwalu Nowa Muzyka Żydowska,
- spacery po żydowskiej Warszawie,
- wycieczka rowerowa szlakami kultury żydowskiej na Mazowszu,
- panele dyskusyjne oraz debaty.

Za symboliczną datę zakończenia Powstania przyjmuje się 16 maja 1943 roku, gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem – getto warszawskie przestało istnieć. 16 maja 2013 r., 70 lat później, odbędzie się specjalny koncert zamykający obchody rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Podczas koncertu zostanie wykonana kompozycja Lament serca Jerzego Maksymiuka. Utwór jest muzycznym hołdem, złożonym wszystkim zamordowanym Żydom. Wystąpią Warszawscy Soliści Concerto Avenna pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Wydarzenia edukacyjne towarzyszące inauguracji działań Muzeum Historii Żydów Polskich

Ustanowienie Warszawskiej Nagrody Wychowawczej im. J. Korczaka – dla szkół wprowadzających najlepsze rozwiązania wychowawcze inspirowane pedagogika, Janusza Korczaka (22 lutego 2013 r., w Korczakianum). Nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy w październiku 2013 r.

Konferencja – Muzeum Historii Żydów Polskich - nowe miejsce Edukacji i Pamięci (7 marca 2013 r.).

Powołanie grupy Warszawscy ambasadorowie Muzeum, która będzie współpracować z placówką, między innymi przy tworzeniu scenariusza ogólnopolskiej „lekcji o Muzeum”, opiniowaniu i współtworzeniu materiałów edukacyjnych, ścieżek zwiedzania po wystawie głównej, propagowaniu idei wykorzystania Muzeum jako wartościowego narzędzia edukacji dotyczącej historii i kultury Żydów polskich.

Spotkanie warszawskich laureatów 5. edycji programu Szkoła Dialogu, organizowanego przez Forum Dialogu Miedzy Narodami – kilkudziesięciu szkół, które zrealizowały najlepsze projekty nawiązujące do żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Warszawie.

Projekty rocznicowe organizacji pozarządowych wyłonione w konkursie Biura Edukacji na realizację zadań edukacyjnych (priorytet Warszawska tożsamość, zadania związane z rocznicą Powstania oraz z uruchomieniem Muzeum Historii Żydów Polskich, wyniki w marcu).

Mini-pakiet edukacyjny związany z otwarciem Muzeum Historii Żydów Polskich i rozpropagowaniem idei Muzeum wśród nauczycieli i uczniów Warszawy.

Oferta szkoleniowa doradców metodycznych, łącząca formy poświęcone idei Muzeum Historii Żydów Polskich, pokazywanie związku wystawy głównej z podstawą programową oraz możliwości jej edukacyjnego wykorzystania.

Konkurs Varsavianistyczny Warszawa. To lubię! dla IV etapu nauczania – tematyka konkursu została powiązana z 70. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim. W etapie szkolnym zespoły uczniowskie realizują temat Bohaterowie Powstania w Getcie Warszawskim. Forma pracy do wyboru: film, audycja radiowa, praca pisemna (esej biograficzny). Drugi etap przygotowany jest jako gra terenowa w obrębie granic getta warszawskiego.

Muranów bez Muru – konkurs dla szkół – projekty szkolne, wystawa, podsumowująca konferencja związane z żydowskim dziedzictwem Muranowa (MDK Muranów).

Program informacyjny o Muzeum Historii Żydów Polskich w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży przy ul. Długiej oraz schroniskach młodzieżowych przy ul. Smolnej i ul. Karolkowej – informacja dla młodych gości z zagranicy korzystających z oferty EDSM.

Wsparcie informacyjne dla szkół warszawskich realizujących wymianę młodzieżową z Izraelem i krajami UE na teamt Muzeum Historii Żydów Polskich.

Dom Spotkań z Historią – centrum informacyjne

Dom Spotkań z Historią pełni rolę centrum informacyjnego o obchodach oraz wydarzeniach związanych z 70. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim.

Główną platformą informacyjną będzie uruchomiony dzisiaj serwis internetowy www.getto.waw.pl w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Znajdą się tam następujące informacje:
- na bieżąco aktualizowany program obchodów wraz mapami wskazującymi miejsce danego wydarzenia oraz danymi organizatorów,
- kompendium merytoryczne dotyczące dziejów getta i genezy Powstania, prezentacja sylwetek powstańców, członków najważniejszych organizacji wraz ze zdjęciami archiwalnymi i mapą getta.

Struktura serwisu zapewnia komfortowe korzystanie ze strony także poprzez urządzenia mobilne.

W ramach działań informacyjnych DSH opracuje mapę wydarzeń, która będzie dystrybuowana od początku kwietnia.

Projekty towarzyszące obchodom 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

18.04.2013
Godz. 23.00
Askara dla pamięci
Symboliczna uroczystość pod Pomnikiem Bohaterów Getta dla upamiętnienia bojowników getta warszawskiego z udziałem solistów Israel Philharmonic Orchestra i Zubina Mehty
Organizator: Fundacja Shalom

18.04.2013
Godz. 18.00
Ruta - strażniczka Archiwum Ringelbluma
Reportaż filmowy o Rucie Sakowskiej, która od lat 50. w Żydowskim Instytucie Historycznym pracowała nad upowszechnieniem Archiwum Ringelbluma. Projekcja odbędzie się w siedzibie Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra (ul. Twarda 6)
Organizator: Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

19.04.2013
Sztuka wobec Zagłady
Otwarcie wystawy Sztuka wobec Zagłady w siedzibie ŻIH oraz w Kordegardzie.
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma,
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury

19.04.2013-16.05.2013
Czytanie performatywne/małe formy literackie

W lokalach na ul. Próżnej 14 i w Teatrze Żydowskim zostaną zaprezentowane m.in.
- „Mur” – monodram o Irenie Lendlerowej w reżyserii Macieja Wojtyszki,
w wykonaniu Ewy Dąbrowskiej.
- „Pieśń nad pieśniami” – monodram na podstawie opowiadania Szolema Alejchema, w wykonaniu Jerzego Walczaka i w reżyserii Macieja Wojtyszko.
- „I więcej nic nie pamiętam” – monodram w wykonaniu Aliny Świdowskiej
na podstawie wspomnień Adiny Blady-Szwajger.
- „Ala z Elementarza” Aliny Margolis-Edelman w reżyserii Agnieszki Glińskiej.
- „Reszta nie jest milczeniem” – czytanie performatywne na podstawie „Pamiętnika Dawida Rubinowicza” w reżyserii Joanny Grabowieckiej.
- „Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich dzieci” – czytanie performatywne na podstawie „Dzieci żydowskie oskarżają”, „Czarny rok… Czarne lata…” w reżyserii Pawła Paszty.
- „I życie toczy się dalej” – czytanie performatywne na podstawie „Dziennika z getta warszawskiego” Mary Berg w reżyserii Karoliny Kirsz.
- "Walizka" - spektakl na podstawie scenariusz Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk w reżyserii Doroty Ignatjew.
Organizator: Teatr Żydowski

20.04.2013
Godz. 19.00
Noc całego życia
Spektakl w reżyserii Szymona Szurmieja, na podstawie scenariusza Ryszarda M. Grońskiego, będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą. "Noc całego życia" jest jednocześnie retrospektywną opowieścią i rachunkiem sumienia człowieka znajdującego się w obliczu śmierci…
Podczas części oficjalnej przed spektaklem zostaną wręczone medale Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.
Organizator: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Partnerzy: Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej

21.04.2013
Dzień poświęcony pamięci bojowników getta, w 15lecie działalności Centrum Kultury Jidysz
Godz. 11.00-12.30
Otwarte warsztaty dla rodzin w Centrum Kultury Jidysz w oparciu o materiały z „Gazety Żydowskiej”.
Godz. 13.00-15.30
Gra miejska – Ulicami dawnej Warszawy, ulicami getta.
Organizator: Centrum Kultury Jidysz

21.04.2013
Godz. 19:00
Łańcuch pamięci – akcja społeczna
Uczestnicy akcji ustawią się wzdłuż linii granic getta i zapalą świeczki na znak pamięci o ofiarach getta.
Godz. 19:30
Uroczysty koncert na ul. Chłodnej
Organizatorzy: Urząd Dzielnicy Wola i Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy

21.04.2013
O powstaniu ’43
Cykl spotkań i wykładów, których gospodarzami będą historycy, socjologowie, eksperci różnych dziedzin – reprezentanci warszawskiej społeczności żydowskiej. Idea wydarzenia polega na wspólnej edukacji - chcielibyśmy od siebie nauczyć się czegoś więcej, wysłuchać wspomnień, poznać nieznane fakty historyczne. Formuła wydarzenia pozwala zarówno na wykłady, jak też rodzinne historie, na spotkanie - warsztat i na prezentację.
Gmina planuje także zlecić badanie opinii publicznej dotyczące pamięci zbiorowej warszawiaków na temat powstania w getcie.
Organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

21.04.2013
Godz. 10:00-14:30
Gra miejska „Konspiracja”
Organizator: Hufiec ZHP Wola

21-23.04.2013
Być świadkiem Zagłady. W 70. rocznicę powstania w warszawskim getcie
Konferencja poświęcona postawom wobec Zagłady i jej świadkom. Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Bloki tematyczne:
I – Bezsilność, obojętność i milczenie świadków
II – Społeczeństwa europejskie wobec Zagłady
III – Europejskie ruchy oporu wobec Zagłady
IV – Kościoły wobec Zagłady
V – Żydzi – świadkowie Zagłady
VI – Co zostało z Hilbergowskiej triady „Sprawcy – ofiary – świadkowie“?
Konferencja odbędzie się w dniach 21–23 kwietnia, otwarcie nastąpi w Żydowskim Instytucie Historycznym (ul. Tłomackie 3), a panele będa odbywać się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki PRZYSTANEK HISTORIA (ul. Marszałkowska 21/25).
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma

Więcej projektów na stronie: www.getto.waw.pl.

Źródło: UM Warszawa

Zerknij na najchętniej czytane materiały


Koncerty w WarszawieAero 2: darmowy internetPolska - UkrainaNowa warszawa
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto