Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8,9 mln turystów w Warszawie

Monikka
Monikka
W siedzibie Stołecznego Biura Turystyki podsumowano sezon turystyczny w Warszawie w 2008 r. Do stolicy przyjechało w ubiegłym roku 8,9 mln turystów, czyli dwukrotnie więcej niż w Krakowie, który odwiedziło 4,1 mln osób.

Całoroczne badanie ruchu turystycznego w mieście przeprowadził IPSOS na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy. Badanie miało na celu oszacowanie wielkości ruchu turystycznego w stolicy oraz określenie preferencji turystów krajowych i zagranicznych. Specjalne ankiety zostały przygotowane w 8 wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, włoskiej, japońskiej).

Cel pobytu
W 2008 roku głównym celem pobytu w Warszawie było zwiedzanie. Drugi istotny motyw przyjazdów, to wypoczynek, a następnie odwiedziny znajomych, szczególnie popularne wśród Polonii. Co piąty turysta krajowy przyjeżdżający do Warszawy ma na uwadze zakupy, natomiast turystów zagranicznych wyróżnia zainteresowanie turystyką aktywną.

Stosunkowo rzadko do Warszawy przyjeżdża się w celach rozrywkowych. Takich przyjazdów było prawie trzykrotnie mniej, niż w przypadku Krakowa w 2007 roku (odpowiednio 11% i 30%). Badania pokazały także, że ocena dostępnej w Warszawie rozrywki ulega obniżeniu wraz z wiekiem. O ile wśród osób młodych w wieku 15-29 lat ponad 50% wystawia jej oceny pozytywne, to w średnim pokoleniu wygląda to znacznie gorzej (29% pozytywnych ocen w grupie wieku 40-49 lat), nie mówiąc o grupie powyżej 60. roku życia (15% ocen pozytywnych).

Co ciekawe, w raporcie czytamy na przykład, że: „Ze stołecznej rozrywki stosunkowo najczęściej zadowoleni są Brytyjczycy (48%), co niekoniecznie musi o niej dobrze świadczyć, biorąc pod uwagę typ turysty brytyjskiego często odwiedzającego ostatnio Polskę.”

Czas pobytu
Turyści spędzają w Warszawie z reguły od 2 do 4 dni. Zdecydowanie najdłuższe pobyty są udziałem Polonusów (13 dni). Dłużej niż 6 dni spędzają w stolicy także ludzie młodzi, w wieku 20-24 lat.

Wydatki
Badania pokazały, że przeciętny turysta krajowy wydaje prawie trzykrotnie mniej pieniędzy w trakcie pobytu w Warszawie, niż obcokrajowiec i nawet czterokrotnie mniej od przedstawicieli Polonii. Warto jednak zauważyć, że ponad połowa odwiedzających Warszawę byłaby skłonna wydać więcej pieniędzy, niż prawdopodobnie wyda w trakcie obecnego pobytu. Oznacza to, że odpowiednio atrakcyjna oferta mogłaby nakłonić przyjezdnych do pozostawienia w Warszawie większych środków finansowych.

Średnio najwięcej pieniędzy zostawiają w Warszawie turyści z USA (1722 zł), Holandii (1481 zł), Hiszpanii (1395 zł) i Wielkiej Brytanii (1358 zł). Pamiątki w Warszawie najczęściej kupowali przybysze z Japonii (70%), USA (59%), Włoch (54%), Hiszpanii i Ukrainy (po 53%).

Wrażenia
Do najlepiej ocenianych aspektów wizyty w Warszawie zaliczona została gastronomia. Szczególnie często odpowiada ona przedstawicielom Polonii, a biorąc pod uwagę poszczególne kraje - turystom z Niemiec (72% zadowolonych), Holandii (72%), USA (71%), Hiszpanii (70%) i Wielkiej Brytanii (69%).Turyści docenili też atmosferę miasta i gościnność warszawiaków. Do najsłabiej ocenionych należały za to toalety publiczne, którym negatywną ocenę wystawił co czwarty turysta. W rzadkich przypadkach wyrażano też pozytywne opinie na temat komunikacji miejskiej (problemy z komunikacją miejską były najczęściej wskazywane jako negatywne doświadczenie z wizyty).

Pomiędzy różnymi grupami turystów istniały duże różnice w ocenie bezpieczeństwa i czystości na ulicach. Znacznie lepiej od przybyszów z Polski ocenili te aspekty obcokrajowcy, podobnie jak bazę noclegową, choć może to wynikać z korzystania z miejsc noclegowych o wyższym standardzie. Obcokrajowcy lepiej także oceniali życzliwość Warszawiaków, mniej natomiast zadowoleni byli z oznakowania (turystycznego) miasta.

Turyści ankietowani w 2008 roku w Warszawie w większości zamierzają odwiedzić miasto ponownie (zdecydowanie tak – 47%; raczej tak – 39%). Powrotu do stolicy nie planuje za to 11% ankietowanych (Raczej nie – 10%; zdecydowanie nie – 1%)

Pełny raport z badania ruchu turystycznego w Warszawie dostępny jest na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy

Podczas dzisiejszej konferencji w siedzibie Stołecznego Biura Turystyki poinformowano także o wydaniu czteroarkuszowej mapy Warszawy wraz z katalogiem ulic opracowanych w systemie Braila. Mapy dystrybuowane będą do stowarzyszeń, szkół i bibliotek dla osób niewidomych.

- Mapy dają osobom niewidomym i słabo widzącym możliwość orientacji w kształcie miasta, w podstawowych ciągach komunikacyjnych, w rozmieszczeniach poszczególnych dzielnic – wyjaśniał Józef Mendruń, prezes Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących Trakt. – Mamy także nadzieję, że pozwolą one poprzez szkolenie zwiększyć umiejętności osób niedowidzących na korzystanie z tego rodzaju map.

Do map dołączony jest przewodnik w języku Braila.


Zobacz również:
Warszawa interesującym miastem wg Lonely Planet
Mapy Starej Ochoty
Wystawa dla widzących i niewidzących

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8,9 mln turystów w Warszawie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto