Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Amnesty International: Spychacze na 34. Maratonie Warszawskim

Redakcja
Fot. Bartłomiej Wutke/Polskapresse
30 września Amnesty International pobiegnie na Maratonie Warszawskim w przebraniu... spychaczy.

Przełom września i października to początek kampanii Amnesty International „Stop Przymusowym Wysiedleniom”.

Czytaj także: 34. Maraton Warszawski: Sprawdź utrudnienia!

– Spychacz to symbol kampanii, bo właśnie ta maszyna najczęściej jest używana do niszczenia domów przymusowo wysiedlanej ludności – wyjaśnia Maciej Fagasiński, koordynator kampanii Amnesty International. – Tysiącom ludzi na całym świecie odmawia się ich prawa do mieszkania dokonując przymusowych wysiedleń. W Brazylii, Serbii, Nigerii czy Kambodży o niemal codzienność – mówi Fagasiński.

Przymusowe wysiedlenie to usunięcie osoby lub grupy osób wbrew woli z ich domów lub ziemi, które zajmują, bez poszanowania odpowiednich procedur oraz zagwarantowania zabezpieczeń prawnych. Ponieważ wysiedlenia mogą mieć katastrofalne skutki dla życia ludzi, powinny być wykonywane tylko w ostateczności. Władze muszą mieć pewność, że nikt nie pozostanie bez dachu nad głową i nie będzie narażony na łamanie innych praw człowieka.

Podczas Maratonu Warszawskiego pobiegną dwa „spychacze”, a inni działacze i działaczki Amnesty International zbierać będą podpisy pod petycją o zatrzymanie przymusowych wysiedleń we Włoszech i Brazylii. We Włoszech Romowie są przesiedlani do tzw. oficjalnych obozów, które są lokalizowane w znaczącej odległości od terenów zamieszkanych. Obozy otoczone są płotem i są pod stałym nadzorem kamer monitoringu. Romów odseparowuje się od reszty społeczeństwa oraz utrudnia dostęp do szkolnictwa, opieki zdrowotnej oraz dóbr i usług. Zgodnie z prawem międzynarodowym stanowi to dyskryminację. Z kolei budowa obiektów sportowych i infrastruktury na mundial w 2014 roku oraz Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku jest przyczyną przymusowych wysiedleń tysięcy ludzi w São Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre i Fortaleza w Brazylii.

Zobacz koniecznie: Rada Warszawy wyraziła zgodę na holding MPO i MPWiK

W ramach kampanii stworzona zostanie w Polsce Sieć Szybkiego Reagowania na Przymusowe Wysiedlenia. W ramach Międzynarodowej sieci aktywiści i aktywistki Amnesty International będą podejmować działania zmierzające do zatrzymania przymusowych wysiedleń w różnych krajach na świecie. Działania Amnesty International w ramach całej sieci realizowane są wraz z partnerem lokalnym w danym kraju i skupiają się przede wszystkim wokół rzecznictwa, aktywizmu oraz budowaniu świadomości społeczności lokalnej na temat ich praw.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto