Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amnesty Bus rusza w Polskę

Monikka
Monikka
Niedzielny happening na Placu Zamkowym, w którym wolontariusze wcielą się w rolę agentów biura podróży, rozpocznie letnią kampanię AI przeciwko łamaniu praw człowieka.

Akcja letnia Amnesty Bus jest realizowana w ramach kampanii „Żądamy Godności”, która ma na celu położenie kresu przypadkom łamania praw człowieka, które sprawiają, że ludzie żyją w ubóstwie. Amnesty International chce zmobilizować ludzi w całej Polsce, by domagali się od rządów, wielkich korporacji oraz wpływowych osób, aby usłyszeli głosy osób żyjących w ubóstwie i szanowali ich prawa.

Podczas tegorocznych wakacji, wolontariusze Amnesty przejadą całą Polskę żółtym busem. Odwiedzą kilkanaście miast i największe polskie festiwale muzyczne: Open'er Festival, Woodstock i Seven Festival Music & More w Węgorzewie.

Kampania rozpocznie się w Warszawie, 27 czerwca o godz. 15.00, happeningiem na Placu Zamkowym. Wolontariusze i wolontariuszki wcielą się w rolę agentów biura podróży, którzy będą „reklamowali” wycieczki wakacyjne do Delty Nigru, Bhopalu i do Orisy - miejsc o najniższych standardach praw człowieka. O godz. 20.00, Amnesty Bus przejedzie do klubu Powiększenie, gdzie zostanie wyświetlony film „Kowboje z Indii” Simona Chambersa, dokument nagrodzony wyróżnieniem podczas Planete Doc Review.

Kolejne przystanki Amnesty Busa to m.in. Łódź, Gdynia (Open'er Festival), Rewa, Puck, Karwia, Władysławowo, Jastarnia, Jurata, Hel, Węgorzewo (Seven Festival Music & More), Giżycko, Mikołajki, Olsztyn, Ostróda, Iława, Toruń, Kostrzyn (Woodstock), Wrocław, Katowice. Podczas całej trasy odbędą się happenigi, pokazy filmowe, warsztaty o prawach człowieka, fotopetycje.

Co dla Ciebie oznacza żyć godnie?

Jednym z tematów poruszanych w ramach kampanii „Żądamy Godności” jest kwestia odpowiedzialności korporacji. Od kilkudziesięciu lat eksploatowane są zasoby naturalne w krajach Globalnego Południa, w Indiach, w Afryce, w Ameryce Łacińskiej. Mimo, że kraje te posiadają bogate złoża surowców mineralnych a międzynarodowe korporacje uzyskują z tej działalności krociowe zyski, standardy życia, zdrowia i edukacji, są tam najniższe na świecie.

Działalność korporacji często łączy się także z brutalnym naruszeniem praw człowieka i wpędza ludzi w ubóstwo. - W ramach naszej kampanii domagamy się zapewnienia, że korporacje międzynarodowe będą zwracały uwagę na prawa osób żyjących w ubóstwie, a zyski osiągnięte z inwestycji w krajach ubogich będą przeznaczane na zapewnienie im podstawowych praw – informują organizatorzy akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto