Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcja dla mieszkańców Warszawy. Każdy może zwiedzić piwnice dawnego Pałacu Saskiego. Za darmo z przewodnikiem

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Prace archeologiczne na terenie piwnic Pałacu Saskiego na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Prace archeologiczne na terenie piwnic Pałacu Saskiego na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie PAP/Albert Zawada
Doskonała wiadomość dla warszawiaków spragnionych przygód i ciekawych historii miasta. Piwnice dawnego Pałacu Saskiego właśnie zostały udostępnione dla zwiedzających. Wycieczki organizowane są bezpłatnie.

Zobacz piwnice Pałacu Saskiego

Obecnie na terenie dawnego Pałacu Saskiego prowadzone są prace archeologiczne, które potrwają do końca 2023 roku W tej chwili można zapisywać się do zwiedzania terenu zarówno grupowego, jak i indywidualnego. Zapisy przyjmowane są przez stronę internetową. Można zwiedzić teren inwestycji z przewodnikiem, stanąć nad tymi piwnicami w specjalnie wyznaczonych strefach, gdzie znajdują się tablice informacyjne. Wycieczka trwa około godziny i jest bezpłatna. Możemy dowiedzieć się m.in., w którym miejscu łamano kody Enigmy lub gdzie leżał warszawski wampir.

Tak wygląda teren odbudowy Pałacu Saskiego

Prace archeologiczne na terenie piwnic Pałacu Saskiego na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Atrakcja dla mieszkańców Warszawy. Każdy może zwiedzić piwni...

- Teren dawnego Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla to niesamowita skarbnica wiedzy oraz kapsuła czasu, ponieważ tak jak Pałac Saski był badany kilkanaście lat temu przez archeologów, tak Pałac Brühla nigdy od 1945 roku nie był badany sapersko i archeologicznie - powiedział w rozmowie z PAP.PL Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy Pałac Saski Sp. z o.o.

- Dla mnie najbardziej wzruszającym momentem do tej pory to było odnalezienie rzeźby +Chwała+. Kiedy przetarliśmy ręką postument, to pojawił się napis +Chwała+ - i już wiedzieliśmy, jaka to jest rzeźba z Ogrodu Saskiego. Przyznam, że to zrobiło na mnie największe wrażenie - - podsumował Kuliński.

Jego zdaniem "Świętym Graalem" dla architektów jest odnaleziony fragment elewacji z pawilonu Pniewskiego. "Pniewski lubował się w piaskowcu, mieliśmy zdjęcia i rysunki, ale odtworzenie tego fragmentu elewacji było niesamowicie trudne" - zaznaczył.

Pałac Saski w 2030 roku

Teren wokół wysadzonego w powietrze w 1944 r. w ramach akcji wyburzania Warszawy Pałacu Brühla został po II wojnie światowej uprzątnięty wyłącznie do poziomu gruntu. Resztę gruzów wyrównano, teren stał się trawnikiem, który z czasem porósł kilkoma drzewami i krzewami. Przez blisko 80 lat zagadką było, co skrywa większość tego obszaru, poza małym fragmentem jednej z oficyn (od strony Ogrodu Saskiego) przebadanym przez archeologów w 2006 roku.

Z początkiem czerwca 2023 r. ruszyły prace w terenie mające na celu odkrycie tej tajemnicy. Najpierw teren został wygrodzony, później sprawdzony przez saperów pod kątem obecności niewybuchów. Obecnie pracują tu archeolodzy. Do tej pory spod gruzów wydobyto blisko 46 tys. zabytków, m.in.: monety, ozdoby, medaliki oraz naczynia posiadające zdobienia czy sygnatury wytwórni.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto