Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autostrada A2 wydłuży się na wschód od Warszawy. Można już budować kolejny odcinek. Sprawdzamy kiedy będzie gotowy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Kolejny odcinek autostrady A2 na wschód od Warszawy jest już gotowy do realizacji. Umowę na jego budowę podpisano jeszcze w 2021 roku, ale dopiero teraz wojewoda wydał decyzję o zgodzie na realizację inwestycji. To oznacza, że kontraktowy termin jej wykonania może się przesunąć. Jak wygląda obecnie budowa autostrady w kierunku wschodniej granicy?

Chodzi o ok. 12,5-kilometrowy fragment autostrady A2 pomiędzy Siedlcami i Białą Podlaską. Umożliwia ona rozpoczęcie robót na odcinku pomiędzy węzłem Łukowisko a miejscowością Swory, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości. Wykonawcą inwestycji w formule Projektuj i buduj jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Umowa o wartości prawie 370 mln zł została podpisana 1 kwietnia 2021 r. Termin ukończenia prac wynikający z podpisanej umowy to grudzień 2024 r. Może on ulec zmianie z uwagi na długotrwałą procedurę uzyskiwania decyzji ZRID (zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej).

Poniżej zdjęcia z odcinków będących obecnie w budowie

Autostrada A2 wydłuży się na wschód od Warszawy. Można już b...

Realizację przedłużenia autostrady od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego w kierunku granicy z Białorusią podzielono na kilka krótszych odcinków. W realizacji, w trybie Projektuj i buduj, jest 101 kilometrów trasy do węzła Biała Podlaska. Na dalszą część, ok. 30 km od Białej Podlaskiej do granicy we wrześniu 2021 r. podpisano umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie. Następnie przeprowadzony zostanie przetarg na budowę trasy. W styczniu 2022 r. do Wojewody Lubelskiego złożono zarazem wnioski o decyzje ZRID.

Co powstaje już obecnie?

Budowa trwa na trzech odcinkach z Mińska Mazowieckiego do Siedlec:

  1. Kałuszyn - Groszki - zaawansowanie Zaawansowanie robót ponad 43%,
  2. Groszki – Siedlce Zachód (Gręzów) - zaawansowanie robót ok. 19%,
  3. Siedlce Zachód (Gręzów) - Siedlce Południe (Swoboda) - zaawansowanie robót ok. 60%.

W przypadku pierwszego i trzeciego odcinka jesienią tego roku planowane jest zakończenie prac i oddanie odcinków do użytku. Środkowy powinien być gotowy w następne wakacje.

Dodatkowo budowa na odcinku od Siedlec do Białej Podlaskiej trwa na odcinkach:

  • Swory - Biała Podlaska - zaawansowanie robót ok. 57%
  • Siedlce Południe – Malinowiec - zaawansowanie robót ok. 12%
  • Malinowiec – Łukowisko - prowadzone są prace związane z rozpoznaniem saperskim terenu budowy.

- Zgodnie z zawartymi umowami zakończenie robót zaplanowano do końca 2024 r. W procedowaniu są roszczenia wykonawców. Oczekują oni wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych (np. z powodu długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID). Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót. Warunki kontraktu przewidują kary za przekroczenie terminu umownego, gdy są zasadne zostają naliczone i wyegzekwowane od wykonawcy - tłumaczy oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto