Biokominki – co trzeba o nich wiedzieć przed zakupem? Kluczowe kwestie

Materiał informacyjny komineo.pl
Szukasz alternatywy dla tradycyjnego kominka? Prawdopodobnie zainteresuje Cię biokominek. Tym bardziej, że nie wymaga on skomplikowanego i kosztownego montażu, między innymi podłączenia do ciągu kominowego. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, co to jest biokominek, jaki kupić i dlaczego stanowi efektowny, a zarazem bezpieczny element wyposażenia.

Co to jest biokominek?

Biokominek to innowacja wśród kominków. W przeciwieństwie do ich tradycyjnej formy nie potrzebuje drewna bądź brykietu do rozpalenia ognia. Nie wymaga również odprowadzania dymu na zewnątrz obiektu ani zezwolenia na instalację. W związku z tym bez przeszkód zamontujesz go nie tylko w domu, lecz także mieszkaniu w bloku. Jeśli więc marzysz o kominku, który doda wnętrzu ciepła i blasku, możesz zainwestować we wskazany model – nie ma znaczenia, czy mieszkasz w domu na przedmieściach, czy apartamencie w wieżowcu.

Sposób działania biokominka

W dokładniejszej odpowiedzi na pytanie, co to jest biokominek, pomoże też opis jego działania. Do rozpalenia w biokominku wykorzystuje się biopaliwo w płynnej lub żelowej formie. Jest ono zazwyczaj produkowane na bazie alkoholu etylowego dającego żywy ogień. Biopaliwo nie generuje spalin, dymu i popiołu. Ubocznym rezultatem spalania jest w jego przypadku para wodna i mała ilość dwutlenku węgla. Biokominek stanowi więc dobry wybór, jeśli chodzi o dbałość o środowisko i brak konieczności sprzątania.

Konstrukcja biokominka nie jest nadmiernie skomplikowana. Składa się on z paleniska i obudowy. Palenisko stanowiące wkład biokominka jest tworzone ze stali nierdzewnej oraz wyposażone w zasuwę, która pozwala regulować płomienie. W środku paleniska mieści się zbiornik z wełną ceramiczną. Zapobiega on półspalaniu paliwa, co znacznie wydłuża czas działania biokominka.

Jak rozpalić w biokominku?
Rozpalanie w biokominku jest proste. Wystarczy, że napełnisz zbiornik biopaliwem, a następnie zapalisz je za pomocą długiej zapałki lub zapalarki do palników gazowych.

Podczas rozpalania w biokominku zachowaj od niego bezpieczną odległość, unikając bezpośredniego kontaktu z ogniem. Do już płonącego ognia lub rozgrzanego paleniska nie dolewaj paliwa, bo może to wywołać niebezpieczne, gwałtowne wybuchy.

Jak wygasić biokominek?
Ogień w biokominku zgasisz równie łatwo, jak go zapalisz. Gaszenie wymaga odcięcia tlenu. Aby zgasić ogień, zamknij zasuwę w palenisku za pomocą specjalnej rączki służącej do wygaszania i regulacji płomieni. Zaleca się pozostawienie zasuniętej zasuwki aż do kolejnego użycia biokominka. Nie należy też gasić go wcześniej niż to konieczne, tylko poczekać do wypalenia się całego biopaliwa.

Paliwo do biokominka – co trzeba wiedzieć?

Wybierając biopaliwo, zwróć uwagę na jego jakość. Decyduje ona zarówno o efektywności działania biokominka, jak i jego wpływie na zdrowie użytkowników. Biopaliwo powinno mieć atest PZH, który gwarantuje bezpieczeństwo używania.

Dobrej jakości biopaliwo nie emituje dużej ilości zanieczyszczeń oraz równomiernie się spala. Dzięki temu biokominek działa dłużej między uzupełnieniami, a korzystanie z niego jest bardziej komfortowe.

Dodatkowy atut niektórych biopaliw i biokominków to możliwość aromatyzacji wnętrza domu czy mieszkania. W niektórych modelach występują specjalne podajniki na zapachy, które umożliwiają kontrolę emisji zapachów. Dodając kilka kropli olejków eterycznych do biopaliwa lub kominka, zyskasz dodatkową korzyść z użytkowania biokominka w formie aromaterapii.

Wymagania montażowe biokominka

Biokominek pod względem instalacji jest niezwykle wygodnym urządzeniem. Zamontujesz go właściwie w dowolnym pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki braku konieczności podłączania biokominka do przewodu kominowego oraz uzyskiwania specjalnych pozwoleń. Nieważne więc, czy mieszkasz w bloku, czy domu. Podobnie bez znaczenia jest to, czy chcesz zamontować urządzenie w salonie, kuchni, sypialni, łazience, czy może na zewnątrz, na tarasie.

Jaki biokominek wybrać? W ofertach sklepów znajdziesz modele, które dopasujesz do specyfiki wnętrza, swoich potrzeb, stylu domowego życia i gustu. Możesz zdecydować się między innymi na biokominek narożny, dwustronny, wolnostojący, przeznaczony na taras i do ogrodu, w rozmiarze mini, nadający się do postawienia na stole oraz wariant mobilny.

Ilość dwutlenku węgla wytwarzana w trakcie spalania biopaliwa wynosi na tyle mało, że nie zagraża zdrowiu użytkowników. Z uwagi jednak na zużywanie w procesie spalania tlenu konieczna jest gwarancja dostępu do świeżego powietrza w pomieszczeniu z biokominkiem. Nie oznacza to stosowania skomplikowanych systemów. Wystarczy efektywny system wentylacji grawitacyjnej, aby w trakcie korzystania z biokominka utrzymać odpowiednie, niezagrażające w żaden sposób zdrowiu warunki.

Zalety i wady biokominków

Dlaczego warto wybrać biokominek? W czym ma on przewagę nad innymi rodzajami kominków, a co może być jego minusem?

Mnogość modeli
Różnorodność modeli biokominków, ich kształtów, wielkości i sposobów zastosowania umożliwia ich łatwe dopasowanie do swoich wymagań. Urządzenie wybierzesz w zależności od interesującego Cię stylu wnętrzarskiego i wymiarów wnętrza. Jaki biokominek kupić? Istnieją modele, które dopełnią wystrój zarówno wnętrz bardziej minimalistycznych, surowych, industrialnych, jak i klasycznych, eleganckich, glamour, czy też skandynawskich, vintage bądź inspirowanych egzotycznymi stronami świata.

Brak potrzeby specjalnych instalacji
Biokominki nie wymagają do zamontowania ciągów kominowych lub szyb wentylacyjnych. Znacznie zmniejsza się więc koszt ich instalacji. Zarazem zwiększa się swoboda przy wyborze pomieszczenia przeznaczonego do montażu kominka. Nie ogranicza Cię bowiem obecność w nim ciągu kominowego. Jeśli posiadasz łazienkę o większym metrażu, możesz zdecydować się na zainstalowanie w niej emitującego ciepły blask ognia biokominka.

Istnieją także modele przeznaczone do montażu na tarasach i w ogrodach. Dlatego w przypadku gdy lubisz spędzać czas na zewnątrz i zależy Ci na unikalnej atmosferze, możesz wybrać biokominek montowany na świeżym powietrzu.

Niewielka moc grzewcza urządzenia
Biokominki pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, decydująco wpływając na charakter wnętrza. Tworzą poczucie przytulności, a jednocześnie luksusu. Niestety ze względu na ich niewielką moc grzewczą mało prawdopodobne jest, by mogły stanowić samodzielne źródło ogrzewania wnętrza. Chyba że wymiary pomieszczenia są naprawdę niewielkie.

Konieczność wietrzenia wnętrza
Spalanie biopaliwa w kominku sprawia, że pomieszczenie należy regularnie wietrzyć. Raz na jakiś czas warto otwierać okna, pozwalając świeżemu powietrzu wypełnić wnętrze. Konieczne jest również zapewnienie skutecznej wentylacji obiektu. Tak jak było wspomniane, wystarczy standardowy system wentylacji grawitacyjnej.

Czy biokominki są bezpieczne?

Co trzeba wiedzieć o biokominku, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa? Czy korzystanie z niego stwarza zagrożenie?

Po pierwsze, biokominki emitują niewielką ilość CO2. Generowaną w trakcie palenia ilość dwutlenku węgla porównuje się do ilości wydzielanej przez trzy, dorosłe osoby w trakcie oddychania przez 5 godzin. Efektem spalania poza znikomą, bezpieczną dla ludzkiego zdrowia ilością dwutlenku węgla jest para wodna. Dlatego też nie istnieją ograniczenia dotyczące czasu bądź częstotliwości użytkowania biokominków.

Po drugie, niemożliwe są takie sytuacje jak wyciek paliwa lub przegrzanie się obudowy biokominka. Konstrukcja urządzeń jest tak opracowana, by wykluczyć ryzyko wydostania się biopaliwa oraz przegrzania obudowy. Producenci urządzeń uwzględnili kwestię bezpieczeństwa zarówno w odniesieniu do procesu spalania, jak i sposobu korzystania z paleniska. Oczywiście podczas rozpalania ognia, korzystania z kominka i wygaszania płomieni trzeba zachować ostrożność. Jest ona jednak wskazana w trakcie użytkowania każdego typu kominka i wszędzie, gdzie ma się do czynienia z ogniem.

Nie wolno także ustawiać biokominków w pobliżu łatwopalnych materiałów. Szczegóły umiejscowienia urządzenia we wnętrzu najlepiej ustalać indywidualnie ze specjalistą.

Jaki biokominek wybrać? Rodzaje biokominków

Zastanawiając się nad tym, jaki biokominek kupić, przeanalizuj dokładnie oczekiwania względem urządzenia zarówno swoje, jak i domowników, wymiary pomieszczenia przeznaczonego do montażu oraz dopasowanie do stylu wnętrzarskiego.

Obecnie na rynku dostępne są na tyle zróżnicowane modele, że możesz wybrać biokominek precyzyjnie dopasowany do swoich potrzeb; taki, który będzie latami uprzyjemniał czas spędzany w domu, a jego design się nie zestarzeje, ani też Ci się nie znudzi. Jaki biokominek wybrać? W ofertach sklepów znajdziesz między innymi takie urządzenia jak te przedstawione poniżej.

Biokominki do zabudowy
Ten rodzaj urządzenia wkomponujesz w odporną na ogień wnękę. Dzięki takiej możliwości montażu biokominki do zabudowy doskonale zastępują klasyczne kominki opalane drewnem. Wśród tego typu urządzeń znajdziesz też model narożny, czyli otwarty z dwóch bądź trzech stron i pozwalający dzięki temu w interesujący sposób podzielić przestrzeń, na przykład na kuchenną i wypoczynkową.

Biokominki portalowe
Osobom, którym zależy na tradycyjnie się prezentującym kominku, prawdopodobnie przypadnie do gustu model portalowy. Jest to palenisko z obudową w formie eleganckiego portalu. Można zdecydować na jego wersję z subtelnie wykończonymi detalami i frezami.

Biokominki wolnostojące
Model wolnostojący, jak wskazuje jego nazwa, postawisz w dowolnym miejscu – salonie, jadalni, sypialni, łazience, oranżerii czy na balkonie. Mniejsze modele można umieścić nawet na stole lub komodzie.

Biokominki wiszące
Model wiszący biokominka montuje się na ścianie za pomocą zaczepów. Zajmuje on mało miejsca i często wyróżnia się minimalistycznym wzornictwem. Biokominki wiszące najczęściej mają kształt prostokątny lub okrągły.

Biokominki zewnętrzne
Biokominki umiejscawiane są nie tylko we wnętrzach, lecz także w oranżerii, na zewnątrz, na tarasie lub w ogrodzie. Stanowią estetyczne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zewnętrzna część budynku nabiera większej elegancji.

Wiesz już, co to jest biokominek, jaki możesz wybrać, znasz jego zalety i wady oraz sposób rozpalania ognia. Różnorodne modele biokominków w jesiennej promocji wynoszącej –10% z kodem rabatowym „jesień” znajdziesz w sklepie internetowym KOMINEO.pl: https://www.komineo.pl/biokominki.

komineo.pl

Jeśli chcesz stworzyć nieprzeciętny klimat w domu lub mieszkaniu jesienią i zimą, omawiane urządzenia będą doskonałym wyborem. Sprawdzą się doskonale również wtedy, gdy zależy Ci na ograniczeniu do minimum sprzątania po wygaszeniu płomieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto