Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kryją mieszkania kamienicy przy Wilczej? Znaleziono niezwykły zabytek

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Śródmieście szykuje się do remontu kamienicy przy ulicy Wilczej 9a. Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków i jak się okazuje wewnątrz lokali znajdujących się pod tym adresem, także można natrafić na niezwykłe znaleziska.

Tym razem odnaleziono niezwykle okazały sejf. Szafa pancerna została wyprodukowana Fabryce Kas Pancernych Robert Bohte z Warszawy, istniejącej w stolicy od 1840 roku. Przed II wojną światową miała siedzibę nieopodal – na Nowym Świecie 34. We wspomnianym budynku przy Wilczej mieściła się natomiast Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu, a w zasadzie jej przedstawicielstwo.

Historia z czasów Imperium Rosyjskiego

Z informacji Stołecznego Konserwatora Zabytków wynika, że swoją siedzibę miała tu od roku 1912, a więc przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Miał być to pierwszy zakład produkujący sztuczne włókna na terenie całego ówczesnego Imperium Rosyjskiego. Dobre kontakty utrzymały się po 1918 roku i po odzyskaniu niepodległości zarabiali duże pieniądze właśnie na handlu z Rosją.

W związku z historią budynku i dokonanymi w nim odkryciami Konserwator Zabytków ma podać wytyczne dotyczące planowanego w kamienicy remontu. Wśród elementów, które wymagają naprawy, ale niezbędne zachowanie szczególnej uwagi wymienił oryginalne elementy wystroju wnętrza: stolarkę, drewnianą podłogę czy kamienne parapety. Skierowane zapytanie związane było też oczywiście z odnalezionym sejfem.

Słynne Kasy Pancerne Robert Bohte

Co ciekawe, to nie pierwszy odnaleziony w warszawskich mieszkaniach sejf wyprodukowany w Fabryce Kas Pancernych Robert Bohte. W 2010 roku szafę pancerną wyprodukowaną w tejże firmie odnaleziono w mieszkaniu na Ochocie. Wówczas w środku znajdował się testament mieszkańca, który udawał się na front II wojny światowej. Prawdopodobnie przeleżał tam zatem 70 lat.

Co się stanie z wyjątkowym znaleziskiem?

Nic dziwnego, że gdy natknięto się na to znalezisko również pojawiły się nadzieje na niezwykłe pamiątki sprzed lat. Jak informuje zarząd miasta, tym razem niestety nic nie znaleziono. Jedynym zabytkiem będzie sam sejf. Ma on trafić do jednego z warszawskich muzeów. Trwają poszukiwania odpowiedniej placówki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto