Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co po maturze? Alternatywa dla studiów wyższych

jarool1
jarool1
archiwum
Prawie 1/5 przystępujących do matury jej nie zdała. Niskie wyniki ma wielu innych absolwentów szkół średnich, a część abiturientów nie przystąpiło do matury. Policealne studia są alternatywą dla tych którym podwinęła się noga bądź nie chcą tracić pięciu lat na dalszą edukację.

Nauka w studium policealnym trwa zwykle od półtora roku do dwóch lat i daje uprawnienia technika w danej dziedzinie. Są szkoły kształcące w trybie stacjonarnym (czyli zajęcia odbywają się w dni robocze) oraz niestacjonarnym (zajęcia w weekendy). Na rynku istnieje wiele różnych szkół oferujących wiele kierunków. Co jednak należy zrobić, aby później nie żałować wyboru i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?
Po pierwsze kierunek nauki
Już na początku należy wybrać co chcemy robić. Czy interesuje nas praca inspektora bezpieczeństwa i higieny pracy czy może marzymy aby zostać kosmetyczką czy masażystą a może mamy dryg do konstrukcji i chcemy zostać mechanikiem, bądź lubimy media i chcemy zostać technikami reklamy.
- Wachlarz wyboru kierunków jest spory. Warto jednak zainteresować się takimi, które dają szansę na znalezienie pracy po szkole. Na przykład w naszej szkole proponujemy 11 kierunków kształcenia. Są one wynikiem głębokiej analizy rynku pracy i odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie. Naszym celem nie jest kształcenie bezrobotnych – mówi Wojciech Szwagiel, dyrektor Policealnego Studium Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie. Jeśli mamy taką możliwość, warto popytać znajomych jakich pracowników potrzebują ich firmy, bądź przewertować ogłoszenia o pracę.
Po drugie szkoła
Rynek edukacyjny jest bogaty w oferty szkół. Warto jednak wybrać taką, która istnieje od kilku lat, ma doświadczoną kadrę dydaktyczną oraz wszelkie uprawnienia. To ostatnie jest szczególnie ważne ponieważ – wiele szkół nie posiada uprawnień szkoły publicznej to znaczy, że jej dyplomy nie są szeroko uznawane przez pracodawców. Jak konkluduje dyr. Szwagiel
– Ważne jest aby dyplom coś znaczył, był uznawany w kraju i za granicą. Ta ostatnia uwaga to efekt naszych doświadczeń. Spora część naszych absolwentów znajduje pracę za granicą. Nasze dyplomy są uznawane i nostryfikowane w wielu krajach. Ważne jest też aby nauczyciele byli doświadczonymi praktykami – skończenie szkoły w której nie ma zajęć praktycznych, bądź są one jedynie na papierze mija się z celem.
Po trzecie – gdzie szukać informacji?
Najlepiej zebrać informacje z kilku źródeł. Od znajomych, którzy uczęszczają już do takiej szkoły, z internetu – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „policealne studium Rzeszów" i wyświetli nam się cały wachlarz ofert. Warto też skontaktować się osobiście z sekretariatami danych szkół i uzyskać interesujące nas informacje. Warto też zwrócić uwagę na lokalizację szkoły – czy mamy dobry dojazd, czy pod szkołą zatrzymują się autobusy komunikacji miejskiej i czy kursują one dostatecznie często w weekendy.
Po czwarte - opłaty
Kiedy wybierzemy już co chcemy robić i do jakiej szkoły uczęszczać warto też dowiedzieć się ile to kosztuje. W Policealnym Studium ZDZ słuchacze nie płacą czesnego, wnoszą jedynie opłatę rekrutacyjną – mówi dyr. Szwagiel. Warto również rozważyć czy nie warto poświęcić tych dwóch lat na więcej niż jeden kierunek kształcenia. Dlatego trzeba też wybrać szkołę, która daje wiele możliwości. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto