Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CPK z kluczową decyzją środowiskową. Jest zielone światło dla realizacji olbrzymiej inwestycji

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Jest decyzja środowiskowa dla CPK, czyli zielone światło dla budowy.
Jest decyzja środowiskowa dla CPK, czyli zielone światło dla budowy. mat. prasowe
Spółka Centralny Port Komunikacyjny uzyskała od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie decyzję środowiskową dla budowy lotniska i węzła kolejowego. Oznacza to otwartą drogę do wnioskowania o decyzję lokalizacyjną, a w dalszej kolejności pozwolenia na budowę. – Nasza inwestycja spełnia krajowe i europejskie standardy środowiskowe. Cieszymy się, że nasza praca została pozytywnie oceniona przez RDOŚ – mówi prezes CPK Mikołaj Wild.

- Decyzja środowiskowa wydana przez RDOŚ w Warszawie oznacza zielone światło dla budowy CPK w poszanowaniu dla ludzi i środowiska naturalnego. Naszym celem jest prowadzenie projektu w sposób optymalny dla regionu – zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Jeszcze w lipcu możliwe jest uzyskanie promesy zezwolenia na budowę z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To otworzy drzwi do złożenia wniosku do wojewody o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Kolejnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na budowę – zapowiedział.

Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu Minister Infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla CPK, a spółka przyjęła projekt koncepcyjny lotniska i dworca kolejowego.

Wydana decyzja środowiskowa dotyczy zarówno terminala pasażerskiego i budynków, jak też obiektów wspierających funkcjonowanie lotniska. Chodzi także o wieżę kontroli ruchu lotniczego, drogi startowe i kołowania, płyty postojowe, węzeł kolejowy i drogowy i infrastrukturę towarzyszącą, np. hotele, budynki komercyjne oraz parkingi. Jej otrzymanie umożliwia inwestorowi dodatkowo m.in. usuwanie drzew i krzewów, prowadzenie prac geologicznych oraz wymaganych badań archeologicznych i konserwatorskich.

Jest decyzja środowiskowa dla CPK, czyli zielone światło dla budowy.

CPK z kluczową decyzją środowiskową. Jest zielone światło dl...

- Badania środowiskowe rozpoczęliśmy w styczniu 2021 roku. Ich wyniki były na bieżąco uwzględniane w pracach nad master planem lotniska. Dziękuję zespołowi, który przygotował obszerny raport środowiskowy oraz zapewnił, że oddziaływanie naszej inwestycji na środowisko zostało skutecznie ograniczone. Dzisiejsza decyzja dowodzi, że nawet w przypadku tak skomplikowanych inwestycji jak CPK można utrzymać bardzo wysokie tempo pracy, nie idąc na kompromisy co do jakości – wyjaśnił Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Raport środowiskowy dla CPK został przekazany do RDOŚ w październiku ubiegłego roku. Dokument, mający wraz z załącznikami blisko 20 tysięcy stron, stanowił podstawę wniosku o decyzję. Opracowanie to efekt kilkunastu miesięcy badań przyrodniczych zespołu m.in.: botaników, ichtiologów, ornitologów, herpetologów, chiropterologów, akustyków, geodetów i geologów.

CPK i uwagi od obywateli

Do złożonego raportu swoje uwagi mogli zgłaszać także obywatele. Jak poinformowali przedstawiciele CPK, do RDOŚ w Warszawie wpłynęło w sumie kilkaset zgłoszeń – łącznie ponad tysiąc pytań i wniosków.

Budowa CPK

Obecnie projekt CPK przeszedł z fazy planowania do projektowania i budowy. Zaawansowane prace projektowe dla terminala pasażerskiego i dworca kolejowego prowadzi dla CPK, jako master architekt, brytyjskie konsorcjum Foster+Partners. Stworzony został już projekt koncepcyjny, prace trwają nad projektem budowlanym.

„Jednocześnie prowadzony jest proces wyboru partnera strategicznego projektowanego lotniska CPK, czyli mniejszościowego udziałowca spółki lotniskowej, która będzie odpowiadać za budowę i zarządzanie lotniskiem. Skarb Państwa zachowa w niej co najmniej 51 proc. udziałów. Obecnie na krótkiej liście inwestorów są już tylko trzy zagraniczne podmioty – każdy z ogromnym doświadczeniem i uznaną światową reputacją” – podał w komunikacie Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK.

Z początkiem tego roku na dużą skalę wystartowały pierwsze budowlane, takie jak rozbiórki, przeprowadzki i odwierty geologiczne. Pierwszy etap lotniska CPK, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów rocznie, ma zostać uruchomiona w 2028 roku.

Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany. Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów. Pytany o koszty Marcin Horała odpowiedział, że maksymalny zakładany koszt budowy całości projektu CPK to 8,1 mld euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto