Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Danuta Styperek. Twórca Ludowy - grudziądzanka

Redakcja
Jako rodowita Grudziądzanka łączy w swej sztuce wiele wątków pobliskiego Kociewia, Kujaw i Kaszub. Swe inspiracje czerpie z bogatej ikonografii nawiązującej do sztuki bizantyjskiej. Stworzyła swoisty, własny styl.

W sposób kategoryczny zabrania się tytułować siebie "artystą plastykiem" podkreśla z dumą, że jest twórcą ludowym.
Ja natomiast prawem "kaduka" nie podporządkowuję się jej sprzeciwom w tej ważnej jak zrozumiałem z tonu sprawie. Z prostej przyczyny, gdyż znana jest mi jej droga i dokonania artystyczne.
Przygodę ze sztuką rozpoczęła już bardzo wcześnie. Pierwsze prace to okres szkoły. Jak sama je określa jest to okres "piórkiem i węglem", kolejny to okres "sztalugowy", obrazy malowane farbami olejnymi. Nadszedł czas akwareli "na mokrym papierze", czas batiku.
Czym to się skończyło wiedzą ci wszyscy, którzy ze sztuką Pani Danuty Styperek mieli przyjemność się zetknąć. Długo szukała "swego miejsca na ziemi", wybrała sztukę malowania na szkle.
Jako rodowita Grudziądzanka łączy w swej sztuce wiele wątków pobliskiego Kociewia, Kujaw i Kaszub. Swe inspiracje czerpie z bogatej ikonografii nawiązującej do sztuki bizantyjskiej.Stworzyła swoisty, własny styl.  Ziemia Chełmińska nie wykształciła jednorodnego kierunku w sztuce ludowej. Z uwagi na położenie i zarania dziejów, Basen Grudziądzki przenikały różne kultury.
Na kolejnym z plenerów plastycznych, w którym uczestniczyła organizatorka zwróciła się do niej:- Pani Danko powinna Pani, na następny plener przyjechać w stroju ludowym. - Oczywiście Pani komisarz, przyjadę w białym płaszczu z krzyżem.- No nie, niech już pozostanie po staremu. /Jest to autentyczna anegdota./ 
Mieszka w pięknej okolicy w pobliżu Grudziądza, otoczonej lasami, śpiewem ptaków i płowej zwierzyny. To nie tylko nieodrodna córka Grudziądza ale urodzona miłośniczka natury i piękna, które ona niesie.
Technika, którą się posługuje wymaga skupienia i precyzji. Na szkło nakłada się w pierwszej kolejności detale i szczegóły pierwszoplanowe po nich nakładane są kolejne warstwy.Popełniając błąd w kolejności nakładanych szczegółów i fragmentów obrazu tak na prawdę przekreśla się dotychczasowy wkład pracy, gdyż nie można wprowadzić poprawek. Ostatnia nałożona warstwa uniemożliwia dostęp do poprzedniej.Na szkle malowane, to swoisty negatyw.Dopiero po odwróceniu można w pełni podziwiać końcowy efekt. 
Od roku 2005 jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie.
Jej prace zdobią ściany wielu zagranicznych instytucji i domów prywatnych.
Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli i my podziwiać prace artystyczne Pani Danuty Styperek w Grudziądzu, w grudziądzkich galeriach, wystawach i ekspozycjach. 
Wiesław Hawełko
 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto