Dobry rodzic na starcie

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Rodzice mający problemy z wychowaniem dzieci nie muszą być pozostawieni samym sobie. O pomocy, jaką mogą otrzymać w Warszawie rozmawiamy z Renatą Szredzińską z fundacji Dzieci Niczyje.

Marta J Chowaniec:** Na szybie tramwaju, którym przyjechałam na wywiad, zawieszony był plakat z twarzą dziecka i hasłem: „Proszę, uważaj na mnie”. Rozumiem, że to jedna z form kampanii „Dobry Rodzic – Dobry Start” organizowanej przez fundację Dzieci Niczyje. **
Renata Szredzińska, fundacja Dzieci Niczyje: Tak, to jedna z odsłon kampanii. Właśnie kończy się tydzień, w którym na szybach warszawskich tramwajów można było zobaczyć nasze plakaty. Było ich 1500. Kampania obejmuje też spoty telewizyjne i radiowe przygotowane na zasadzie non-profit przez agencję DDB Warszawa oraz ulotki dla rodziców i citylighty w innych dużych miastach Polski.

„Czasami budzę się w środku nocy. Czasami płaczę, a Ty musisz sprawdzić, czy wszystko ze mną w porządku. Czasami możesz czuć się bezradna… Może nawet przez chwilę jesteś na mnie zła, ale… Proszę, uważaj na mnie”. To fragment tekstu z plakatu. Na co rodzic powinien uważać?
Przede wszystkim na swoje emocje. Rodzice powinni uważać, nawet jeśli są zestresowani, nawet jeśli są zmęczeni, powinni znaleźć inny sposób na uspokojenie się. Nie mogą uderzyć dziecka, potrząsać nim, dać mu klapsa, ani krzyczeć na nie.

Stąd tekst na plakacie? Chcemy rodzicom małych dzieci, w wieku od 0 do 3 lat, przekazać ideę, że rodzicielstwo jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń w życiu, ale też jednym z najtrudniejszych. Rodzice mogą czuć się na początku zestresowani, mogą nie wiedzieć, czego dziecko potrzebuje. Często czują się zmęczeni i te trudne emocje mogą czasem brać nad nimi górę. Chcemy im powiedzieć, że jest to normalne i zdarza się wszystkim. Chcemy ich jednak przestrzec, żeby tych negatywnych emocji nie wyładowywali na dziecku, by go nie skrzywdzili.

Jest to kampania ogólnopolska, ale ma szeroki wymiar lokalny w Warszawie. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu w kampanię Miasta Stołecznego Warszawy. Kampania jest jednym z działań programu Dobry Rodzic – Dobry Start, który w pełnej wersji realizowany jest w trzech stołecznych dzielnicach: Pradze Północ, Pradze Południe i Bródnie. Miasto bardzo wierzy w ten projekt i planuje sukcesywnie włączać w program kolejne dzielnice Warszawy.

Dlaczego akurat w tych trzech dzielnicach? Fundacja Dzieci Niczyje od 1991 roku działa właśnie na tym obszarze, ściśle współpracując z służbami ochrony zdrowia i ośrodkami opieki społecznej. I to właśnie dzięki zaangażowaniu tych instytucji udało się w dzielnicach rozpocząć program Dobry Rodzic – Dobry Start. Jednak z naszej oferty mogą korzystać rodzice z całej Warszawy.

Gdzie mogą się udać?
Zapraszamy do Praskiego Centrum Dziecka i Rodziny przy ul. Walecznych 59.

Jaką konkretną pomoc otrzymają?
Rodzice przeżywający trudności, stres czy inne trudne emocjonalnie sytuacje związane z rodzicielstwem mogą wziąć udział, po wcześniejszym zapisaniu się, w grupach warsztatowych. Mogą także umówić się na konsultacje z psychologiem czy lekarzem psychiatrą. Dodatkowo prowadzimy grupę wsparcia, na którą nie trzeba się zapisywać. Grupa ta działa na zasadzie „rodzice radzą rodzicom”, czyli w gronie innych rodziców omawiane są różne trudne sytuacje, uczestnicy wspólnie starają się znaleźć rozwiązanie. Oczywiście na sali obecny jest też psycholog. Co drugi poniedziałek, w ramach dni otwartych, oddajemy też rodzicom do dyspozycji nasze Centrum. Generalnie idea jest taka, że rodzice przychodzą, jeśli mają czas i ochotę i spędzają kilka godzin wspólnie ze swoim dzieckiem i innymi rodzicami pod okiem psychologa i innych specjalistów, którzy doradzają np. jak się bawić z dzieckiem, jakie zabawy dobierać do jego wieku. Czasem organizujemy też inne zajęcia np. logopedyczne. Kolejna rzecz to spotkania edukacyjne co dwa tygodnie w poniedziałki. Były już spotkania na temat wychowania bez klapsa, budowania wartości małego dziecka, jego seksualności oraz o tym, jak radzić sobie z wybuchami złości u malucha. Cała nasza oferta jest bezpłatna.

Jak się dostać na zajęcia?
Na grupy warsztatowe dla rodziców przeżywających trudności, rodzice w pierwszej kolejności trafiają do nas poprzez współpracujące z naszym programem Ośrodki Pomocy Społecznej, Ośrodki Zdrowia i Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczne. Można się też zapisać poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia, który dostępny jest na stronie www.dobryrodzic.pl. Następnie nasi pracownicy kontaktują się z poszczególnymi osobami. Natomiast na spotkania edukacyjne prowadzimy telefoniczne zapisy na tydzień przed danym spotkaniem pod numerem (022) 616 16 69. Na spotkanie edukacyjne oraz na grupy warsztatowe rodzice mogą przyjść z dziećmi. Jeśli dzieci są malutkie, to przebywają na zajęciach wraz z rodzicami. Jeśli są trochę większe i zechcą pobyć przez 1,5 godziny bez mamy czy taty, to zapewniamy im opiekę.

Jak duże jest zainteresowanie?
Bardzo duże. Zawsze mamy pełną listę. Jednak zarówno grupy warsztatowe jak i spotkania edukacyjne organizujemy w kilku edycjach, tak, by jak najwięcej rodziców mogło wziać w nich udział. Niestety nie jesteśmy w stanie zakwalifikować na grupy warsztatowe wszystkich, którzy się do nas zgłoszą.

Na czym polega ta kwalifikacja? Podczas rozmowy z psychologiem próbujemy ocenić skalę trudności, jaka w danej rodzinie występuje. Sprawdzamy, czy rzeczywiście nasza grupa warsztatowa jest dla niej odpowiednią formą wsparcia.

Jacy przychodzą rodzice? Bardzo trudno generalizować. Staramy się z naszą ofertą dotrzeć do wszystkich rodziców. Dla tych, którzy świetnie sobie radzą, ale chcą dowiedzieć się czegoś więcej, prowadzona jest nasza strona internetowa www.dobryrodzic.pl czy właśnie spotkania edukacyjne. Natomiast grupy warsztatowe prowadzimy dla rodziców, którzy doświadczają trudności w wywiązywaniu się z roli rodzica i w związku z tym przeżywają zbyt silne emocje, które mogą negatywnie odbić się na dziecku.

Do kiedy trwa akcja? Do 15 maja trwa kampania informacyjno-edukacyjna, natomiast program w pełnym swoim wymiarze jest już ofertą na stałe wpisaną w działalność naszej Fundacji.

**

**


Więcej informacji na stronie programu Dobry Rodzic - Dobry Start oraz poprzez mail: dobryrodzic@fdn.pl, tel.(22) 616 16 69.


Zobacz również:
Przemoc nie może być tolerowana
Urzędy przyjazne rodzicom

Bony lunchowe wygodne dla pracownika i pracodawcy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie