Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fizyka kwantowa pod egidą UW

morteaz
morteaz
47 mln zł zostało przeznaczonych na budowę Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych. Dzięki temu przedsięwzięciu polska nauka umocni się na świecie.

Narodowe Laboratorium Technologii  Kwantowych to projekt, który ma na celu stworzenie nowych pracowni badawczych przy uczelniach w całej Polsce oraz modernizację pracowni już istniejących. Ponadto ma on zintegrować środowisko polskich naukowców i stanowić platformę wymiany doświadczeń i współpracy.

Polscy badacze wybitni, ale jest ich niewielu

Podczas poniedziałkowego spotkania (27 lipca 2009) podpisano aneksy do umów o współpracy i wspomniano o głównych wyzwaniach, z którymi zmierzą się naukowcy i organizatorzy NLTK.

- Polscy badacze są świetnymi, utytułowanymi specjalistami, ale całe środowisko jest rozproszone. Od dawna potrzebna jest instytucja-parasol, która skonsoliduje uczonych, tak aby mogli działać jeszcze skuteczniej. Wierzę że NLTK wprowadzi nową jakość do polskiej nauki - twierdzii prof. dr hab. Czesław Radzewicz z Instytutu Fizyki UW. - Obecnie naszym największym ograniczeniem jest niedobór talentów. Prawdopodobnie po raz pierwszy w dziejach polskiej nauki zdarza się, żeby sprzęt badawczy był dostępny, ale brakowało studentów i absolwentów chętnych do pracy naukowej. Obecnie pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu - mówi profesor Radzewicz.

Fizyka kwantowa - wspólna sprawa

Entuzjazmu nie krył prof. dr hab. Jerzy Duszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Widzę szerokie perspektywy dla tego projektu. Utworzenie Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych to trudne i ryzykowne wyzwanie, ale polscy fizycy już nie raz pokazali swój olbrzymi potencjał, więc głęboko wierzę w sukces tego przedsięwzięcia - mówi Duszyński.

Laboratorium jest wspólnym projektem sześciu polskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Warszawski. W imieniu UW złożono wniosek o dofinansowanie projektu z unijnego programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Wniosek został przyjęty - dzięki temu  Narodowe Laboratorium Technologii  Kwantowych otrzyma wsparcie w wysokości  47,5 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto