Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanny jak trujące muchomory

boa
boa
Gdy żar leje się z nieba, ludzie szukają w nich ochłody. – To się może skończyć wizytą u lekarza. Bo w brudnej wodzie pływa cała tablica Mendelejewa – ostrzega rzecznik Sanepidu.

Dziecko radośnie taplające się w fontannie i udręczeni upałem dorośli moczący nogi - to niestety częsty widok. Tymczasem z pozoru niewinna kąpiel w fontannie grozi poważnymi chorobami.

– Miejskie zbiorniki wodne to siedlisko wielu grzybów i pasożytów. W brudnej wodzie pływają m.in. bakterie coli typu kałowego i larwy tasiemca, bo psy pływają w fontannach ku uciesze ich właścicieli – wylicza w rozmowie z MM Warszawa Wieław Rozbicki, rzecznik Sanepidu i dodaje: – Sam przechodziłem ostatnio obok fontanny przy Pałacu Kultury. Gołym okiem widać, jak dno jest zanieczyszczone i zamulone.

Omijaj fontannę szerokim łukiem

Aby walczyć z osadem z glonów, miasto dodaje często do wody siarczan miedzi. – Dlatego nawet nie próbujmy zbliżać się do takich zbiorników wodnych. Bo możemy się nawdychać toksycznych oparów. Fontanny są jak muchomory w lesie: piękne, ale trzymajmy się od nich z daleka – apeluje Rozbicki.

– Jak ktoś śmie wrzucać chemikalia do miejskich fontann! - oburza się w rozmowie z MM-ką Grażyna Majewska, której wnuczka Julia moczy stopy w fontannie przy Pałacu Kultury. – Przecież wystarczy, by ktoś te zbiorniki częściej mył, dbał o nie. Miło i przyjemnie jest posiedzieć przy wodzie, wśród zieleni, powinno być takich miejsc jak najwięcej, ale oczywiście ktoś musiał wpaść na głupi pomysł, by truć ludzi chemikaliami zamiast czyścić fontanny. Po co one stoją, skoro nie można z nich korzystać? – pyta pani Grażyna.

Toksyczny ściek

Z wodą w Wiśle też nie jest najlepiej. – Ta rzeka to jeden wielki ściek. Pełno w niej bakterii i trujących substancji, ostatnio pojawiły się także sinice. Nie wspominając już o rozbitych butelkach czy puszkach na dnie – opowiada MM-ce rzecznik Sanepidu.

Bezpiecznie można pływać tylko w odkrytych basenach i Zalewie Zegrzyńskim. Kąpiel w Wiśle grozi poważnymi chorobami. Może spowodować m.in. grzybicę, zapalenie spojówek, zapalenie uszu, nieżyt dróg oddechowych i pokarmowych.

Współpraca: Karolina Palczewska


Czytaj także:
Czarne punkty ostrzegą pływaków [foto + wideo]
Wypożyczalnia leżaków i rejsy Krypą Basonia
Festiwal Przemiany: zwróć oczy ku Wiśle!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto