Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerze zbierają pamiątki. Proszą o pomoc

gonzo19
gonzo19
Harcerze z hufca w Ursusie apelują o przynoszenie pamiątek związanych z harcerstwem. – Próbujemy ocalić od zapomnienia naszą przeszłość – mówią. Ich kolekcja stale się powiększa.

Zbiórka pamiątek trwa już od kilka lat, jednak dopiero teraz harcerze z Ursusa zdecydowali się na szerszy apel. Na stronie urzędu dzielnicy pojawiła się informacja o zbiórce prowadzonej przez hufiec. – Do tej pory udało nam się zebrać sporo eksponatów, ale to dopiero początek – uważa Andrzej Pokrzywa z hufca ZHP w dzielnicy Ursus.

Ocalić od zapomnienia

W zbiorach harcerzy znalazły się już m.in. książki, opracowania historyczne, monografie, a także mundury harcerskie, plakietki, a nawet totemy. – Na szczególną uwagę zasługuje oryginalny totem zrobiony w 1947 roku na obozie w Kościerzynie – podkreśla pan Andrzej.

Jednym z bardziej cennych eksponatów jest też książka Władysława Nekrasza „Pionierka harcerska” wydana w 1921 roku. – To już biały kruk – zapewnia Andrzej Pokrzywa, który apeluje do warszawiaków, nie tylko mieszkańców Ursusa, o przynoszenie nowych pamiątek. – Interesują nas wszelkie przedmioty związane z harcerstwem, nie tylko tym, który działał w dzielnicy Ursus – zaznacza Pokrzywa.

Hufiec w dzielnicy Ursus powstał zaraz po II wojnie światowej w 1945 roku. Jednak harcerstwo w tej części Warszawy działa już od lat 30. XX w. – Harcerze działali do początków lat 50., kiedy to władze PRL zdelegalizowały ZHP wcielając go w struktury Związku Młodzieży Polskiej, a potem tworząc Organizację Harcerską Związku Młodzieży Polskiej.

Harcerze nie poddali się władzom PRL

– Część używanych przez nas przedmiotów jednak przetrwała, harcerze ukryli mundury, odznaki. Przetrwał nawet sztandar naszego hufca Ursus. Obecnie jest w jednej ze szkół we Włochach, a my używamy nowego sztandaru – opowiada Andrzej Pokrzywa. Obecnie do hufca ZHP w Ursusie należy około 240 harcerzy – część także z dzielnicy Włochy.

Harcerze nie ukrywają, że chcieliby pokazać swoją kolekcję na wystawie. – Na razie jest to niemożliwe ze względu na brak odpowiednich pomieszczeń. Robiliśmy już jednak wystawę zdjęć w urzędzie dzielnicy – podkreśla pan Andrzej.

Jak przekazać pamiątki?

Każdy, kto ma jakieś pamiątki związane z harcerstwem może przynieść je do Domu Kultury „Kolorowa” przy ul. Sosnkowskiego 16. W poniedziałki i czwartki w godz. 12.00-14.00 dyżurują tam harcerze hufca Ursus.


Zobacz również:
66. rocznica Akcji pod Arsenałem [zdjęcia]"Mali Powstańcy" pionkami na planszy
Coraz więcej pamiątek związanych z Pragą

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto