Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak trudno przewidzieć przeszłość?

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Spotkaniem z historykami i rozmową o przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej rozpocznie się cykl międzynarodowych debat związanych ze stosunkami polsko-niemieckimi.

"Jak trudno przewidzieć przeszłość?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukać będą studenci Uniwersytetu Warszawskiego wraz z zaproszonymi gośćmi - polskimi i światowymi autorytetami.

Być mądrzejszym na przyszłość
- Inspiracją do rozpoczęcia tego cyklu jest sam rok 2009, po niemiecku mówi się, że jest to "rok rocznicowy", bo przypada w nim 70. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20. lat od upadku muru berlińskiego - mówi MM-ce Renata Prokurat z Goethe-Institut Warschau. - Uznaliśmy, że warto spojrzeć wstecz, by być mądrzejszym na przyszłość, że należy dokonać bilansu w ważnych dziedzinach życia, jak polityka historyczna, literatura, przyszłość, ekonomia.

Rozliczenie historyków z historią
Pierwsze spotkanie pod tytułem "Jaka przyszłość dla Europy Środkowo-Wschodniej wyłania się z lat 1939-1989-2009?" zgromadzi w środę (15 kwietnia) w Auditorium Maximum historyków: Jurij Afanasjewa z Rosji, Wolfganga Eichwede z Niemiec, Jarosława Hrycaka z Ukrainy oraz dziennikarza i opozycjonistę Adama Michnika, twórcę "Gazety Wyborczej". Moderatorem debaty będzie publicysta tygodnika "Polityka" oraz specjalista od stosunków polsko-niemieckich Adam Krzemiński.

Polska między Rosją i Niemcami
Jak pisze Krzemiński, Polska ponad 150 lat stała na drodze interesom rosyjsko-niemieckim. Szczególnie wiążą się z tym dwie daty: rok 1939 - wspólna agresja obu krajów na Rzeczpospolitą oraz rok 1989 - upadek muru berlińskiego i "solidarnościowy" demontaż komunizmu. Dziś stosunki międzynarodowe, w których uczestniczy Polska, zależne są od Unii Europejskiej i NATO, w których zarówno Niemcy, jak i Rosja odgrywają ważkie role. Jakie wnioski wynikają z przeszłości?

"Jaka przyszłość dla Europy Środkowo-Wschodniej wyłania się z lat 1939-1989-2009?"
data: środa, 15 kwietnia 2009, godz. 18.00
miejsce: Uniwersytet Warszawski, Auditorium Maximum, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
wstęp wolny, tłumaczenie symultaniczne

Kolejne debaty z cyklu europejskiego
Znane są już szczegóły drugiej debaty w ramach cyklu "Jak trudno przewidzieć przeszłość?". 28 maja o godz 18.00 spotkają się pisarze z Polski, Niemiec i Rumunii: Paweł Huelle, Ingo Schulze, Mircea Dinescu. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematu "Mój 1989, nasz 2009". Miejsce debaty to sala konferencyjna redakcji "Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej 8/10.

Pierwsze dwa spotkania będą poświęcone polityce historycznej oraz literaturze. Podczas kolejnych edycji poruszone zostaną jeszcze tematy: ekonomii, nauk społecznych, historii, polityki kulturalnej i być może ponownie polityce historycznej. - Możliwe, że wówczas w debacie weźmie udział minister Władysław Bartoszewski - zapowiada Renata Prokurat.

Organizatorzy: Goethe-Institut Warschau, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersytet Warszawski, Gazeta Wyborcza


Zobacz również:
Debata w Muzeum Powstania Warszawskiego
Debata o Krakowskim Przedmieściu
Co z tą Wisłą?

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto