Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaczka w powiecie radziejowskim

Redakcja
W hołdzie "kaczce"
W hołdzie "kaczce" Karol Szmagalski
Czerpiąc z kulinarnych tradycji naszych przodków i opierając się na kulinarnej atrakcyjności potraw z kaczki warto robić wszystko co nie pozwoli na zapomnienie tych potraw.

W Warszawie, w podziemiach jednego z pałaców znajdowało się niezwykłe, czarodziejskie jezioro, a po jego tafli pływał przedziwny, tajemniczy, złoty ptak, który prawdopodobnie był kaczką, choć nikt nie był tego pewien. Mężczyzna, który opowiadał tą historię , sam nigdy nie widział tego jeziora, nie znał również osoby, która odważyłaby się szukać Złotej Kaczki. Wyprawa ta mogła być niebezpieczna, lecz dla śmiałka miały czekać niezliczone skarby. Ale dziś nie o tej opowieści.
Dziś o kaczce podrodzinie ptaków z rodziny kaczkowatych a zwłaszcza kaczce w kuchni polskiej w której , podobnie jak w kuchniach innych państw, drzemie wiele różnorodnych i unikalnych smaków, których nie można skazać na zapomnienie . Kaczka była, jest i będzie charakterystycznym elementem kujawskiej kuchni. Czerpiąc z kulinarnych tradycji naszych przodków i opierając się na kulinarnej atrakcyjności potraw z kaczki warto robić wszystko co nie pozwoli na zapomnienie tych potraw. Starostwo Powiatowe w Radziejowie postanowiło uhonorować kujawskie kobiety za ich trud w przygotowanie i prezentację produktów ufundowało dla wszystkich uczestników wystawy upominki, z których Panie zawsze się cieszą mimo, że są równorzędne i nie wyróżniają żadnego z produktów. Niedawno odbyła się promocja tradycyjnych produktów z kaczki organizowana jest w formie wystawy, potrawy nie konkurują ze sobą (choć każdy kto ich smakuje ma swojego faworyta).
A oto jeden z przepisów na kaczkę:
Kaczkę opłukać i osuszyć. Natrzeć mięso na zewnątrz i wewnątrz solą i pieprzem. Jabłka umyć, usunąć gniazda nasienne. Majeranek opłukać. Kaczkę nafaszerować jabłkami i majerankiem, zszyć.
Rozgrzać olej w brytfance. Podsmażyć kaczkę ze wszystkich stron. Kaczkę piec (częścią piersiową do góry) w piekarniku rozgrzanym do 180-200 stopni (kuchenka gazowa: pozycja 2-3, piekarnik z nawiewem: 160-180 stopni) przez 1 1/2-1 3/4 godziny, po 40 minutach dolać sok pomarańczowy i bulion. Podczas pieczenia polewać od czasu do czasu bulionem.
Wyjąć mięso z piekarnika i odstawić na 10 minut. Ewentualnie odtłuścić powstały bulion. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z odrobiną wody i dodać do bulionu, zagotować. Przyprawić sos solą i pieprzem do smaku.
A oto informacja o :
Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Radziejowie oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zainicjowały promocję produktów i potraw z kaczyny , na której każda gmina powiatu radziejowskiego może zaprezentować „kaczkę po swoimu". Tegorocznymi gospodarzami II edycji wystawy pt. „Kaczka po naszymu" były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelnej Wsi, a potrawy z kaczki prezentowały członkinie KGW, każda reprezentując swoją gminę: KGW Bieganowo – gmina Radziejów, KGW Bodzanowo Drugie – gmina Dobre, KGW Niegibalice – gmina Bytoń, KGW Paniewo-Paniewek-Świerczynek – gmina Topólka, KGW Pilichowo – gmina Osięciny oraz KGW Piotrków Kujawski – gmina Piotrków Kujawski. Podczas wystawy zaproszeni gości min. : Henryk Gapińsk – starosta powiatu radziejowskiego, Stefan Śpibida- wójt gminy Dobre, Jerzy Izydorski – wójt gminy Osięciny mogli wysłuchać wykładu nt. hodowli kaczek oraz tradycji chowu i spożywania kaczyny, który przygotowała Laura Maciejewska z K-PODR w Minikowie O/ Zarzeczewo.
Z taką puentą :
„Czarnina kujawska czy kaczka nadziewana to nie tylko pyszne dania, to skarb Kujaw, który pieczołowicie pielęgnowany i przekazywany powinien stanowić wizytówkę regionu. Wszystkie działania mające na celu promocję są wzmacnianiem lokalnej tożsamości – niech nasze wspólne zaangażowanie będzie pierwszym, niezmiernie ważnym etapem ku zachowaniu tradycyjnych, unikatowych potraw. „Kaczka po naszymu" –żeby córki naszych córek nie pytały „po jakimu?"
Gratulacje dla organizatorów i uczestników. Warto robić wszystko aby ocalić od zapomnienia także tradycje kujawskiej kuchni i jej elementy, nie zapominając o smakowitej „kaczce" pod różnymi postaciami.
KS

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto