Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karnawałowe imprezy pod okiem antypiratów

MW
MW
Inspektorzy do końca lutego będą odwiedzać restauracje, bary, pub-y i dyskoteki, w których organizowane będą zabawy karnawałowe. Cel: znaleźć tych, którzy za upublicznianie utworów nie płacą tantiem.

Według polskiego prawa, każdy kto chce odtwarzać publicznie chronione prawem utwory musi za to zapłacić. Instytucją, która zajmuje się ochroną interesu wykonawców, jest posiadający 100 proc. rynku tego typu usług Związek Producentów Audio-Vizualnych.

Obrońcy praw autorskich zbierają największe żniwa w karnawale, a także w sylwestra. - Wtedy lokale takie jak restauracje czy puby, które nacodzień nie prowadzą imprez muzycznych organizują zabawy przy muzyce, często się zdarza, że ich właściciele nawet nie wiedzą o istnieniu konieczności zapłacenia tantiem - tłumaczy Marcin Roszkowski, reprezentujący ZPAV.

- Niewiedza może mieć przykre skutki w przypadku kontroli. Jeśli stwierdzony zostanie fakt uchylania się od opłat, sprawa może znaleźć finał nawet w sądzie, a prowadzące lokal osoby może spotkać przykry obowiązek uregulowania zaległości i zapłacenia wysokiej kary - mówi inspektor Dariusz Poniatowski z Komendy Głównej Policji. - Taki klub czy dyskoteka traci dobry wizerunek, gdyż poproszeni o wyjście goście mają powody żeby nigdy więcej do niego nie wrócić - dodaje.

Zarząd ZPAV zastrzega jednak, że tych którzy zdecydują się w przyszłości opłacać tantiemy może potraktować ulgowo. - W przypadku wykazania się dobrą wolą przez przedsiębiorcę i niezwłocznego rozpoczęcia wnoszenia należnych opłat ZPAV często odstępuje od dochodzenia wynagrodzenia za okres wcześniejszy, pod warunkiem terminowego regulowania bieżących płatności - Bogusław Pluta, Dyrektor OZZ ZPAV.

Dlaczego ZPAV, posuwa kontroluje?
- Część pubów, dyskotek oraz klubów zapomina, że utwory muzyczne to taki sam towar jak drinki czy jedzenie, które sprzedają swoim gościom. W końcu to od muzyki przede wszystkim zależy czy dany lokal się zapełni, czy też będzie świecił pustkami w jednym z najbardziej dochodowych okresów w roku - tłumaczy Pluta.

Organizacja działa na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r., której celem jest m.in. ochrona praw twórców, wykonawców i producentów. Zgodnie z zawartą w niej regulacją, podmioty gospodarcze mają obowiązek odprowadzania opłat za publiczne odtwarzanie nagrań audio i wideo do wskazanych Organizacji Zbiorowego Zarządzania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto