Liga Europejska: Legia remisuje ze Spartakiem Moskwa 2:2 (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jakub Baliński
Legia Warszawa w pierwszym meczu fazy play-off eliminacji Ligi Europejskiej zremisowała 2:2 na własnym boisku ze Spartakiem Moskwa. Obie bramki dla stołecznej drużyny zdobył Miroslav Radović. Dla gości z Moskwy również dwukrotnie trafił Ari. Rewanż odbędzie za tydzień na Łużnikach w Moskwie.

Najważniejszy mecz w tym sezonie dla Legii zaczął się znakomicie. Już w 3. minucie spotkania błąd obrony Spartaka wykorzystał Miroslav Radović. Legia dominowała przez pierwsze 20 minut meczu, ale nie potrafiła zdobyć drugiego gola. Spartak w pierwszej połowie praktycznie nie zagroził bramce Skaby.

Druga połowa była zupełnie inna. Legia wyszła na nią zupełnie przytłoczona. Spartak spokojnie rozgrywał piłkę i bramka wyrównująca wisiała w powietrzu. W 52. minucie obrońcy Legii zupełnie odpuścili krycie tuż przed polem karnym Ariego. Brazylijczyk zauważył wysuniętego z bramki Skabę i sprytną podcinką przelobował polskiego bramkarza. Spartak po strzeleniu gola nadal prowadził grę, ale bramkę strzeliła Legia.

W 69. minucie błysnął serbski napastnik Legii, Danijel Ljuboja. Serb fantastycznie, piętką odegrał piłkę do Radovica, ten znalazł się sam przed pustą bramkę i "Wojskowi" objęli prowadzenie 2:1. Radość nie trwała długo. Minutę później obrońcy Legii zupełnie zaspali we własnym polu karnym i Ari zdobył swojego drugiego gola. Tuż przed końcem meczu świetną sytuację miał Janusz Gol, jednak bramkarz Spartaka kapitalnie interweniował na linii bramkowej.

Dwie bramki stracone na własnym stadionie nie wróżą dobrze przed rewanżem. Co więcej, w Moskwie, ze względu na żółte kartki nie będą mogli wystąpić Radović, Manu i Komorowski. Drugi mecz między Legią a Spartakiem odbędzie się za tydzień.

Zobacz skrót meczu:

Tak relacjonowaliśmy ten mecz:
90+4': KONIEC MECZU! Legia remisuje ze Spartakiem 2:2!

90 +3: Legia przeważa w tych ostatnich minutach, ale brakuje strzałów.

90+2': Dobra centra Ljuboi. Janusz Gol zamiast dojść do piłki, przewraca się. Zmiana w Legii. Żyro za Manu.

90+1': Mike Dean dolicza 4 minuty.

90': Ostatnia minuta regulaminowego czasu gry. Zobaczymy ile doliczy Mike Dean. Błąd asystenta sędziego, wychodzący sam na sam z bramkarzem Radović nie był na spalonym. Żółta kartka dla Ljuboi.

88': Świetna szansa Manu. Portugalczyk dostał bardzo dobre podanie od Gola, ale za późno zdecydował się na strzał. Obrońca Spartaka wybił piłkę na rzut rożny.

86': Żółta kartka dla Radovića. Zupełnie niepotrzebna. Serb nie zagra za tydzień w Moskwie.

85': Legia próbuje śmielej atakować. Niezła akcja Kucharczyka kończy się wślizgiem obrońcy. Po chwili Ljuboja w dobrej sytuacji chciał obsłużyć partnera z zespołu, ale zagrał niedokładnie.

83': Ależ szansa Legii. Świetna centra Ljuboji, ale strzał głową Gola broni Dykan.

81': Legii udało się chociaż na chwilę oddalić grę od własnej bramki. W świetnej okazji znalazł się Kucharczyk, jednak reprezentant Polski przestrzelił.

80': Trzecia zmiana w Spartaku. De Zeeuw schodzi, wchodzi Amanidze.

78': Dobra wrzuta z głębi pola, jednak Ljuboja był na pozycji spalonej. W między czasie świetna okazja Spartaka, po raz kolejny wykazał się Skaba. Kolejna nagana za grę w obronie Legii.

76': Z przodu w Legii gra tylko Radović i Ljuboja. Serbowie po raz kolejny próbowali zagrać coś razem, jednak zabrakło dokładności.

74': Obrońcy Legii grają coraz bardziej beztrosko. Dali się ograć jak dzieci Rafaelowi Carioce, na szczęście Skaba dobrze interweniował.

71': Gol dla Spartaka! Ari! Niestety, zaledwie minutę Legia cieszyła się z prowadzenia. Fatalne błędy w obronie Komorowskiego i Wawrzyniaka musiały się tak skończyć. Spóźnieni obrońcy Legii zostawili samego Ariego, a ten nie miał problemu z pokonaniem Skaby. Jest 2:2.

69': GOOOOL !! RADOVIĆ!!! Legia strzela bramkę zupełnie z niczego. Świetna akcja w trójkącie Borysiuk-Radović-Ljuboja. Ten ostatni w polu karnym Spartaka zachował się kapitalnie i piętą odegrał piłkę do swojego rodaka. Radovicowi nie pozostał nic innego jak strzelić do pustej bramki. Legia prowadzi 2:1.

67': W końcu Legia utrzymała się dłużej przy piłce. Szkoda tylko, że Ljuboja zamiast walczyć z piłkarzami Spartaka, za każdym razem domaga się odgwizdania na nim faulu.

66': Niebezpiecznie Spartak. Kombarow zagrywa do Ariego, ale w ostatniej chwili legionista wybija mu piłkę spod nóg.

64': Zobaczymy w jakiej formie jest powracający po kontuzji Michał Kucharczyk.

63': Druga zmiana we zespole Spartaka. Młody napastnik Kozlov, zmienia Emenikego. Walerij Karpin ewidentnie zamierza wygrać w Warszawie. Jest też zmiana w Legii: Kucharczyk zastępuje Maciej Rybusa.

60': Legia potrzebuje ożywienia w akcjach ofensywnych. Może na boisku powinien pojawić się Kucharczyk? W między czasie świetny powrót Manu i skuteczna interwencja we własnym polu karnym.

58': Bardzo słaby początek drugiej połowy w wykonaniu Legii. "Wojskowi" nastawiają się tylko i wyłącznie na grę z kontry.

57': Obrońcy Legii zostawiają graczom Spartaka za dużo miejsca. Zmiana: Dzyuba schodzi, wchodzi Zotov.

55': Spartak się wyraźnie rozkręca. Moskwiczanie coraz częściej grają ze sobą z pierwszej piłki.

52': Gol dla Spartaka! Ari! Brak zdecydowania w obronie Legii. Ari Ferreira fantastyczną podcinką lobuje wysuniętego Skabę. Gdzie byli obrońcy Legii? Szkoda, mamy remis 1:1.

52': Radović uderzony w twarz. Sędzie nie reaguje.

50': Legioniści przesunęli ciężar gry do środka boiska. Obrona może odsapnąć.

48': Manu dostaje żółtą kartkę. Spartak ma rzut wolny z bardzo niebezpiecznej odległości. Płaski strzał de Zeeuwa wybity na rzut różny. Pierwsze minuty drugiej połowy toczą się pod bramką Skaby, ale moskwiczanie nie mogą oddać celnego strzału.

47': Ryzykowna interwencja Borysiuka we własnym polu karnym, Dean nie widział faulu.

46': Gwizdek Mike'a Deana

Przerwa: Za chwilę zaczynamy drugą połowę, obie drużyny wychodzą na boisko bez zmian. Na trybunach zasiedli dzisiaj między innymi Aleksander Kwaśniewski i Maryla Rodowicz.

Przerwa: Nie taki Spartak straszny jak go malowali. W pierwszych dwudziestu minutach Legia zdominowała moskwiczan. Już w 3. minucie błąd obrony Spartaka wykorzystał niezawodny ostatnio Miro Radović. W dalszej części meczu piłkarze Legii coraz częściej dopuszczali do głosu moskwiczan. Jednakże Spartak nie miał w pierwszej połowie żadnej stu procentowej sytuacji do zdobycia bramki, nie licząc strzału Ariego, który nie miał prawa zaskoczyć Skaby. Jeśli Legia wytrzyma fizycznie ten mecz, wynik powinien zadowolić kibiców "Wojskowych".

45 +1': Koniec pierwszej połowy. Legia prowadzi 1:0

45+1': Za dużo miejsca w polu karnym Legii mają gracze Spartaka. Rzut rożny na koniec pierwszej połowy. Żewłakow wyjaśnił sytuację.

45': Mike Dean dolicza minutę.

44': Świetne podanie Ljuboji do Manu. Dykan instynktownie broni nogami.

43': Ljuboja przewraca się w polu karnym Spartaka. Mike Dean pozostał nie wzruszony, ponieważ wyraźnie widać było, że Serb "zanurkował".

41': Świetna interwencja Skaby. Ari biegł środkiem nie atakowany przez nikogo, w końcu zdecydował się na strzał po ziemi, jednak Skaba bardzo dobrze obronił to uderzenie.

40': Kolejna żółta kartka. Taktyczny faul Kombarowa.

39': Radović opadł już trochę z sił, stąd też akcje Legii już nie są tak dynamiczne.

37': Długo przymierzał się do strzału zawodnik Spartaka, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką bramki Skaby.

36': Jędrzejczyk fauluje przed polem karnym Emenikę.

34': Piłka po strzale Pareji przeszła przez mur, jednak pierwsi dopadli do niej legioniści i zażegnali niebezpieczeństwa. Chwilę później dobrze na przedpolu interweniuje Skaba.

33': Komorowski dostaje żółtą kartkę za faul na Arim. Legionista nie zagra w rewanżu na Łużnikach. Spartak ma rzut wolny.

32': Aj, Żewłakow trafił w mur, a potem Borysiuk posłał piłkę w okolice Torwaru.

31': Po faulu na Januszu Golu, Legia będzie miała rzut wolny tuż sprzed linii pola karnego.

27': Ciekawa centra Wellitona z lewej strony. Komorowski nie dogadał się ze Skabą i Spartak miał rzut rożny, po którym obrońcy Legii spokojnie wybili piłkę.

25: Żółta kartka. Rafael Carioca ze Spartaka nie przepisowo zatrzymywał Rybusa i obejrzał kartonik.

23': Chwilowa przewaga Spartaka.Moskwiczanie mieli dwa rzuty rożne, ale nie stworzyli zagrożenia pod bramką Skaby. Do główki doszedł Welliton, ale bramkarz Legii bez problemu złapał piłkę.

22': Defensywni obrońcy Legii cały czas grają blisko swoich rywali, naciskają na nich. Miejmy nadzieje, że legionistom starczy sił na cały mecz.

20': Dykan źle interweniował w polu karnym. Piłka trafiła do Manu, Portugalczyk miał dużo czasu, pustą bramkę i uderzył "panu Bogu w okno".

19': Dobra długa piłka do Rybusa, jednak Dykan wychodzi z bramki i wykopuje piłkę.

17': Ari wybija piłkę na rzut rożny po strzale z rzutu wolnego Ljuboji. Po kornerze małe zamieszanie pod bramką Dykana, ale obrońcy wybili piłkę spod nóg Wawrzyniaka.

16 ': Dobra akcja Radovica. Serb odegrał do Ljuboi, a ten niedokładnie zagrał do wbiegającego Manu.

14': Welliton próbował sprytnie ograć Żewłakowa, jednak kapitan Legii wykazał się wielkim spokojem i doświadczeniem wybijając piłkę.

13': Manu ładnie zacentrował w pole karne, Ari przy przyjęciu piłki przypadkowo dotknął futbolówkę ręką. Sędzia Dean mógł gwizdnąć karnego.

12': Legia natomiast wyraźnie próbuje nastawić się na grę z kontry i wykorzystanie szybkości Manu i Radovica.

10 ': Spartak próbuje grać długimi podaniami na swoich wysokich ofensywnych zawodników, jednak na razie czujnie na przedpolu gra Skaba.

8': Dobra kontra Legii. Ljuboja zdołał dośrodkować w przed bramkę Dykana, ale Manu minął się z piłką.

7': Do głosu zaczynają dochodzić goście z Moskwy. Próba centry w pole karne, jednak Skaba spokojnie łapie piłkę.

5': Kolejna dobra akcja Legii, jednak strzał Borysiuka mija bramkę Dykana.

3':GOOOOOLLLLL!!!! LEGIAAAAA! RADOVIĆ! Dobre ofensywne wejście Manu z lewej strony, wrzutka w pole karne, piłka trafiła na prawej strony do Rybusa a ten z pierwszej piłki zagrał w pole karne. Futbolówka przeszła obok Ljuboi, a tuż przed bramką Dykana dopadł do niej niepilnowany Radović. Wymarzony początek Legii.

1' : Zaczynamy mecz Legia - Spartak Moskwa!

17:55 : Trener Walerij Karpin ustawił dziś swój zespół bardzo ofensywnie. W Legii za Rzeźniczaka zagra Jędrzejczyk, a pauzującego za kartki Vrdoljaka zastąpi Maciej Rybus. Kapitanem "Wojskowych" został dzisiaj Michał Żewłakow.

17:50 : Znamy już składy obu drużyn:

Legia: Wojciech Skaba - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Marcin Komorowski, Jakub Wawrzyniak - Manu, Janusz Gol, Ariel Borysiuk, Miroslav Radović, Maciej Rybus - Danijel Ljuboja

Spartak: Djakin - Sergio Rodriguez, Rafael Sousa, Ferreira da Silva, Welliton, Demy De Zeeuw, Artem Dyuba, Kirił Kombarow, Emmanuel Emenike, Jewgienij Makejew, Nicolas Pareja,

17:50 : Powiedzieli przed meczem:

Walerij Karpin: "Jeśli w zespole był kryzys, to mamy go za sobą. Dlatego przylecieliśmy do Warszawy pozytywnie nastawieni. Zadowoli nas tylko zwycięstwo i wierzę, że w czwartek wszystko będzie po naszej myśli"

Maciej Skorża: "Wierzymy, że nasza determinacja pomoże w osiągnięciu dobrego wyniku. Chcemy wypracować sobie przed rewanżem możliwie największą zaliczkę. Wiemy, że Spartak ma problemy w defensywie. Postaramy się to wykorzystać. Ja i każdy zawodnik zdajemy sobie sprawę, że to dla nas najważniejsze wydarzenie w sezonie"

Nastroje są bojowe!

17:50 : Witamy serdecznie. Piłkarze zakończyli już rozgrzewkę. Na Pepsi Arenie ponad 30 tys. widzów. Jest też głośna grupa kibiców z Moskwy. Za chwilę zaczynamy mecz Legii ze Spartakiem!

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!