Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łukasz Szumowski rezygnuje z funkcji ministra zdrowia. "Wracam do wyuczonego zawodu"

Redakcja
Polskapress/ARCHIWUM
We wtorek, 18 sierpnia na konferencji prasowej Łukasz Szumowski poinformował, że składa rezygnację z funkcji ministra zdrowia. "Pozostaję posłem, wracam do wyuczonego zawodu" - mówi.

Łukasz Szumowski od 2018 roku pełni funkcję ministra zdrowia. Okazuje się, że to jego ostatnie dni w resorcie zdrowia. Na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek (18 sierpnia) o godz. 15 poinformował, że składa rezygnację ze stanowiska.

- Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaję w przestrzeni publicznej. Wracam do wyuczonego zawodu, jestem kardiologiem, elektrofizjologiem, chciałbym leczyć pacjentów - mówi Szumowski. - Umowa dżentelmeńska z panem premierem i prezesem była taka, że miałem dokończyć parę ważnych spraw dla Polski - dodaje.

Tłumaczy także, że według niego to jest właśnie dobry czas na rezygnację. Został zbudowany system szpitali jednoimiennych oraz rozbudowaną sieć laboratoriów. W dodatku - jak tłumaczył Szumowski - dzięki szybkim decyzjom udało się doprowadzić do tego, że w Polsce nie było dziesiątek tysięcy zgonów, jak w krajach Europy Zachodniej.

Kto będzie następcą Szumowskiego? Ta informacja nie została jeszcze ujawniona.

- Mój następca, na pewno niezwykle kompetentny ekspert będzie mógł teraz ten system, który zbudowaliśmy, reagując na rzecz niespotykaną, jaką jest epidemia, poprowadzić dalej - wyjaśnia były już szef resortu zdrowia.

W poniedziałek do dymisji podał się także wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. "Dziś mój ostatni dzień w Ministerstwie Zdrowia. To był dla mnie niesamowity czas za który dziękuję wszystkim, z którymi go spędziłem" - napisał na Twitterze.

Strategia działania na jesień

Zanim Szumowski przekazał informację o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia, wyjaśnił, że powołał zespół, który przygotował strategię działania na jesień, podczas jesiennej koincydencji koronawirusa i wirusa grypy.
Większą rolę w systemie zdrowia będą ogrywali lekarze rodzinni. Będą mogli zlecać wykonanie testu, oczywiście po zebraniu wcześniejszego wywiadu i sprawdzeniu objawów.
- Chcielibyśmy, żeby osoby zdrowe i chore były oddzielane. Nie tylko czasowo w POZ-ach, ale również chcielibyśmy stworzyć w ramach sieci szpitali, ambulatoria dla osób z objawami choroby – dodaje Łukasz Szumowski.
Modyfikacji ulegnie także sieć szpitali jednoimiennych. Będzie pomniejszona, ale zachowana zostanie jej wielodyscyplinarność i możliwości leczenia wszystkich pacjentów. Dzięki temu będzie funkcjonowała chirurga, położnictwo, kardiologia, neurologia, itp.
- To są zalecenia, które przygotowują nas na jesień. Ich wdrożenie będzie na bazie istniejących już rozwiązań – tłumaczy. - To była długa praca zespołów, konsultantów. Ta strategia zabezpiecza nas w dużym stopniu.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto