Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka w Toruniu. Festiwal Probaltica 2011

redakcja
redakcja
Pierwszego maja rozpocznie się Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Muzyczne święta z udziałem twórców z wielu krajów potrwają ponad dwa tygodnie. W tym roku odbędą się po raz osiemnasty.

Na tegoroczną Probaltikę złoży się 13 koncertów, w większości klasycznych, choć pojawią się i inne propozycje. Jak zawsze festiwal będzie okazją do wysłuchania dzieł wybitnych kompozytorów oraz mniej znanych, a wartych zaprezentowania twórców z poszczególnych państw. Uniwersalizm języka nutowego pozwala na wspólne koncertowanie muzyków z kilku krajów, co również przekłada się na owocny dialog z publicznością.
Szczególne natężenie wydarzeń będzie miało miejsce w długi majowy weekend. Koncert inauguracyjny 1 maja ma na celu uczczenie niezwykle ważnego wydarzenia, jakim będzie tego dnia beatyfikacja papieża-Polaka Jana Pawła II. W Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych wystąpi założona przez Gidona Kremera Kamerata Baltica z Łotwy. Orkiestra ma na swoim koncie koncerty w najważniejszych salach na świecie i liczne nagrody, także za nagrania płytowe, w tym prestiżową Grammy. W Toruniu litewscy muzycy towarzyszyć będą młodemu, niezwykle utalentowanemu pianiście Lukasowi Geniusasowi, laureatowi II nagrody na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. W ich wykonaniu usłyszymy utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Fryderyka Chopina, Edwarda Elgara i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Tego samego dnia lżejszy repertuar, choć także wpisujący się w ten szczególny dla Polaków dzień, zaprezentuje na Rynku Staromiejskim Eljazz Big Band oraz Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Artyści wykonają "Sacred Concert" Duke a Ellingtona. Zabrzmi też ukochana pieśń Karola Wojtyły "Barka". Solistką koncertu będzie wokalistka jazzowa Agata Stawiarz.
W Święto Flagi organizatorzy zapraszają na dwa koncerty. Na Rynku Staromiejskim usłyszymy muzyków w międzynarodowym składzie. Wystąpi toruńska Multicamerata, litewski Kwartet Smyczkowy Art Vio oraz znany toruńskiej publiczności Gotlands Blasarkvintett ze Szwecji. Podczas tego koncertu zabrzmią hymny i pieśni narodowe krajów bałtyckich. Litewskim można nazwać wieczór muzyczny 2 maja. W Pałacu Dąmbskich ponownie zaprezentuje się kwartet Art Vio, a także Trio Fortepianowe FortVio. Będzie to koncert monograficzny poświęcony twórczości uznanego litewskiego kompozytora Anatolijusa Senderovasa, który w Toruniu będzie obecny osobiście.
Szczególny charakter będzie miał koncert 3-majowy, który odbędzie się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Europejska Orkiestra Festiwalowa Probaltica, w skład której wchodzą instrumentaliści z sześciu krajów bałtyckich, zagra koncert, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii. Orkiestrą dyrygować będzie Dainius Pavilionis, a na skrzypcach zagra Ewelina Nowicka. W koncercie wystąpi również Chór Żeński Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Usłyszymy polskie prawykonania dzieł Mieczysława Weinberga, kompozytora polskiego pochodzenia.
Utwory XIX- i XX-wiecznych kompozytorów usłyszymy 5 maja w Pałacu Dąmbskich podczas koncertu zespołu MultiCamerata, z udziałem niemieckiego pianisty Ilji Shoepsa. Zabrzmią dzieła Michaiła Glinki, Piotra Czajkowskiego, Romana Maciejewskiego i Gustawa Holsta. Następnego dnia ponownie toruńskiej publiczności zaprezentuje się szwedzki Gotlands Blasarkvintett, zaś przy fortepianie zasiądzie Wojciech Waleczek. Wykonają oni utwory L. van Beethovena, F. Poulenca oraz toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk.
Kompozycje twórców z różnych krajów zaprezentuje podczas koncertu 8 maja Modern Art Ensamble z Niemiec. W programie koncertu znajdą się utwory Zbigniewa Kozuba, Klausa Schoppa, Sidneya Corbetta, Toru Takemitsu, Charlotte Seither i Claude a Debussy ego. Szczególny koncert zaplanowano na 8 maja w kościele św. Jakuba. Z Estonii przyjedzie do nas Arsis Handbell Ensamble – założony w 1993 r. oktet grający profesjonalnie na dzwonach ręcznych, na których artyści wygrają utwory Bacha, Griega, Czajkowskiego, Rachmaninowa i Schuberta.
Kolejny festiwalowy koncert będzie miał bardzo kameralny charakter. 11 maja w Dworze Artusa wystąpi Hubert Salwarowski (fortepian) oraz sopranistka Natalia Kruczek. W ich wykonaniu zabrzmią kompozycje Chopina, Mahlera i Ebena. Następnego dnia w MDK-u odbędzie się widowisko przygotowane przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Łodzi. Przedstawione zostanie "Na jagody" Romana Maciejewskiego i inne fragmenty baletów klasycznych do muzyki Czajkowskiego, Bizeta, Brahmsa i Hertla.
Ostatniego dnia festiwalu (15 maja) dwukrotnie w Dworze Artusa będzie można posłuchać duńskiego Ensamble MidVest, kameralnego zespołu, w skład którego wchodzi jedenastu muzyków, mówiących o sobie: "młodzi, ambitni i oddani". Formacja ma już na swoim koncie sukcesy na wielu konkursach kameralistycznych. W programie pierwszego, klasycznego koncertu znajdą się utwory Beethovena, Jersilda i Schumanna. Drugi, zatytułowany "Music on the Mirror", będzie dla słuchaczy niespodzianką. Towarzyszący kameralistom pianista Carsten Dahl podawać będzie temat, zaś koncert wypełnią szalone improwizacje, w których zespół ma spore doświadczenie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto