Nasza Loteria

Marsz Miliona Serc w Warszawie. Ogromne zainteresowanie niedzielnym zgromadzeniem. Co trzeba wiedzieć? Informator

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 1 października, w Warszawie odbędzie się Marsz Miliona Serc. Akcja, zwołana przez lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska, ma zachęcić sympatyków opozycji do udziału w wyborach parlamentarnych 15 października. Marsz rozpocznie się w samo południe na Rondzie Dmowskiego, a organizatorzy szacują, że udział może w nim wziąć nawet milion osób. Co trzeba wiedzieć o niedzielnym marszu? Sprawdźcie trasę, utrudnienia i rozkład komunikacji miejskiej w artykule poniżej.

Spis treści

Marsz Miliona Serc w Warszawie

W niedzielę, 1 października, ulicami Warszawy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Do udziału w wydarzeniu zapraszają samorządowcy, w tym m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Organizatorzy szacują, że udział może w nim wziąć nawet milion osób. Poprzedni marsz, który odbył się 4 czerwca, przyciągnął kilkaset tysięcy osób.

Przed nami największe z tegorocznych wyzwań. Marsz Miliona Serc jest wydarzeniem, które - ze względu na spodziewaną liczbę uczestniczących osób - nie miało jeszcze miejsca w naszym mieście. (...) Miasto Stołeczne chce zapewnić bezpieczeństwo nie tylko wszystkim uczestniczącym, ale również pozostałym mieszkańcom Warszawy – mówił podczas konferencji na temat przygotowania stołecznych służb do marszu Tomasz Bratek, zastępca prezydenta Warszawy.

Rozpoczęcie i zakończenie marszu. Gdzie i o której godzinie?

Niedzielne zgromadzenie rozpocznie się w samo południe na rondzie Dmowskiego. Stamtąd uczestnicy przejdą ulicą Marszałkowską do Świętokrzyskiej. Po dojściu do ronda ONZ skręcą w prawo, w aleję Jana Pawła II. To właśnie nią przejdą do ronda Radosława. Zakończenie zgromadzenia planowane jest na godzinę 16.

Cała trasa marszu objęta jest monitoringiem miejskim. Zarówno na początku trasy przemarszu, jak i na końcu kolumny zgromadzenia będą karetki pogotowia, a na trasie patrole medyczne. Sam organizator zabezpieczył na ten cel ponad tysiąc osób służby porządkowej, aby komunikować się z uczestnikami zgromadzenia i dbać o właściwy jego przebieg. W rejonie miejsca startu będą wystawione zapory antyterrorystyczne. Dbamy o to, żeby wszyscy, którzy przyjadą na marsz czuli się w Warszawie bezpiecznie - powiedział Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Trasa Marszu Miliona Serc
Trasa Marszu Miliona SercUM Warszawa

Zmiany w organizacji ruchu

Pierwsze zmiany w ruchu zostaną wprowadzone już w sobotę, 30 września. Od godziny 12 nieczynny będzie przystanek Centrum 06, zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich za rondem Dmowskiego, w stronę Dworca Centralnego. W zastępstwie zostanie uruchomiony tymczasowy przystanek za przejściem dla pieszych. Z tego powodu zostanie wyłączonych z parkowania kilka miejsc postojowych.

W niedzielę, o godzinie 9, zostanie zamknięta ulica Marszałkowska – na odcinku od ronda Dmowskiego do ulicy Złotej. Kierowcy jadący Alejami Jerozolimskimi na rodzie Dmowskiego pojadą prosto lub skręcą w stronę placu Konstytucji. Z kolei nadjeżdżający stamtąd na rondzie skręcą – w lewo lub w prawo – w Aleje Jerozolimskie. Podobnie z drugiej strony wyłączonego odcinka. Kierowcy jadący Marszałkowską od strony placu Bankowego na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską skręcą wyłącznie w prawo, w kierunku Emilii Plater. Natomiast jadący Świętokrzyską przejadą prosto lub skręcą w Marszałkowską, ale tylko w stronę Królewskiej. Na Marszałkowską nie będzie można również wyjechać z tunelu na ulicy Złotej.

Parkingi dla autokarów

Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji. Do Warszawy uczestnicy przyjadą m.in. autokarami. Z myślą o nich przygotowano dodatkowe miejsca postojowe – zarówno na początku, jak i na końcu trasy przemarszu.

Od godziny 8 do 13 zostanie zamknięty plac Konstytucji wraz z ulicami prowadzącymi do niego. To właśnie tam będą zatrzymywały się autokary, którymi przyjadą uczestnicy wydarzenia. Zamknięta zostanie jezdnia ulicy Waryńskiego prowadząca od ronda Jazdy Polskiej w stronę placu. Na rondzie kierowcy zjadą na jedną z jezdni Trasy Łazienkowskiej lub na ulicę Waryńskiego w kierunku Mokotowa. Auta nie wjadą w ulicę Marszałkowską także od strony placu Zbawiciela. Kierowcy jadący Marszałkowską od strony ronda Dmowskiego, a także Piękną i Koszykową, nie pojadą w stronę Waryńskiego.

Podobne zmiany organizatorzy szykują na drugim końcu trasy. Na ulicy Popiełuszki zorganizowany zostanie postój dla autokarów odbierających uczestników zgromadzenia po jego zakończeniu. Droga ta będzie zamknięta na całej długości, od Słowackiego do placu Grunwaldzkiego, od godziny 13 do 20. Kierowcy nie wjadą na nią ani z placu Kuronia ani ulicy Słowackiego. Na placu Grunwaldzkim będą musieli skręcić w ulicę Broniewskiego lub w aleję Wojska Polskiego.

Zmiany w parkowaniu. Gdzie nie będzie można parkować?

W niedzielę, 1 października, na ulicach, którymi przejdzie zgromadzenie, zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju – także na wyznaczonych miejscach postojowych – wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Ograniczenia nie będą dotyczyły aut organizatora i pojazdów z przepustkami.

Zakaz obejmie parking na placu Konstytucji, a także ulice:

 • Marszałkowską (od placu Zbawiciela do placu Konstytucji i przy budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej),
 • Świętokrzyską (po obu stronach, na odcinku od Marszałkowskiej do ronda ONZ),
 • aleję Jana Pawła II (po obu stronach, na odcinku od ronda ONZ do ronda „Radosława”),
 • Nowowiejską (od Waryńskiego do placu Zbawiciela),
 • Waryńskiego (na jezdni w stronę centrum, od przystanku Metro Politechnika 14 do placu Konstytucji),
 • Wawelską (za przystankiem Aleja Wielkopolski 01),
 • Popiełuszki (po obu stronach, na całej długości).

Komunikacja miejska 1 października. Częstsze kursy

W niedzielę, 1 października, od około godziny 9 do 19 metro i tramwaje będą kursowały częściej, a do obsługi linii będą skierowane dodatkowe pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Na ulice wyjedzie blisko 100 autobusów i 60 tramwajów więcej niż normalnie w niedziele. Warto skorzystać z metra oraz połączeń kolejowych Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi (obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego).

Pociągi metra przyjadą na stacje tak jak w dzień powszedni w godzinach szczytu, czyli na linii M1 co 2 minuty 20 sekund a M2 – co 2 minuty i 50 sekund. Tramwaje będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy.

Na trasy wyjadą dodatkowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej: linii S1 (Otwock – Pruszków przez Warszawę Centralną), S20 (w godzinach porannych Sulejówek – Warszawa Zachodnia i popołudniowych Warszawa Zachodnia – Sulejówek Miłosna, przez Warszawę Centralną), S3 (w godzinach popołudniowych Warszawa Gdańska – Legionowo) i S30 (w godzinach porannych Legionowo – Warszawa Zachodnia). Linie SKM będą obsługiwane dłuższymi składami.

Przez cały dzień autobusy linii 178, 409 i 520 będą kursowały na skróconych trasach. 178 pojedzie z pętli Skorosze na rondo Daszyńskiego, 409 z Cmentarza Północnego dojedzie tylko do Metra Młociny, a 520 będzie łączyć Marysin z przystankiem Pomnik Lotnika.

Zmiany dla tramwajów i autobusów

Po zamknięciu dla ruchu rejonu placu Konstytucji oraz ulicy Waryńskiego, a także odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami.

Kolejne zmiany w kursowaniu WTP zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu. Wówczas niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 175, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii 10, 28, 35, i 73.

Trasy linii 1, 4, 7, 9, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 26 i 33 zostaną podzielone na dwie części. I tak, tramwaje będą jeździły na trasach:

 • 1: ANNOPOL – MARYMONT POTOK oraz BANACHA – ZAJEZDNIA WOLA,
 • 4: ANNOPOL – DW.WSCHODNI (KIJOWSKA) oraz WYŚCIGI – PL. NARUTOWICZA,
 • 7: KAWĘCZYŃSKA BAZYLIKA – WIATRACZNA oraz P+R AL. KRAKOWSKA – PL. STARYNKIEWICZA,
 • 9: GOCŁAWEK – AL. ZIELENIECKA oraz P+R AL. KRAKOWSKA – PL. STARYNKIEWICZA,
 • 15: MARYMONT-POTOK – ŻERAŃ FSO oraz P+R AL. KRAKOWSKA – METRO WILANOWSKA,
 • 17: WINNICA – ŻERAŃ FSO oraz PKP SŁUŻEWIEC – METRO WILANOWSKA
 • 18: ŻERAŃ FSO – TWARDOWSKA oraz PKP SŁUŻEWIEC – PL. NARUTOWICZA
 • 20: ŻERAŃ FSO – DW.WSCHODNI (KIJOWSKA) oraz BOERNEROWO – ZAJEZDNIA WOLA,
 • 22: WATRACZNA – WIATRACZNA oraz PIASKI PL. STARYNKIEWICZA,
 • 23: NOWE BEMOWO – PL. STARYNKIEWICZA oraz CZYNSZOWA – WIATRACZNA,
 • 24: GOCŁAWEK – AL. ZIELENIECKA oraz NOWE BEMOWO – PL.STARYNKIEWICZA,
 • 26: PKP WOLA (WOLSKA) – RONDO DASZYŃSKIEGO oraz WIATRACZNA – CZYNSZOWA,
 • 33: METRO MŁOCINY – PIASKI oraz KIELECKA – PL. NARUTOWICZA.

Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa „za tramwaj” – autobusy będą jeździły ulicami Towarową i Okopową między placem Zawiszy a przystankiem Niska 01 na Okopowej.

Informatorzy na ulicach

W niedzielę pasażerom będą pomagali informatorzy WTP. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu, pomogą przy korzystaniu z biletomatów. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu.

"Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, pomagamy i chronimy. Dlatego zostały skierowane dodatkowe siły do Warszawy, żeby zapewnić odpowiednią ochronę podczas wszystkich zaplanowanych wydarzeń" – zapowiedział rzecznik komendanta stołecznego Policji podinsp. Sylwester Marczak. Dodatkowe patrole z całego kraju do wsparcia garnizonu stołecznego skierował komendant główny Policji.

Źródło: PAP / Warszawa Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto