Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy tego rejonu drżą za każdym razem, gdy zbliża się ulewa. Infrastruktura wymaga poprawy, ale kiedy to nastąpi?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Mieszkańcy Żoliborza na wieść o zbliżających się burzach i nawałnicach szykują się jak na najgorsze. W niektórych miejscach wciąż funkcjonuje przedwojenna infrastruktura burzowa, która nie jest wydajna kiedy przychodzą obfite opady. Czy to się zmieni?

W ostatnich tygodniach, w czerwcu i lipcu, mieszkający w dolnej części Żoliborza przeżyli wręcz potop. Ulewne deszcze, burze, wiatr, pozrywane gałęzie, to wszystko spowodowało, że woda wybijała z niewydolnych kanałów burzowych i zalewała piwnice i garaże, a ulice były nieprzejezdne. Jak podkreśla w swojej interpelacji w tej sprawie radna z tej dzielnicy, Jolanta Zjawińska, infrastruktura ta od kilkudziesięciu lat nie była modernizowana.

Istniejący układ odprowadzania wody opadowej, w praktyce przez ostatnich kilkadziesiąt lat nie modernizowany i ulegający systematycznej degradacji, w połączeniu ze zmianami klimatu, będzie źródłem powtarzających się i stale rosnących szkód dla mieszkańców oraz infrastruktury – stwierdziła w swoim piśmie radna.

Jak dodała, ta przedwojenna zabudowa przewidywała pozostawienie znacznych obszarów zielonych, które pochłaniają wodę i wykorzystuje naturalne strumienie odprowadzające nadmiar wody do Wisły i Kanałku, będącego starorzeczem Wisły. Na przestrzeni lat tereny te zostały jednak mocno zabudowane, bruk zastąpiono asfaltem, a naturalne strumienie zamieniono na ulice. To wszystko wraz z brakiem rozbudowy kanalizacji powoduje ogromne problemy dla rejonu przy okazji większych deszczów.

Sprawę pogorszyła rewitalizacja tzw. Żoliborza Dziennikarskiego? Zobaczcie zdjęcia zalanego Żoliborza

Mieszkańcy tego rejonu drżą za każdym razem, gdy zbliża się ...

Wymieniono tam asfalt, poszerzono chodniki, pojawiły się rynsztoki wyłożone klinkierem. Skutkiem ubocznym tych zmian jest spływanie wody z górnej części Żoliborza na dół. Kumulacja, jak wskazuje Jolanta Zjawińska, to zbieg ulic Promyka i Bohomolca oraz Mścisławskiej i Potockiej. Tam tworzą się ogromne wielkie kałuże wręcz bajorka. Woda mogła by spływać przez kanał znajdujący się na działkach przy Bohomolca, ale został on częściowo zasypany przez użytkowników działek i także od lat nikt nie dba o tę infrastrukturę, przez co jest niewydajna.

Przestał istnieć także rów melioracyjny, który jeszcze do niedawna istniał w rejonie Kępy Potockiej. Został zapomniany i zabudowany podjazdami do nowych inwestycji w dolnej części ul. Potockiej. Radna podkreśla, że zaniedbania, które wylicza to kwestia wielu lat i powinny zostać pilnie poprawione. W innym przypadku będą kolejne zalania, możliwe, że coraz większe.

Rozbudowa sieci kanalizacji to wieloletnia inwestycja, dlatego radna proponuje właśnie odtworzenie części historycznych tras potoków i kanałów burzowych

Takiej operacji oczywiście należałoby dokonać, tam gdzie to możliwe niskim kosztem i kanały burzowe przestały istnieć przez zaniedbania, a nie zostały zlikwidowane. Ciek wodny na przedłużeniu ulicy Bohomolca, tj. na terenie ogródków działkowych (przy ul. Promyka), istnieje nadal (działki 119, 21, 20, 30, 91) i ma naturalny spadek w kierunku Kanałku. Wystarczy niewielkim kosztem oczyścić ww. spływ i poprowadzić dwudziestometrowy szlak od ulicy Bohomolca na działki RODO – wskazała.

Nie obędzie się także bez większych inwestycji, np. w rejonie ulicy Gwiaździstej. Może się jednak okazać, że bez tych inwestycji dolny Żoliborz będzie dalej zalewany, a w przyszłości koszty poprawy sytuacji okażą się znacznie większe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto