Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstania Warszawskiego jako pierwsze w Polsce otwiera się na niewidomych

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Pół roku przygotowań i żmudne prace przy trwającej 5,5 godz. audiodeskrypcji. Efekt? W środę muzeum zwiedziła pierwsza grupa niewidomych.

Anna Żórawska: "W branży filmowej pytają mnie: Po co robić kino bez obrazu?” [7 Nadziei Miasta]


- Na całym świecie muzea dostosowują swoje ekspozycje dla osób niepełnosprawnych fizycznie, wzrokowo i słuchowo. Nasze muzeum, jako pierwsze w Polsce, pozwoli niewidomym na niemal pełne zwiedzanie ekspozycji za pomocą nowoczesnego systemu audio przewodników – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jeszcze niecała ekspozycja jest jednak przystosowana dla osób niewidomych i niedowidzących. Ścieżka opisana audiodeskrypcją składa się z 23 stacji i poprowadzono ją tak, aby omijała przeszkody architektoniczne.

- Bardzo się cieszymy, że muzeum otworzyło się na nasze zaproszenie – mówi Anna Żórawska z Fundacji dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, koordynatora projektu „Poza Ciszą i Ciemnością”. – Wysyłamy propozycje do wielu instytucji i często pozostają one bez odpowiedzi. Na całe szczęście tutaj było inaczej - dodaje.

Niewidomi będą mieć do dyspozycji dwie wersje audiodeskrypcji: krótszą, trwającą dwie i pół godziny oraz dłuższą, o długości aż pięciu i pół godziny. Na tych, którzy przyjdą bez osoby towarzyszącej będą czekać specjalnie przeszkoleni przewodnicy, ponieważ nawet pomimo tych udogodnień, samotne zwiedzanie ekspozycji byłoby niezwykle trudne.

- Nie zdawałyśmy sobie sprawy, że prace będą tak długotrwałe i żmudne – mówi Izabela Kunstler, która wraz z Urszulą Butkiewicz odpowiedzialna była za przygotowanie audiodeskyrpcji. – Ekspozycje niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny, te niesamowicie oddziałujące obrazy muszą być jakoś oddane poprzez słowa, by zwiedzający poczuli atmosferę – dodaje.

Czym jest audiodeskrypcja?
Jest to technika narracyjna polegająca na tym, że lektor opisuje to, czego osoba niewidoma zobaczyć nie może. Są to więc opisy przedmiotów, zjawisk czy umiejscowienia w przestrzeni. Dzięki specjalnemu zestawowi słuchawkowemu, głos lektora słyszy jedynie zainteresowana osoba.

Niewidomi pod wrażeniem

Jak się okazało, udało się ten efekt osiągnąć. Niewidomi zwiedzający muzeum najpierw w ciszy wsłuchiwali się w opisy płynące ze słuchawek, a następnie z zaciekawieniem dotykali wszystkich eksponatów. Dodatkowych informacji udzielał też przewodnik.

- Wrażenie jest ogromne, te wszystkie dźwięki, profesjonalny i niezwykle plastyczny opis, a także możliwość dotknięcia np. bunkra sprawia, że możemy sobie wszystko dokładnie wyobrazić – mówi Monika Cieniewska, jedna ze zwiedzających.

- To wydarzenie odbiło się szerokim echem wśród niewidomych w całym kraju - mówi Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych. - Wiele dóbr kultury jest jeszcze niedostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku, dlatego dzisiejsze wydarzenie jest ogromnie ważne - dodaje.

 

Bezpłatne pocztówki dźwiękowe

Przy wejściu zwiedzający otrzymają bezpłatnie książkę reliefową z opisami brajlowskimi zawierającą symbole i ilustracje związane z Powstaniem Warszawskim. Nowością są tzw. pocztówki dźwiękowe, na których znajdą się nagrania z wybranych miejsc i tras, np. "Nalot", "Duży Kanał" czy "Przemarsz żołnierzy Wehrmachtu".

Projekt "Poza Ciszą i Ciemnością"

Muzeum „Poza Ciszą i Ciemnością” to kolejna odsłona projektu koordynowanego przez Annę Żórawską z Fundacji dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Jego inauguracja miała miejsce w 2008 roku. Jak dotąd udało się opracować 21 polskich filmów, dziesięć spektakli teatralnych, a także wydać na DVD dwa filmy z napisami i audiodeskrypcją: "Wino truskawkowe" i "Popiełuszko. Wolność jest w nas".


Zobacz również:
"Chopin-pragnienie miłości" z audiodeskrypcją
Kino „Poza Ciszą i Ciemnością”

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto