Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Pradze wspierają pomysłowe start-upy. Kuźnia talentów działa przy ulicy Targowej

red
Na Pradze wspierają pomysłowe start-upy.   Kuźnia talentów działa przy ulicy Targowej
Na Pradze wspierają pomysłowe start-upy. Kuźnia talentów działa przy ulicy Targowej mat. prasowe
Centrum powstało przede wszystkim z myślą o młodych przedsiębiorcach sektora kreatywnego. Umiejscowienie go w samym sercu Pragi ma też niebagatelne znaczenie. Jestem pewna, że funkcja i lokalizacja przyczynią się do rozwoju gospodarczego tej części Warszawy - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podczas otwarcia Centrum Kreatywności Targowa.

Było to już półtora roku temu. Od tego czasu biura przy ul. Targowej 56 zajmują firmy z sektora kreatywnego. Znajdziemy tam zarówno architektów, osoby tworzące gry komputerowe czy fundację Zakochana Warszawa - twórców popularnego kabaretu o Warszawie Pożar w Burdelu.

W budynku znajdziemy też agencję kreatywną, zespół projektujący grafiki oraz firmę zajmującą się artystycznymi wzorami na tkaninach. Każdy z przedsiębiorców ma do dyspozycji niewielki lokal. Są też salki na spotkania biznesowe, stoły do wspólnej pracy oraz kuchnia z czajnikiem oraz mikrofalą.

Centrum Kreatywności Targowa liczy w sumie aż 3 tys. mkw. powierzchni. Powstało w starych kamienicach, które w ramach programu rewitalizacji zostały wyremontowane. Dziś nad drzwiami wejściowymi wisi szyld z datą otwarcia - 1867 r. - Ze względu na tradycję miejsca Centrum ma rozwijać potencjał praskiej kultury i sztuki, promować i wspierać sektor kreatywny, a także stworzyć ofertę integracyjno-edukacyjną dla społeczności lokalnej - tłumaczy ratusz.

Wewnątrz pojawiło się aż sześć sal konferencyjno-wystawienniczych, strefa wypoczynku, a przede wszystkim przestrzenne biura z możliwością przekształcenia w pracownie. W przeszkolonym dziedzińcu od drugiej połowy 2016 r. odbywają się warsztaty i pokazy. Do dyspozycji pracowników, ale także mieszkańców jest również czytelnia miejska oraz concept store. Kolejnym krokiem na być zachęcenie mieszkańców, żeby weszli do centrum. Mają pomóc w tym wydarzenia organizowane przez najemców. Spotkania branżowe w budynku organizuje też miasto. Na początku grudnia obędzie się XIV Forum Operatorów Energii i Paliw, w którym wezmą udział przedsiębiorcy z rynku obrotu i usług energetycznych, deweloperzy, miejskie spółki i inni odbiorcy.

Budynek obecnego Centrum Kreatywności Targowa powstał 150 lat temu. Kamienicę sąsiadującą z Bazarem Różyckiegoi Muzeum Warszawskiej Pragi wzniesiono w latach 1865-1867. Właściciel Karol Minter, kolega szkolny Fryderyka Chopina, był szefem zakładu przemysłowego - największej firmy w Imperium Rosyjskim produkującej sprzęt kościelny i galanterię. W roku 1900 budynek przejął Manas Ryba, który

w latach 1912-1913 znacznie rozbudował obiekt poprzez dobudowanie potężnej czteropiętrowej oficyny. Targowa 56 ucierpiała w czasie wojny, a także w PRL. Wtedy skuto kamienicę do gołej cegły. Usunięto też balkony. Generalny remont zaczął się w 2013 r.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto