Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Woli stanął pomnik uciekinierów z getta

gonzo19
gonzo19
Na ul. Prostej został dziś odsłonięty pomnik upamiętniający ucieczkę powstańców z getta warszawskiego w 1943 roku.

Pomnik przypominający wyjście z ulicznych kanałów, ozdobiony odlewami ludzkich rąk, został odsłonięty w czwartek o godz. 11.00 przy ul. Prostej 51. Powstał z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Stowarzyszenia Pamięć Diaspory, które ufundowało 300 tys. zł na jego budowę.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wziął udział m.in. minister Radosław Sikorski, były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, a także główny organizator ucieczki bojowników z getta Symcha "Kazik" Ratajzer-Rotem w maju 1943 r., obecnie mieszkający w Izraelu.

– Kazik Ratajzer, ten 19-letni wówczas chłopak, porwał się na czyn niebywały. Mając ograniczone kontakty poza gettem, zorganizował transport. Bez tego przeprowadzenie kanałami kilkudziesięciu ludzi z getta byłoby niemożliwe. Wreszcie sam dowodził akcją. Czuwał nad tym, aby każdy dostał się na miejsce ucieczki i wszedł do ciężarówki, która odwiozła ich w bezpieczne miejsce. A to wszystko działo się w świetle dnia, o godz. 10.00, 10 maja 1943 r. – powiedział na uroczystości Sikorski.

Wydarzenia tamtego dnia wspominał także Symcha "Kazik" Ratajzer-Rotem, któremu Komenda Główna Żydowskiej Organizacji Bojowej poleciła wydostanie z getta ostatnich ocalałych bojowników: – Przyznaję się, że byłem wtedy oszołomiony. Tydzień czasu latałem po Warszawie, aż w końcu udało mi się zorganizować coś na kształt planu ratunku tych wszystkich, dla których miałem być jedyną nadzieją na wydostanie się z tego piekła – opowiadał Ratajzer-Rotem.

Uciekli kanałami z "piekła"
Historię ucieczki kanałami bojowników można było oglądać w amerykańskim filmie „Uprising” (Powstanie) z 2001 r. 1 maja 1943 r. Symcha "Kazik" Ratajzer-Rotem przedostał się z getta na stronę aryjską. Tam nawiązał kontakt z działaczami ŻOB. W nocy z 7 na 8 maja wrócił kanałami do getta. Potem tą samą drogą wyprowadził napotkanych bojowników powstania w getcie warszawskim. 10 maja wyszli oni kanałem przy ul. Prostej, a następnie zostali wywiezienie podstawioną ciężarówką do lasku w okolicach podwarszawskich Łomianek.


Zobacz również:
Pamięci tych, którzy bronili swej godności
Wielokropek nad Chłodną. "To gest rozpaczy"
"Wiedzieliśmy, że trzeba umierać publicznie..."
Jest już gotowy projekt rewitalizacji Chłodnej

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto