Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko biznes

Redakcja
Festiwal. Co kilka minut pokrywa kapsuły unosiła się i pozwalała kolejne osobie zakosztować chwili ciszy. Jak to było możliwe? Wszysko dzięki artyście Markowi Sułkowi, absolwentowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Rietveld Academy w Amsterdamie, wieloletniemu wykładowca Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, znanemu z niekonwencjonalnych działań. To Marek Sułek przedstawił w Fabryce Styropianu ARBET swoją ideę "wyprodukowania ciszy".
Festiwal. Co kilka minut pokrywa kapsuły unosiła się i pozwalała kolejne osobie zakosztować chwili ciszy. Jak to było możliwe? Wszysko dzięki artyście Markowi Sułkowi, absolwentowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Rietveld Academy w Amsterdamie, wieloletniemu wykładowca Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, znanemu z niekonwencjonalnych działań. To Marek Sułek przedstawił w Fabryce Styropianu ARBET swoją ideę "wyprodukowania ciszy". arbet.pl
Inicjatywa "Arbet z kulturą" pozwala fabryce wspierać pozabiznesowe przedsięwzięcia bliskie jej pracownikom i środowiskom, z których się wywodzą. Rozpowszechniony stereotyp przekonuje, że osoby z wykształceniem technicznym nie garną się do sztuki - niesłusznie.

Nie można prowadzić nowoczesnego przedsiębiorstwa bez wsłuchiwania się w potrzeby zarówno rynku, jak i społeczności, w których przyszło nam działać. Fabryka Styropianu ARBET poprzez "Arbet z kulturą" tworzy projekt wspomagający nagłaśnianie i rozwój niszowych aktywności kulturalnych różnego typu.
Jak mówi jeden z pięciu współzałożycieli Fabryki, Grzegorz Funke: "Projekt ten [Arbet z kulturą], zainicjowany przez FS ARBET, cieszy mnie szczególnie jako człowieka kultury. Uważam, że działalność przedsiębiorstwa powinna dostrzegać także inne niezwykłe, poza biznesowe sfery życia."
Co do tej pory robił ARBET z kulturą?
Wspierał niebanalną działalność podróżnika Romka Zańko, który z synem Jonaszem (i z Arbetem) odwiedzał najbardziej egzotyczne regiony świata oraz inne działalności sportowo-podróżnicze. Szczególnie mocno Fabryka angażowała się w projekty fotograficzne. Z ARBETem można też było całkiem po amatorsku i hobbystycznie radośnie malować na styropianie. Uwadze Fabryki nie uszła niszowa działalność literacka (dofinansowane zostało wydanie książki Dariusza Bittnera), teatr (koszalińskie tegoroczne "Wesele jamneńskie") ani pełne profesjonalnego rozmachu działania uznanych artystów (instalacja i wystawa ekspresjonisty Jerzego Kopcia). Przedsiębiorstwo angażowało się też jak tworzenie ekologicznego placu zabaw, przedsięwzięcie "Przepraszam, tworzę się", a nawet w imprezy historyczne jak zlot pojazdów historycznych. Dumą Fabryki jest popieranie zwykłej, mądrej działalności społecznej Stowarzyszenia "Solidarni PLUS".
Ostatni projekt ARBETu z kulturą to "współudział" w postaniu Maszyny do Wytwarzania Ciszy. W listopadzie, w samym centrum najtłoczniejszego miasta Polski czyli w Warszawie, obiekt w kształcie kapsuły, stworzony z dźwiękochłonnego materiału, jakim jest specjalnie przygotowany TONOPIAN, pozwalał choć przez chwilę na cieszenie się ciszą - choć miasto wokół było jak zwykle ludne i hałaśliwe. TONOPIAN wyglądał nietypowo, bo niebiesko - tak właśnie pokolorował ciszę nasz artysta. Styropian taki jak TONOPIAN, specjalnie dedykowany do wyciszania, znakomicie nadał się do wyprodukowania Maszyny.
Maszyna do Wytwarzania Ciszy - bo o niej tu mowa - rozpoczęła działanie w ramach Crowd Festiwal. Co kilka minut pokrywa kapsuły unosiła się i pozwalała kolejne osobie zakosztować chwili ciszy. Jak to było możliwe? Wszystko dzięki artyście Markowi Sułkowi, absolwentowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Rietveld Academy w Amsterdamie, wieloletniemu wykładowca Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, znanemu z niekonwencjonalnych działań. To Marek Sułek przedstawił w Fabryce Styropianu ARBET swoją ideę "wyprodukowania ciszy".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto