Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 2014. Gdzie najlepiej oglądać meteory? [PERSEIDY 2014]

Redakcja
NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 2014. Gdzie najlepiej oglądać meteory? [PERSEIDY 2013]
NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 2014. Gdzie najlepiej oglądać meteory? [PERSEIDY 2013] Centrum Nauki Kopernik
W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć nawet kilkaset spadających gwiazd na godzinę.

Aktualizacja, 5 sierpnia 2014

.


W nocy z 12 na 13 sierpnia 2014 r. przypada tegoroczne maksimum Perseidów. To jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Można ich wtedy zobaczyć nawet ok. 100 na godzinę.


Oglądanie Perseidów w Warszawie przy Centrum Nauki Kopernik

Podobnie, jak rok temu, Park Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik zaprasza na wspólne obserwacje. - W 2013 roku było nas ponad 3,5 tys! Tym razem może być nas jeszcze więcej - zaproście rodzinę i przyjaciół! Podobnie jak w ubiegłych latach imprezę poprowadzi dla Was Karol Wójcicki - nasz popularyzator astronomii. Dowiecie się wszystkiego o "spadających gwiazdach", dowiecie się jak i gdzie ich wypatrywać. No i najważniejsze - zobaczycie je na własne oczy! - pisze organizator wydarzenia.

Aby ułatwić obserwacje wyłączona zostanie cała iluminacja Centrum Nauki Kopernik, a Zarząd Dróg Miejskich wygasi tej nocy podświetlenia Mostu Świętokrzyskiego oraz innych warszawskich mostów. Nie będą się również świeciły lampy w wyjściach z tunelu Wisłostrady.

- Przez całą noc po Wiśle kursować będzie specjalny statek kosmiczny... no, prawie. Żegluga Stołeczna zabierze Was w nocne rejsy po Wiśle. Z górnego pokładu będziecie mogli podziwiać spadające meteory. Wygaszone iluminacje mostów z pewnością ułatwią sprawę – dodaje organizator wydarzeni.

Oprócz tego na parkingu przed Centrum Nauki Kopernik w trakcie trwania imprezy będzie można kupować jedzenie w jednym z foodtrucków.**

Jak obserwować Perseidy?

Świetny poradnik na temat tego, jak obserwować Perseidy mozna znaleźć na stroniePolish Fireball Network - Pracowni Komet i Meteorów.
Perseidy
to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów. Są pozostałością po komecie Swift-Tuttle. Orbita perseidów między 17 lipca a 24 sierpnia rokrocznie przecina orbitę ziemi, a meteory spalają się w atmosferze tworząc spektakl, który potocznie nazywany jest spadającymi gwiazdami. Największa aktywność zjawiska przypada między 12 a 14 sierpnia. Nazwa roju bierze się od gwiazdozbioru Perseusza, w którym, podczas najwyższej aktywności, rój ma swój radiant, czyli miejsce, z którego meteory pozornie „wylatują”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto