Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa aleja w hołdzie ofiarom wojny [MoDO]

boa
boa
Ogromna instalacja powstaje przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zobacz, jak Warszawa przygotowuje się do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Ewa Faryaszewska, pseudonim "Ewa". Urodzona w 1920 r. w Dąbrowie Górniczej. Studentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. […] Łączniczka harcerskiego batalionu "Wigry". Ciężko ranna 28 sierpnia 1944 na ulicy Krzywe Koło, nazajutrz zmarła".

To tylko jedna z dramatycznych historii, która składa się na niezwykłą wystawę na pl. Piłsudskiego. Ekspozycja ma kilkadziesiąt metrów długości i można się po niej przechadzać niczym po alejce. Zbudowano ją z kart obozowych i więziennych ofiar II wojny światowej.

http://gfx.mmka.pl/newsph/269933/250019.3.jpg

– Instalacja nosi tytuł "Każdy z 12 milionów. Hołd ofiarom obu totalitaryzmów". To pierwsza próba podsumowania strat wojennych, rozumianych jako represje wobec obywateli II Rzeczpospolitej Polskiej. A tych, co ucierpieli lub stracili życie, było co najmniej 12 milionów: 11 milionów z rąk niemieckich i milion z sowieckich – opowiada MM-ce Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.

Dodaje, że do tej pory rzetelnie udokumentowano z imienia i nazwiska zaledwie dwa miliony ofiar. – Dlatego chcemy, by wystawa była punktem wyjścia do wielkiej akcji społecznej. Od 1 do 28 września w Domu Spotkań z Historią będzie działać profesjonalne centrum informacji o represjonowanych. Będzie tam można wypełnić specjalne ankiety i zgłaszać dane o ofiarach wojny. To wspólny projekt Ośrodka Karta oraz Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie – tłumaczy Gluza.

http://gfx.mmka.pl/newsph/269933/250021.3.jpg

– Musimy zadbać o to, by udokumentować jak najlepiej historię straconej generacji – podkreśla Agata Kwiek z Domu Spotkań z Historią, który również przygotował bardzo ciekawą wystawę. – Fragmenty przemówień, odezwy, wspomnienia mieszkańców stolicy i kilkadziesiąt zdjęć. To wszystko można zobaczyć na ekspozycji "Wrzesień 1939" w naszej siedzibie przy Karowej – zachęca Agata Kwiek.

Multimedialną wystawę szykuje Narodowe Centrum Kultury. Instalacja "Zaczęło się w Polsce" powstaje właśnie w pasażu stacji Metro Centrum. Na trzech ekranach przechodnie zobaczą najważniejsze momenty II wojny światowej.

http://gfx.mmka.pl/newsph/269933/250026.3.jpg

Za to na parkanie Łazienek Królewskich można podziwiać 20 wielkoformatowych reprodukcji z pierwszych stron gazet, które we wrześniu 1939 r. donosiły w całej Europie o wybuchu wojny. Nie zabrakło czołówek z niemieckiej i sowieckiej prasy. Wystawa nosi tytuł "Na pierwszej stronie". Przygotowały ją wspólnie Biblioteka Narodowa i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto