Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: program obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

gonzo19
gonzo19
Imprezy plenerowe, wystawy, koncerty i konferencje - warszawskie obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej potrwają cały miesiąc.

– Nie można zapominać o ofiarach represji. Świadkowie tamtych wydarzeń powoli odchodzą. Jesteśmy zobligowani do tego, aby o nich pamiętać – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji w Domu Spotkań z Historią, który koordynuje tegoroczne imprezy rocznicowe w stolicy.

Program obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Najważniejszą częścią warszawskich obchodów będzie instalacja „Każdy z 12 milionów. Hołd ofiarom obu totalitaryzmów”, która od 1 do 28 września będzie stała na placu Piłsudskiego. To pierwsza na tak dużą skalę prezentacja ofiar represjonowanych zarówno przez Niemcy jak i Związek Radziecki.

Lisa Gerrard i Klaus Schulce na Zamku Królewskim

Z pewnością na uwagę zasługuje także koncert utworów skomponowanych specjalnie na obchody 70. rocznicy wybuchu wojny, który odbędzie się 17 września na dziedzińcu Zamku Królewskiego. – Tomasz Stańko przygotował specjalną suitę na ten koncert. Specjalny występ przygotowali także wspólnie Lisa Gerrard i Klaus Schulce – wyjaśnia Andrzej Matusiak, szef Stołecznej Estrady. Lisa Gerard skomponowała specjalny utwór w hołdzie Polsce.

Wstęp na koncert będzie bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy przygotowali 2 tys. zaproszeń, które można odbierać w kasach Stołecznej Estrady (ul. Marszałkowska 77/79).

Jawne Komplety na Krakowskim Przedmieściu

Warszawiacy będą mogli uczcić 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej także w bardziej nietypowy sposób. 1 września o świcie na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu zostanie ustawionych 70 ławek szkolnych. W godz. 12.00 - 20.00 mieszkańcy stolicy będą mogli usiąść w ławkach i uczestniczyć w krótkich 15-minutowych lekcjach, nawiązujących do odbywających się w czasie wojny tajnych kompletów.


Wizualizacja Jawnych Kompletów na Krakowskim Przedmieściu

– Chcemy, żeby powstało takie wydarzenie, dzięki któremu będziemy mogli doświadczyć siebie nawzajem – tłumaczył na konferencji Paweł Passini, scenarzysta akcji „Jawne Komplety”. Tematy lekcji można przesyłać do organizatorów mailem: [email protected]

Ofiary represji czekają na odkrycie
– Wiemy już, że w Polsce było około 12 mln ofiar represji. Jednak do tej pory udokumentowano historię niespełna 2 mln osób – mówił podczas konferencji Zbigniew Gluza, szef ośrodka historycznego KARTA. – Ta skala jest zdumiewająca. Dopiero teraz wiemy, jak dużo ludzi było represjonowanych – dodał Gluza.

Ośrodek KARTA i Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” zbierają informacje o ofiarach II wojny światowej. Do akcji przyłączył się warszawski ratusz. – Apeluję do warszawiaków, a także wszystkich Polaków, o przyłączenie się do akcji imiennego dokumentowania relacji świadków wojny – podkreśliła prezydent Warszawy. Dane będą zbierane w specjalnej bazie. – 28 września podamy, ile osób odpowiedziało na apel i się do nas zgłosiło – dodał Zbigniew Gluza.

– Na stronie www.straty.pl mamy już około 1,3 mln rekordów dotyczących osób represjonowanych – wyjaśniał Przemysław Sypniewski z Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. – Bardzo często jest tak, że osoby, z którymi rozmawiamy, dopiero po raz pierwszy mogą opowiedzieć o tym, co przeżyły podczas II wojny światowej – dodał.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto