Nowy Ursus – inwestycja mieszkaniowa z kompleksem edukacyjnym na terenie hali przemysłowej przy ul. Gierdziejewskiego 7

Materiał informacyjny Nowy Ursus
Nowy Ursus to ciekawy projekt urbanistyczny, w ramach którego na terenie przemysłowej hali powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe ze szkołą, punktem przedszkolnym i żłobkiem. Inwestycja jest przykładem tego, że na terenach poprzemysłowych można stworzyć otwartą przestrzeń dla mieszkańców, sprzyjającą integracji społecznej.

Realizacja projektu Nowy Ursus jest możliwa dzięki ustawie Lex Deweloper. Wprowadziła ona znaczne ułatwienia dla inwestorów pozwalające na szybsze realizowanie inwestycji także na niedostępnych wcześniej terenach.

Budowa Nowego Ursusu a Lex Deweloper

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (zwana potocznie Lex Deweloper) ułatwia pozyskiwanie terenów budowlanych i usprawnia proces wydawania decyzji administracyjnych. Największą zmianą, którą wprowadziła, jest możliwość prowadzenia inwestycji niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, w przypadku byłych terenów kolejowych, produkcyjnych czy wojskowych ustawa Lex Deweloper pozwala na budowę nowych budynków i budowli nawet bez uwzględnienia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

To właśnie dzięki tej specustawie możliwe było rozpoczęcie projektu Nowy Ursus, którego głównym założeniem jest przekształcenie terenów przemysłowych przy ul. Gierdziejewskiego 7 w Warszawie w tereny mieszkaniowe, połączone z publiczną szkołą podstawową dla 645 uczniów, punktem przedszkolnym oraz żłobkiem działającymi na zasadach komercyjnych. Dodatkowo na parterach obiektów mieszkalnych ma znaleźć się wiele lokali handlowych, gastronomicznych i usługowych. Inwestycja mieszkaniowa Nowy Ursus będzie jednocześnie otoczona ciekawymi terenami rekreacyjnymi wypełnionymi zielenią i miejscami do wypoczynku.

Skąd pomysł na osiedle Nowy Ursus?

Nowy Ursus to osiedle, które powstaje na terenie niegdyś prosperującej fabryki ciągników rolniczych „Ursus”. Jej historia sięga aż 1893 r. Fabryka działała do 26 kwietnia 2011 r., kiedy to władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina. Obecnie teren Szamot jest w większości przekształcony w zabudowę mieszkaniową z infrastrukturą handlowo-usługową. Funkcjonowanie hali przemysłowej w tym otoczeniu wydaje się nie być uzasadnione. Przytłaczająca skala tego obiektu, zniszczona elewacja połączona z brakiem zieleni i retencji wód opadowych oraz duże natężenie ruchu samochodów ciężarowych które generuje nie wygląda atrakcyjnie, stąd też pojawił się pomysł, by tchnąć nowe życie w byłe tereny produkcyjne, podążając jednocześnie za trendami. Nowy Ursus ma być nie tylko nowoczesną, ale również ekologiczną przestrzenią, w której każdy mieszkaniec dzielnicy i okolic będzie mógł przyjemnie spędzić czas.

Nowy Ursus w liczbach

Zgodnie z założeniami projektu Nowy Ursus na byłych terenach przemysłowych o powierzchni 52 436 m2 mają powstać łącznie 1 454 mieszkania w budynkach o 6, 7, 8 lub 9 kondygnacjach. Łączna powierzchnia użytkowa części mieszkalnej ma wynieść aż 77 655,88 m2. Dla aut ma być udostępnionych 2181 miejsc parkingowych. Na osiedlu znajdzie się także 2692 miejsc parkingowych dla rowerów.

Jeśli chodzi o dane liczbowe dotyczące zieleni, na terenie Nowego Ursusu planowane są m.in. 192 drzewa, 1900 m2 krzewów wysokich, 8 610 m2 krzewów niskich, 1 800 m2 łąk kwietnych, 7 200 m2 ogródków lokatorskich i 150 m2 pnączy na elewacjach. Łącznie w ramach inwestycji mieszkaniowej Nowy Ursus przewidziane jest ponad 31% powierzchni biologicznie czynnej. Projekt pozwoli zatem na stworzenie przestrzeni nie tylko przyjemnej dla oka mieszkańców, ale również atrakcyjnej dla środowiska naturalnego. Warto dodać, że obecny teren hali jest w pełni wybetonowany i pozbawiony jakiejkolwiek zieleni.

Nowy Ursus jako osiedle o ciekawym otoczeniu

Na osiedlu Nowy Ursus przewidziane zostały rozwiązania, dzięki którym będzie to teren z licznymi udogodnieniami dla mieszkańców. W otoczeniu przestrzeni mieszkaniowej znajdzie się bowiem:

  • Strefa Edukacji - kompleks edukacyjny, w którym przewidziana jest szkoła z salą sportową, boiskiem wielofunkcyjnym, boiskiem do piłki nożnej, ogólnodostępną biblioteką, edukacyjnym ogrodem botanicznym i ścieżką edukacyjną,
  • Plac Miejski - otwarta przestrzeń dla mieszkańców, w której oprócz zieleni i fontanny znajdą się ławki, stojaki na rowery, miejsce na ekspozycję dzieł sztuki i historyczną wystawę fabryki Ursus, ale również ogródki kawiarniane,
  • Park Centralny - wypełnione zielenią miejsce do wypoczynku i aktywności ze ścieżkami, ławkami, ogródkami i placami zabaw,
  • Plac Sztuki - miejsce, którego sposób wykorzystania zostanie określony we współpracy z mieszkańcami dzielnicy.
  • Tak atrakcyjna przestrzeń, jak Nowy Ursus, spełni zatem wymagania urbanistyczne oraz rozwiąże problemy środowiskowe, społeczne, kulturowe i miejskie.

Nowa szkoła szansą na zmniejszenie przeludnienia szkół w dzielnicy Ursus

W skład Nowego Ursusa wejdzie nowa szkoła podstawowa, która jest nadzieją dla mieszkańców dzielnicy Ursus. Pozwoli ona bowiem na rozładowanie obecnie przeludnionych szkół rejonowych, które nie są w stanie już przyjąć odpowiedniej liczby uczniów. Nowoczesna szkoła publiczna, dostosowana do współczesnych wymagań zapewnia najwyższe standardy komunikacji. Oprócz tradycyjnych sal lekcyjnych będzie ona wyposażona w liczne pracownie dydaktyczne, edukacyjny ogród botaniczny, ścieżki edukacyjne oraz zielone klasy. Szkoła zostanie oddana do użytku przed uzyskaniem Pozwolenia na Użytkowanie pierwszego etapu osiedla.

Wraz z osiedlem powstaną nowe drogi

W ramach planowanej inwestycji została bowiem zrealizowana analiza natężenia ruchu. Osiedle zyska na tej podstawie dostęp do drogi publicznej. Będzie to możliwe dzięki projektowanym jako inwestycje towarzyszące ulicom 9 KD-L i 38 KD-D. Pozwolą one na bezkolizyjny wjazdu w ul. Gierdziejewskiego i P7P. Co więcej, w projekcie uwzględniono bezpieczne przejścia dla pieszych oraz chodniki pomiędzy kompleksem mieszkalnym i kulturalno-usługowym oraz budowę ścieżki rowerowej.

Weź udział w konsultacjach społecznych

Będą to dwa spotkania online w dniach 12.03 i 21.03 o godz. 17.30 oraz jedno spotkanie stacjonarnie w szkole Jana Pawła II ul. Orłów Piastowskich 47 w dniu 26.03

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto