Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbudowa Pałacu Saskiego. Powołano spółkę celową. Znamy zarząd, ale wiele innych pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
1 grudnia 2021 roku ma być dla restytucji Pałacu Saskiego datą historyczną. Powołano bowiem spółkę celową odpowiedzialną za odbudowę Pałacu Saskiego. Jej prezesem został Jan Edmund Kowalski. Niestety poza personaliami nadal wiemy bardzo niewiele, a sama odbudowa wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi.

Co wiemy? Że zarząd spółki będzie liczyć trzy osoby. Oprócz Kowalskiego, wiceprezesem ds. finansowych został Robert Cicirko, a członkiem zarządu – Robert Bernisz. Spółka będzie miała także sześcioosobową radę nadzorczą w której znalazło się miejsce, między innymi, dla przedstawiciela stolicy, którym został wiceprezydent Michał Olszewski.

Marszałek Stanisław Karczewski przemawiając do zgromadzonych powiedział, że życzy sobie, żeby w 110. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę można było spotkać się w już odbudowanym gmachu Pałacu Saskiego. Wiemy także, o czym przypomniał wicepremier Piotr Gliński, że w gmachu znajdzie się siedziba Senatu oraz Urzędu Wojewódzkiego. Wyraził także nadzieję, że to miejsce będzie służyło warszawiakom. Chciałby, żeby pełniło także funkcje kulturalne oraz edukacyjne. Powiedział, że być może trafi tam część zbiorów z „Zachęty”. Ważne będzie przypomnienie tego, że to w tym gmachu złamano szyfr Enigmy czy to, że mieszkał tam Fryderyk Chopin.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Powołano spółkę celową. Znamy zarz...

Wciąż jednak pozostaje bardzo wiele znaków zapytania

Nie poznaliśmy odpowiedzi na pytanie co z projektem. Stowarzyszenie Architektów Polskich opublikowało w sieci treść pisma skierowanego do prezydenta kraju Andrzeja Dudy, w związku z planowaną odbudową Pałacu Saskiego. W liście czytamy m.in. o zaniepokojeniu członków SARP wynikającym z ekspresowego tempa realizacji inwestycji. "W przypadku tak istotnej przestrzeni jak Plac Piłsudskiego, rozwiązaniem koniecznym powinno być ogłoszenie konkursu architektonicznego dopuszczającego różne rozwiązania, nie zaś wyłącznie ścisłą rekonstrukcję" – czytamy w liście otwartym SARP do prezydenta Andrzeja Dudy.

Jerzy Bombczyński, ze stowarzyszenia Saski 2018, w październiku mówił nam, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada szerokie konsultacje, jeżeli chodzi o wykorzystanie tego miejsca, które zgodnie z deklaracją Prezydenta ma być dostępne dla wszystkich. O konsultacjach także na razie niewiele wiadomo.

Kolejne znaki zapytania to finansowanie i koszt odbudowy. Przy okazji wręczania nominacji dla Roberta Cicirko, wiceprezesa ds. finansowych, usłyszeliśmy od prowadzącej, że niezwykle ważne jest finansowanie takiej inwestycji. Temat nie został jednak rozwinięty. Nie znamy również dokładnego finansowania odbudowy Pałacu oraz nie wiemy jaki będzie jego koszt.

– Powołanie Spółki Celowej Pałac Saski sp. z o.o. to kolejny etap w zainaugurowanym przez pana prezydenta procesie odbudowy. Spółka jest powołana do zadań sprawnej odbudowy i efektywnego zarządzania procesem odbudowy tych wielkich i ważnych historycznych nieruchomości – mówił Piotr Gliński. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że o kolejnych etapach przygotowania do odbudowy również będziemy na bieżąco informowani i poznamy odpowiedzi na dotąd niewyjaśnione kwestie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto