Park Stawy Cietrzewia. Malownicze miejsce na spacery i wypoczynek w Starych Włochach

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Park Stawy Cietrzewia powstał ze starych glinianek
Park Stawy Cietrzewia powstał ze starych glinianek Krzysztof Jedynak
Park Stawy Cietrzewia, to największy obszar zielony na terenie dzielnicy. Na terenie parku znajdują się liczne stawy, które są pozostałością po dawnych gliniankach. Powstały na potrzeby cegielni, które we Włochach funkcjonowały z inicjatywy właściciela majątku włochowskiego Andrzeja Kölichena od 1842 roku. Park kilka lat temu przeszedł gruntowną modernizację i teraz jest idealnym miejscem na spacer i kontakt z naturą.

Park Stawy Cietrzewia znajduje się w Starych Włochach. Zielona enklawa, choć zajmuje stosunkowo niewielki teren - 8 hektarów, to przyciąga swoją malowniczością i możliwością spędzenia czasu nad wodą.

Cztery stawy otoczone zielenią

Stawy powstały z czterech sztucznych zbiorników wodnych (glinianek) zlokalizowanych na terenie Włoch, pomiędzy ulicami Cietrzewią, Zbocze, Pana Tadeusza, Dukatową i Konewki. Ich historia sięga blisko 200 lat. W roku 1844 wieś Włochy pod Warszawą kupił bogaty mieszczanin, kupiec i porucznik w powstaniu listopadowym, Andrzej Kölichen. Na tym terenie działały cegielnie. Po zaprzestaniu wydobycia gliny teren ten był wykorzystywany do przechowywania lodu w okresie letnim, tak zwane lodownie. Póżniej obiektu zostały one zalane wodą i otrzymały dzisiejszy wygląd.

W 2011 roku park przeszedł modernizację. Wybudowano pomosty, fontanny, uporządkowano zieleń i alejki. Pojawiły się ławki, hamaki, dwa place zabaw i ścianka wspinaczkowa.

Park Stawy Cietrzewia
Park Stawy Cietrzewia powstał ze starych glinianekKrzysztof Jedynak

W parku Stawy Cietrzewia żyje dużo gatunków ptaków. Podczas spacerów można zaobserwować następujące gatunki:

  • kawka
  • mazurek
  • sikorka bogata
  • sikorka modraszka
  • szpak zwyczajny
  • trzciniak zwyczajny
  • trzcinniczek zwyczajny
  • wróbel

Żyje w nim również kilka gatunków płazów: ropucha szara, żaba trawna i żaba wodna.

Park Stawy Cietrzewia
Park Stawy Cietrzewia powstał ze starych glinianekKrzysztof Jedynak

Ze względu na to, że w stawach pływają ryby, teren chętnie odwiedzają wędkarze. Stawy podzielone są na kilka części. Łączna powierzchnia wody to ponad 4 ha. Największy akwen, nazywany jest potocznie Oceanem. Pływają w nim klenie, leszcze, karpie i szczupaki. Łączy się z mniejszym stawem - Szkolnym. Ostatni, najmniejszy, akwen to glinianka Krańcowa potocznie nazywana Karpiówką. Jest ona siedliskiem siedliskiem okoni, linów, karasi i szczupaków.

Stawy w mieście

Do Parku Stawy Cietrzewia można dojechać komunikacją miejską. Linie 178, 187, 191, 401 albo 517 dojeżdżają od północnej lub południowej strony. Jadąc samochodem, z ulicy Kleszczowej trzeba skręcić w niewielką uliczkę Wylot, która prowadzi nad brzeg stawu południowego. Tam, lub na innej pobliskiej uliczce można zostawić samochód.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie