Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pole Mokotowskie wreszcie oficjalnie otwarte po remoncie. Całoroczny staw, mnóstwo nowej zieleni. Co się zmieniło?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Nieco ponad rok opóźnienia ostatecznie złapała przebudowa parku Pole Mokotowskie. Dzisiaj oficjalnie możliwość użytkowania terenów po remoncie zainaugurował prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Najważniejsza i największa zmiana? Park zyskał ogromny całoroczny zbiornik. Nie trzeba już spuszczać wody na zimę. Pojawiły się nowe wyspy i kładki. Szczegóły poniżej.

Pole Mokotowskie - remont zakończony

Dwa letnie sezony mieszkańcy nie mogli korzystać z okolic stawu na Polu Mokotowskim. Ale to już przeszłość. W sezonie wiosenno-letnim to miejsce jest niezwykle popularne wśród lokalnej społeczności, która znów będzie mogła z niego korzystać. W stawie jest woda, którą trzeba było zawsze spuszczać na zimę. Zmiana jest możliwa dzięki przekształceniu zbiornika w naturalny. Tę zmianę podkreślał zresztą także prezydent Trzaskowski. - Najważniejszym elementem inwestycji było rozbetonowanie i zazielenienie dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiej przyrody – mówił

Pole Mokotowskie wreszcie oficjalnie otwarte po remoncie. Ca...

Dotychczasowe betonowe chodniki i ławki nad wodą zastąpiły drewniane, przypominające te z Bulwarów Wiślanych. Nic dziwnego, oba miejsca projektowała ta sama pracownia architektoniczna WXCA. Pojawiły się nowe pomosty, więcej roślinności wodnej - wszystko ma być bardziej naturalne. Zamiast 16 tys. mkw. betonu znajduje się tam teraz nowy układ wodny z roślinnością szuwarową, która zapewnia schronienie tamtejszym zwierzętom. Skomplikowania technologia oczyszczania wody z zanieczyszczeń pozwoli na zachowanie stabilnego ekosystemu.

Mnóstwo nowej zieleni

Usunięty ze stawów i pokruszony beton został użyty m.in. do uformowania wałów wygłuszających park od strony ul. Wawelskiej. Powstałe w ten sposób górki obsiano trawą. Oprócz oczka wodnego w samym centrum parku metamorfozę mają przejść także inne jego części. W ostatnich miesiącach park wzbogacił się m. in. o:

  • 35 drzew,
  • 4 065 krzewów,
  • 6 936 tys. bylin,
  • 642 pnącza,
  • 1 514 roślin cebulowych.
Pole Mokotowskie po modernizacji
Aleksy Witwicki

Co ciekawe, psy będą mogły korzystać teraz z dwóch dedykowanych oczek wodnych w części ochockiej (powyżej Biblioteki Narodowej) i w części śródmiejskiej pola. Jak mówili przedstawiciele Zarządu Zieleni, będą prosić właścicieli by ich czworonogi nie korzystały z głównego stawu. - Już myślimy nad tabliczkami informacyjnymi, aby tam kierować właścicieli czworonogów - przekazuje ZZW. Na razie roślinność się ukorzenia, a w wodzie rozwija życie.

Nową zieleń można podziwiać m.in. w ogrodach biocenotycznym i sensorycznym. Pierwszy z nich powstał w centralnej części parku, na zrekultywowanym terenie po dawnej bazie MPO. Uformowane tam górki i niecki pełnią funkcję ogrodów deszczowych, powstał też drewniany podest meandrujący wśród zieleni i altany. Ogród sensoryczny z djembasem, tipi, kamieniami wspinaczkowymi i betonowymi leżakami utworzono natomiast przy placu zabaw przy ul. Leszowej.

Miało być trochę inaczej

Park zyskał też nowe strefy wejściowe, do rekreacji mają służyć rozrzucone na terenie parku naturalne elementy, np. gąszcz pni czy pniaki do wspinaczki. Pojawi się również chwiejna równoważnia. Przy alejach ustawiane są także nowe kosze na śmieci, a na polanach schronienia dla owadów. Przypomnijmy, że początkowo Pole Mokotowskie miało przejść całkowitą metamorfozę. Ostatecznie jednak z pierwotnego projektu pozostało zaledwie około 20% przewidywanych pierwotnie zmian. M.in. z 447 zaplanowanych latarni pojawi się tylko 47. Zrealizowane zostaną też zmiany dotyczące układu wodnego. Wyremontowany i znaturalizowany zostanie staw, a odmienione tereny po dawnym MPO. Ile zostało z całego projektu zmian? Czy kiedykolwiek uda się je zrealizować? O tym możecie przeczytać w naszej rozmowie z projektantami poniżej.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto