Plac zabaw w Parku Ujazdowskim zamknięty przynajmniej do końca roku? Zarząd Zieleni nie ma dobrych wieści dla dzieci

Michał Skorupka
Michał Skorupka
Kiedy otwarcie placu zabaw w Parku Ujazdowskim? Zarząd Zieleni nie ma dobrych wieści
Kiedy otwarcie placu zabaw w Parku Ujazdowskim? Zarząd Zieleni nie ma dobrych wieści Szymon Starnawski
Udostępnij:
Plac zabaw w Parku Ujazdowskim od sierpnia 2021 roku pozostaje nieczynny. Jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w stolicy przeznaczonych do dziecięcej rozrywki, najmłodsi wciąż muszą oglądać zza ogrodzenia. Wszystko za sprawą stanu urządzeń, który nie pozwala na ich bezpieczne użytkowanie. Obecnie trwają przygotowania do przetargu, który wyłoni firmę odpowiedzialną za naprawę wadliwych elementów. Kiedy więc plac zabaw zostanie ponownie otwarty? Rzeczniczka Zarządu Zieleni mówi wprost: z pewnością nie w tym roku.

Plac zabaw w Parku Ujazdowskim to bez wątpienia jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc przeznaczonych dla dzieci w stolicy. Niestety, najmłodsi nie mogą w pełni cieszyć się z jego użytkowania. Inwestycja niemalże od samego początku boryka się z licznymi problemami. Obiekt został otwarty z dwuletnim opóźnieniem, po czym już po miesiącu został zamknięty. Ponowne otwarcie było znakomitą wiadomością zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Szkoda, że nie na stałe. Sytuacja z czasowym ograniczeniem placu zabaw powtarzała się dość często.

Ostatni raz, dzieci bawiące się na placu zabaw w warszawskim Parku Ujazdowskim, mogliśmy zobaczyć w wakacje ubiegłego roku. To właśnie w sierpniu 2021 r., miejsce to zostało otoczone płotem, na którym pojawiła się tabliczka z następującą informacją: "UWAGA. Plac zabaw wyłączony z użytkowania".

Kiedy otwarcie placu zabaw w Parku Ujazdowskim? Zarząd Zieleni nie ma dobrych wieści

Plac zabaw w Parku Ujazdowskim zamknięty przynajmniej do koń...

Po ponad roku od zamknięcia obiektu, dzieci każdego dnia wypatrują tamtejszych atrakcji zza ogrodzenia, a rodzice zadają sobie pytanie, kiedy ich pociechy znów będą mogły cieszyć się ze wspólnych zabaw na placu.

Plac zabaw zamknięty z przyczyn technicznych

Jak tłumaczy w rozmowie z naszym portalem Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, plac zabaw został zamknięty w sierpniu 2021 roku z przyczyn technicznych, tj. ze względu na stan urządzeń, który nie pozwalał na ich bezpieczne użytkowanie.

Niezwłocznie po zamknięciu placu zabaw, urzędnicy zlecili wykonanie szczegółowej ekspertyzy pn. "Kompleksowa kontrola stanu technicznego i bezpieczeństwa placu zabaw w Parku Ujazdowskim”. Zgromadzone materiały zostały poddane analizie przez pracowników stołecznego Zarządu Zieleni i na ich podstawie przygotowano wykaz usterek i nieprawidłowości koniecznych do naprawy.

Rzeczniczka ZZW informuje, że firma Apis, czyli wykonawca placu zabaw, nie podjęła się wykonania napraw wskazanych usterek w ramach wciąż obowiązującej rękojmi.

W związku z powyższym postanowiliśmy skorzystać z uprawnień dotyczących zapisów umowy i zlecić naprawę innemu podmiotowi, a kosztami obciążyć Wykonawcę placu. Obecnie szykujemy się do uruchomienia przetargu, w ramach którego wyłonimy podmiot odpowiedzialny za wykonanie napraw na placu zabaw. - tłumaczy Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Kiedy otwarcie placu zabaw w Parku Ujazdowskim? Zarząd Zieleni nie ma dobrych wieściSzymon Starnawski

Plac zabaw zamknięty przynajmniej do końca roku

Na pytanie, kiedy nastąpi ponowne otwarcie placu zabaw, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy już jednak, że w tym roku dzieci na pewno nie będą mogły korzystać z tamtejszych atrakcji.

Zrobimy to niezwłocznie po wykonaniu prac przez wyłoniony w przetargu podmiot i po upewnieniu się, że wszystkie urządzenia, które znajdują się na placu są w pełni bezpieczne dla użytkowników. Niemniej jednak plac zabaw z pewnością będzie zamknięty do końca bieżącego roku - mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Awaryjne elementy na placu zabaw

W marcu tego roku zwróciliśmy się do Zarządu Zieleni z pytaniem o najbardziej awaryjne elementy na placu zabaw w Parku Ujazdowskim. Tymi, okazały się być elementy wyniesione i zawieszone nad powierzchnią ziemi - w tym mostki, podesty, schody i tunel linowy.

Kiedy otwarcie placu zabaw w Parku Ujazdowskim? Zarząd Zieleni nie ma dobrych wieściSzymon Starnawski

Obecny stan techniczny tych urządzeń wynika przede wszystkim z użycia materiałów słabej jakości i innych, niż opisane w dokumentacji technicznej oraz z niedostatecznego zabezpieczenia użytych materiałów przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. To także wady wynikające z nieprawidłowej konstrukcji i montażu urządzeń pod powierzchnią ziemi - tłumaczyła w marcu tego roku rzeczniczka Zarządu Zieleni Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie