Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pochówek prezydentów II RP na uchodźstwie. Szczątki Raczkiewicza, Zaleskiego i Ostrowskiego spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Krystian Dobuszyński
W sobotę na warszawskim lotnisku wojskowym wylądował rządowy samolot ze szczątkami prezydentów RP Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisław Ostrowskiego. - To oni wraz z innymi działaczami byli depozytariuszami pamięci, ciągłości państwa polskiego. To dzięki ich wytrwałości naród polski trwał przez dziesięciolecia niewoli komunistycznej i dotrwał do 1989, kiedy zawitała jutrzenka wolności - powiedział premier podczas powitania szczątków na lotnisku. O godz. 15.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się msza święta żałobna z udziałem prezydenta oraz premiera, a po niej w Mauzoleum Prezydentów RP nastąpi złożenie trumien do sarkofagów.

Prezydenci II RP na uchodźstwie zostaną pochowani w Świątyni Opatrzności Bożej

Szczątki prezydentów II RP na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego oraz Stanisława Ostrowskiego – zostaną w sobotę pochowane w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie. Miejscem spoczynku sprowadzonych z Wielkiej Brytanii prochów będzie Mauzoleum Prezydentów RP. W ponownym pochówku wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Rządowy samolot ze szczątkami prezydentów RP wylądował na płycie lotniska wojskowego na Okęciu o godzinie 13.00. Trumny zostały przywitane przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego, a także przedstawicieli władz i duchowieństwa. Ok. godz. 14.50 kondukt dotarł do Świątyni Opatrzności Bożej.

Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie spoczną w specjalnym Mauzoleum. Premier: Byli strażnikami nadziei

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, prezydenci ci "w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia RP".

- To oni wraz z innymi działaczami na uchodźstwie byli depozytariuszami pamięci, ciągłości państwa polskiego, a także strażnikami nadziei. To właśnie także dzięki ich wytrwałości naród polski trwał przez dziesięciolecia w niewoli komunistycznej i dotrwał do 1989 r., kiedy zawitała do nas jutrzenka wolności - wskazał.

Morawiecki zwrócił uwagę, że "nie moglibyśmy do tego czasu wolności dotrwać, gdyby nie wysiłek pokoleń – tutaj w kraju, ale i za granicą".

- Tam za granicą los pozostawił naszych najwspanialszych synów i córki po II wojnie światowej. To właśnie oni wszyscy starali się przechować pamięć, świadczyć o prawdzie i nadziejach narodu polskiego na odzyskanie wolności. To oni, można rzec, budowali tam na uchodźstwie równoległą polis, która była zadrą w oku władz komunistycznych, która mówiła o tym, że Polska – która była wprawdzie na mapie – to nie jest ta wymarzona wolna Polska, o którą biły się pokolenia Polaków w XIX w., za którą umierali nasi przodkowie, walcząc o niepodległość w latach 1918-1921 - powiedział.

- Dziś po długiej podróży nasi prezydenci na uchodźstwie, prezydenci Rzeczypospolitej, Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, wracają na polską ziemię. Wracają tu, gdzie jest ich miejsce. Wracają i będą tutaj spoczywać w spokoju, na zawsze. Będą jednocześnie na zawsze świadkami prawdy, ciągłości i marzenia o wielkiej Rzeczypospolitej. Cześć ich pamięci! - podsumował premier.

Msza żałobna w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie

Po ceremonii powitalnej na lotnisku przed godziną 14.00 kondukt żałobny z trumnami prezydentów wyruszył do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Msza święta żałobna, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, rozpocznie się o godzinie 15.00. Homilię wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Po zakończeniu mszy głos zabiorą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Szczątki Raczkiewicza, Zaleskiego i Ostrowskiego spoczną w Mauzoleum Prezydentów RP

O godz. 16.45 w Mauzoleum Prezydentów RP nastąpi złożenie trumien do sarkofagów, poprzedzone salwą honorową. Będą też biły dzwony kościołów całej metropolii warszawskiej.

Tuż po zakończeniu uroczystości pogrzebowych dla zwiedzających zostanie otwarta Izba Pamięci prezentująca dorobek kontynuatorów II RP na uchodźstwie. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. „Izba pamięci służy przypomnieniu postaci prezydentów RP na uchodźstwie, czasów, w którym przyszło im działać oraz wyzwań, jakim usiłowali sprostać” – powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej w Centrum Opatrzności Bożej Elżbieta Duda, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej w IPN.

Źródło: PAP

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto