Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Polacy mają w swojej naturze wiele cech Polinezyjczyków" [Rozmowa NaM]

st
Z trenerką, związaną ze środowiskiem od piętnastu lat - Katarzyną Holak, rozmawialiśmy o tym czym jest, na czym polega i jak można uczestniczyć w sztuce Ma-Uri
Z trenerką, związaną ze środowiskiem od piętnastu lat - Katarzyną Holak, rozmawialiśmy o tym czym jest, na czym polega i jak można uczestniczyć w sztuce Ma-Uri materiały prasowe
Z trenerką, związaną ze środowiskiem od piętnastu lat - Katarzyną Holak, rozmawialiśmy o tym czym jest, na czym polega i jak można uczestniczyć w sztuce Ma-Uri.

Czym jest i skąd MA-URI® przywędrowało akurat do Warszawy?
MA-URI® jest kompletnym systemem transformacji osobistej poprzez pracę z ciałem i ruch. Naucza samopoznania i samouzdrawiania na poziomach fizycznym, emocjonalnym i duchowym oraz kształtowania swojego doświadczenia za pomocą świadomego wyboru postaw, przekonań, wzorców myślowych i reakcji. Wywodzi się z wiedzy ezoterycznej Polinezji (huny) i cały czas rozwija się, inspirowane wyzwaniami współczesności.
Twórcami MA-URI® są Katja Fox i Hemi Hoani Fox - (maoryski tohunga - uzdrowiciel duchowy), którzy założyli wspólnie Instytut  w Danii i w Nowej Zelandii. Kontynuują oni tradycję wiedzy maoryskich i hawajskich przodków: Abrahama Kawai'i i Hiry Moewaka. MA-URI® jest obecne w Polsce od 1992 roku.

Jak wiele wspólnych cechy ma joga i MA-URI®?
Cechą wspólną jogi i MA-URI®  jest być może praca z ciałem i jego pozycjami, które stymulują taki a nie inny przepływ energii, co skutkuje przemianą emocjonalną i mentalną.
W  MA-URI® jednak jest to medytacja w ruchu. Metoda ta wywodzi się z kultury oceanu (Polinezja) a nie stałego kontynentu (Indie), a ruch przywodzi na myśl umiejętność odnalezienia równowagi na podłożu ruchomym - pokładzie łodzi. Szkolenie  MA-URI® przygotowuje do samodzielnego codziennego treningu fizyczno-oddechowego, który jest formą medytacji w tańcu. Ta forma pracy z umysłem poprzez ciało pomaga utrzymać sprawność i witalność podobnie jak joga. Co więcej,  w trakcie tych ćwiczeń uczymy się przemiany wzorców emocjonalnych i mentalnych oraz możemy np. świadomie poszukiwać rozwiązania trapiących nas problemów. W czasie tych ćwiczeń odpowiedzi przychodzą natychmiastowo do przewietrzonego, rozgrzanego i odświeżonego umysłu. Ten stan zapewni już 15 minut medytacji dynamicznej w tańcu!

W jaki sposób ruch może wpływać na nasze myślenie?
Ruch fizyczny stymuluje samopoznanie oraz rozwój duchowy. Postura ciała człowieka warunkuje przepływ energii witalnej i jest źródłem naszego stanu fizycznej, emocjonalnej i duchowej równowagi lub nierównowagi, a także umożliwia samo-uzdrawianie. Ruch ciała jest narzędziem samoobserwacji, zwiększania świadomości i kształtowania swojego doświadczenia. Poprzez obserwację naszych wzorców ruchu, możemy wnioskować o wzorcach emocjonalnych i mentalnych, które manifestują się przez ciało fizyczne. Zmieniając świadomie sposób poruszania się, wpływamy na emocje, myśli, doświadczenie i swoją duchowość.
Cztery różne tańce stosowane w treningu MA-URI® , w których kroki i ruchy są ściśle określone, pozwalają zwiększać siłę miłości, odwagi, kreatywności, rozwijać większą odpowiedzialność i lojalność lub połączenia z inspiracją wyższej jaźni. Mając niewątpliwą wartość jako narzędzie własnej praktyki medytacyjnej, przygotowują również do pracy z ludźmi podczas pracy z ciałem, gdzie są stosowane w ruchu dookoła stołu.

Czytaj też: Naucz się sztuki wolności Maorysów. Na kongres MA-URI zaprasza Urszula Dudziak

Dlaczego warto medytować i w jaki sposób należy to robić odpowiedzialnie i efektywnie?
Jest wiele sposobów medytacji. To co odróżnia  MA-URI® to medytacja dynamiczna w ruchu i praca w wewnętrznym obrazie w medytacjach prowadzonych. W tym przypadku efektywność zapewnia  przejście treningu MA-URI® , który jest najłatwiejszym sposobem na to, aby nabrać potrzebnych umiejętności. Wszystkie  informacje na ten temat zawiera strona  ma-uri.pl.

Czy Polacy z łatwością przyswajają zasady, które przyświecają ludziom z Polinezji?
Wbrew pozorom Polacy mają w swojej naturze wiele cech Polinezyjczyków. Jesteśmy rodzinni jak oni, często w czasie mojej podróży po Nowej Zelandii uczestniczyłam w spotkaniach w maoryskich domach spotkań w których zbierają się rodziny, członkowie całego plemienia i tak jak my, Polacy prowadzą, długie rozmowy, opowiadają historie przy gościnnie zastawionych stołach. Ci ludzie są także wielkimi patriotami i tak jak my  dbają o swoją tradycję i spuściznę. Mają swoich przedstawicieli w Parlamencie, prowadzą własną edukację. Maoryski jest drugim językiem oficjalnym na Nowej Zelandii. Ponadto wiedza stamtąd jest już obecna w naszym codziennym życiu. To z tamtej tradycji pochodzi pojęcie "tu i teraz" które jest nagminnie używane w potocznym języku. Wynika to z głębokiej potrzeby tzw. cywilizowanego świata do tego aby zwolnic, zatrzymać się, skoncentrować i w tym skupieniu i połączeniu poczuć siebie w relacji z innymi i ze światem. Sięgnąć do naszych źródeł siły i zasobów. Połączyć się z wiedzą przodków. Odnaleźć nowe rozwiązania i kierunki dla siebie i swoich najbliższych. I o tym jest właśnie MA-URI® .
Ponadto mamy takie obserwacje, że Polaków charakteryzuje ogromna kreatywność, elastyczność mentalna i emocjonalna oraz umiejętność słuchania serca. To są zalety, które ułatwiają postęp w samopoznaniu i pracę z drugim człowiekiem. Naszym marzenie dlatego jest aby więcej Polaków odkryło dla siebie ten trening, który ciągle jest zbyt niszowy.

Do kogo skierowany kongres Ma-Uri?
Z jednej strony Kongres ma poinformować czym jest MA-URI® , Warszawę i mieszkańców całej Polski. Zapraszamy reprezentantów środowisk rozwoju osobistego i psychoterapeutów do współpracy w ramach różnych projektów. MA-URI® jest systemem bardzo pojemnym, który może wzbogacić osoby z różnych dziedzin zawodowych i w różnych obszarach uzdrawiania. Mamy przykładowo wizję treningu dla Tancerzy i Performerów, którzy mogą wzbogacić swoje rozumienie ekspresji ciała i nauczyć się metod przywracania przepływu energii.
Chcielibyśmy też służyć narzędziami MA-URI® w projektach związanych z uzdrawianiem traumy pokoleniowej i pojednania miedzy narodami, szczególnie pojednania polsko-niemieckiego. Naszym partnerem jest Fundacja MaMa, w której przeprowadzimy cykl spotkań dla kobiet na temat duchowego wymiaru macierzyństwa i tego, w jaki sposób MA-URI® może wspomagać rodziny.
Zapraszamy także media, dziennikarzy do przybycia 17 kwietnia, który jest dniem oficjalnym naszego spotkania. Będzie można wysłuchać kilku interesujących wykładów na temat pochodzenia, specyfiki i przebiegu treningu MA-URI® , zobaczyć piękno i grację medytacji w tańcu i pokaz Bodyworku MA-URI® . Naszymi gośćmi będą Urszula Dudziak, która od lat jest dla polskich kobiet wzorem i nauczycielem zdrowego trybu życia i tego w jaki sposób zachować pogodę ducha. Natomiast jej córka, Kasia Urbaniak w swoim wykładzie opowie o własnych doświadczeniach dochodzenia do wiedzy na temat uzdrawiania i swojej szkoły dla kobiet w Nowym Jorku. Drugi dzień Kongresu, 18 kwietnia jest przeznaczony dla praktyków MA-URI® , którzy przyjadą do Warszawy ze wszystkich zakątków Polski. Będziemy rozmawiać o genezie naszego środowiska, historii, a także planować nowe cele i obszary rozwoju. W styczniu tego roku powstało stowarzyszenie  MA-URI. Będziemy mieć wiele tematów do omówienia.

Od ilu lat zajmuje się pani tą techniką i jakie działania w Polsce pani prowadzi?
Jestem związana ze środowiskiem od 15 lat, przeszłam pełny trening szkoleniowy. Współpracowałam z Instytutem MA-URI® Healing Arts jako trener i tutor w latach 2000 do 2006. Od 2006 jestem Praktykiem MA-URI® i  zajmuję się także pomaganiem, w ramach Nowych Ustawień Rodzin metodą Berta Hellingera. W tej chwili jestem pomysłodawcą i organizatorem Kongresu MA-URI® .
MA-URI® jest podstawą i źródłem moich działań jako trenera rozwoju osobistego. Jest wszechstronnym systemem  transformacji osobowości i ducha w połączeniu z pracą z ciałem. Jego szczególna wartość dla mnie polega na osobistym przekazie wiedzy pochodzącej od rodów Hemiego Hoaniego Foxa i Katji Fox.

Gdzie (poza kongresem) można spotkać się z MA-URI® ?
Głównie w gabinetach Praktyków prowadzących indywidualne sesje pracy z ciałem. Ich lista jest na ma-uri.pl. A jeśli ktoś zapragnie wziąć udział w treningu, może zgłosić się do jednego z kilku Polskich Trenerów MA-URI® . Obecnie głównym ośrodkiem MA-URI® w Polsce jest Dom Nauczania MA-URI® "4 Wiatry", który powstał w 2007 roku w puszczy nadnoteckiej jako miejsce dedykowane warsztatom MA-URI® i spotkaniom Praktyków i Trenerów tej metody. Jest to przepiękne siedlisko otoczone polami i lasem z osobnym budynkiem oddawanym do dyspozycji uczestników warsztatu.
Szkolenia nawiązują do tradycyjnego stylu nauczania polinezyjskiego, gdzie adepci udawali się do odosobnionego whare kura (domu nauki), aby - w izolacji od swoich codziennych obowiązków i nawyków - razem uczyć się, odpoczywać, dokonywać odkryć i wewnętrznych przełomów, a następnie wracali do swoich środowisk, by dzielić się nową wiedzą i energią z bliskimi. Opiekunami i twórcami Domu są Justyna Rychlewska-Suska - trenerka MA-URI® oraz Tomasz Suska jej mąż.
Nasi Praktycy działają we wszystkich większych miastach w Polsce: w Krakowie (MA-URI® Kraków), który jest siedzibą stowarzyszenia MA-URI® . We Wrocławiu - MA-URI® Wrocław, w Warszawie, w Szczecinie od lat działa nasz najdłużej pracujący trener Ryszard Biskupski w tej chwili już na emeryturze, a także w Poznaniu, który jest najdłużej pracującym ośrodkiem MA-URI® w Polsce.
MA-URI® jest obecne w Polsce już od wielu lat .Wiele wybitnych osób, nauczycieli budowało zawartość tego treningu poprzez swoja zaangażowanie, wiedzę, doświadczenie. Kongres jest też momentem,w którym wyrażamy wdzięczność i uznanie właśnie tym ludziom. Oddając im szacunek, stwarzamy lepszą przyszłość dla nas samych. MA-URI® w swoim przesłaniu oparte jest na zgłębianiu tradycji i wiedzy  przodków . Ta idea jest bliska sercu Polaków. Dbanie o własna tradycję i historię przybliża do siebie nasze narody i pokonuje najdalszą na naszym globie odległość, jaka dzieli nasz kraj od ziemi Maorysów, Nowej Zelandii.


Kongres MA-URI® odbędzie się w dniach 17-18 kwietnia 2015. W programie: wykłady, rozmowy, taniec, medytacje i wspólna kolacja (płatna dodatkowo - 20 zł). Cena za udział w kongresie to 50 zł. Zapisy na: www.ma-uri.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto