Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przed Pałacem Prezydenckim. Domagali się ułaskawienia [ZDJĘCIA]

Olga Pabjan, Maciej Deja, Tomasz Dereszyński
Protest przed Pałacem Prezydenckim. Domagali się ułaskawienia
Protest przed Pałacem Prezydenckim. Domagali się ułaskawienia Grzegorz Jakubowski
Kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego, wzięło udział we wtorkowym (22 marca) proteście przed Pałacem Prezydenckim.

Protest przed Pałacem Prezydenckim. Domagali się ułaskawienia

Zebrani domagali się od prezydenta Andrzeja Dudy ułaskawienia Marcina Falkowskiego, skazanego na pół roku więzienia za rzekome naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. – Jeśli nie będzie efektu, będziemy kontynuować akcję i protesty – zapowiadał Krzysztof Bosak, były szef Młodzieży Wszechpolskiej i poseł na Sejm V kadencji.

Jak relacjonuje Bosak w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, protest, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, przebiegł pokojowo. – Było sporo przemówień, tłumaczyliśmy sytuację prawną Marcina, prawnik informował o przygotowanej kasacji wyroku, przemawiała pani Małgorzata, która była świadkiem wydarzenia. Głos zabierali również przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego – powiedział działacz związany obecnie z drugą z wymienionych organizacji.

Bosak przypominał, że w poniedziałek na konferencji prasowej apelował o spotkanie z przedstawicielami prezydenta w sprawie Marcina Falkowskiego, zdaniem protestujących niesłusznie skazanego za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji. – Kancelaria Prezydenta zna tę sprawę, ale póki co jej nie komentuje. Chcemy im przedstawić żywego człowieka, by nie oceniali go oni wyłącznie z relacji medialnych i dokumentów od prawnika – tłumaczył Bosak.

W poniedziałek, w związku z napływem protestów ze strony obywateli dotyczącymi sprawy Marcina Falkowskiego, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował z urzędu wstrzymać wykonanie kary pozbawienia wolności do czasu zbadania zasadności złożenia wniosku o ułaskawienie. W tym celu wystąpił do właściwego sądu o przekazanie akt sprawy.

Falkowski 16 czerwca 2014 r. wziął udział w manifestacji będącej wyrazem protestu wobec upublicznionych nagrań z tzw. „afery taśmowej”. Gdy władze państwowe uznały ją za nielegalną z uwagi na spontaniczny charakter, policja zablokowała pochód zgromadzenia, napierając na tłum przy użyciu siły fizycznej. Z relacji świadków wynika, że w pewnym momencie agresja funkcjonariuszy została skierowana na Falkowskiego. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony na komisariat, gdzie postawiono mu zarzuty.
We wrześniu 2015 roku sąd, mimo niespójnych i nieprecyzyjnych zeznań świadków, skazał go na 6 miesięcy pozbawienia wolności. – Skazano mnie na podstawie zeznań trzech policjantów, którzy na rozprawie nie potrafili podać dokładnego czasu i miejsca zajścia – komentował wyrok Falkowski. Jego adwokat wystosował prośbę do prezydenta Andrzeja Dudy o wstawienie się za oskarżonym i zastosowanie prawa łaski wobec swojego klienta.

Czytaj też: Wrzenie Świata, Warszawa. "Za wylanie piwa należy przeprosić" - to wyrok sądu



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto