Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest służby zdrowia przed Sejmem

gonzo19
gonzo19
Przed Sejmem i Kancelarią Premiera odbyła się demonstracja pracowników służby zdrowia. W proteście uczestniczyli też górnicy, hutnicy i stoczniowcy.

Protest zorganizowali pracownicy służby zdrowia zrzeszeni w NSZZ "Solidarność". - Protestujemy w imieniu pacjentów, chcemy by mogli liczyć na uczciwą służbę zdrowia - zaznaczyła w chwili rozpoczecia demonstracji Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". W rozmowie z MM-ką tuż przed rozpoczeciem protestu powiedziała, że spodziewa się udziału w akcji kilku tysięcy osób.

- Pacjent, który przychodzi do szpitala w październiku, musi na miejsce czekać do stycznia. Ma do wyboru: albo zapłacić za prywatne leczenie albo szukać wolnych miejsc w tych szpitalach, które mają kontrakt z NFZ - mówił Adam Sandauer, szef stowarzyszenia Primum Non Nocere.

Janusz Śniadek, szef NSZZ "Solidarność" dodał: - Stop rozwarstwienia w służbie zdrowia. Stop komercjalizacji szpitali. Zdrowie to nie towar. Domagamy się równego dostępu do służby zdrowia dla wszystkich.

Lista postulatów jest długa. – Przekażemy petycje zarówno marszałkowi Sejmu, jak i premierowi. Chcemy, aby najpierw zapoznali się z nimi adresaci, czyli premier Donald Tusk i marszałek Bronisław Komorowski – zapowiada Maria Ochman.

Protest służby zdrowia przed SejmemProtest służby zdrowia przed Sejmem

Protestują w Dniu Pracownika Służby Zdrowia

7 kwietnia przypadają Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Na stronie NSZZ "Solidarność" można przeczytać apel dotyczący dzisiejszego protestu. Związkowcy demonstrują przeciwko "degradacji publicznej służby zdrowia".

"75 proc. Polaków jest niezadowolnych z opieki zdrowotnej. Od ubiegłego roku niezadowolenie wzrosło o 12 proc. Średnio Polacy płacą 270 zł miesięcznie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tymczasem pomysły kolejnych reform, restrukturyzacji, przekształceń potęgują chaos i naruszają bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i pracowników. Pacjenci miesiącami oczekują w kolejkach na badania decydujące o ich zdrowiu czy życiu. Natomiast pracownicy, mimo dużego zapotrzebowania na usługi medyczne, traktowani są przedmiotowo, zmuszani do samozatrudnienia, zastraszani utratą pracy - często rezygnują ze swoich uprawnień. Coraz częściej brakuje pielęgniarek. W Polsce jest jeden z najniższych wśród państw unijnych wskaźnik pielęgniarek na 10 tys. mieszkańców. 11 lat temu było ich w Polsce 300 tys., dzisiaj jest 220 tys." – można przeczytać w apelu.

Protest służby zdrowia przed SejmemProtest służby zdrowia przed Sejmem

W proteście nie brał udziału Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który postanowił, że tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia będzie "świętem solidarności z pacjentami".

Protest służby zdrowia oznaczał dla kierowców utrudnienia w ruchu. Od godz. 11.30 trzeba było omijać ul. Wiejską i al. Ujazdowskie. Protest zakończył około godz. 15.00 przed Kancelarią Premiera.


Zobacz również:
Pielęgniarki: to sygnał ostrzegawczy
Warszawa: protest pielęgniarek [MoDO]

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto