Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz kupuje meble za 750 tysięcy złotych. Czy wydawanie takich pieniędzy w trakcie epidemii jest konieczne?

Redakcja
Naszemiasto.pl
Kilka dni temu na stronie Urzędu Miasta pojawiła się informacja o przetargu dotyczącym dostawy mebli biurowych dla stołecznego ratusza. Jak czytamy, całość ma kosztować 750 tysięcy złotych. Informacja może dziwić, ponieważ budżet Warszawy jest w najgorszej kondycji od lat, a prezydent Rafał Trzaskowski zapowiada cięcia na wszystkim. Szczegóły w artykule poniżej.

Ratusz kupuje meble za 750 tysięcy złotych

Zakup nowych mebli do miejskiego ratusza budzi kontrowersje i pytania. Choć może wydawać się to absurdalne (biorąc pod uwagę obecną sytuacją epidemiczną), to przedstawiciele miasta przekonują, że realizacja tego przetargu ma jednak sens. Przetarg zostały zaplanowany i przygotowany jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zarażeń koronawirusem czy wybuchem epidemii.

- Procedura zamówień jest długotrwała, dlatego otwarcia ofert i rozstrzygnięcia tych postępowań przypadają już na okres epidemii – wyjaśniła nam w rozmowie Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Praca na wagę złota

Unieważnienie postępowania o zamówienie publiczne jest sytuacją wyjątkową. Bez podania konkretnej przyczyny zamawiający nie ma takiej możliwości. Można uznać, że stan epidemii i konieczność zaoszczędzenia środków na inne cele to wystarczające argumenty. Natomiast należy wziąć pod uwagę, że w takiej sytuacji firma, która otrzymałaby odmowę, straciłaby szansę na pracę.

W aktualnej sytuacji firmy walczą, żeby nie stracić ciągłości finansowej. Mnóstwo przedsiębiorstw musiało zawiesić działalność, a tym samym wręczyć wypowiedzenie wielu pracownikom, ponieważ nie mieli dochodów. Zatem realizacja tego przetargu jest szansą dla wybranej firmy na przetrwanie najcięższego okresu bez przestojów i zwolnień.

- Widać wyraźnie, że w warunkach epidemii i spowodowanego nią kryzysu gospodarczego, zamówienia publiczne są dla wielu firm kluczowe. Ogłaszając przetargi i zawierając umowy na realizację usług, dostaw i robót budowlanych wspieramy rozwój gospodarczy, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia utrzymania miejsc pracy w gospodarce – tłumaczy Gałecka.

Oferty nawet 30 proc. tańsze

Jak wynika z informacji przekazanych przez rzecznika ratusza, do przetargów przystępuje teraz więcej firm, a proponowane kwoty są niższe. – Najlepsze oferty są nawet o 20-30 proc. niższe niż wstępne wyceny. – dodaje Karolina Gałecka.

Takim przykładem jest m.in. oferta przebudowy al. Jana Pawła II – umowa podpisana z firmą Balzola jest niższa aż o 4 mln od kosztorysu. Podobnie było w przetargu na dostawę wiat rowerowych w ramach budżetu obywatelskiego, gdzie najtańsza oferta jest o 1/3 niższa niż wycena.

Zdaniem Gałeckiej to widoczna zmiana trendu na rynku wykonawczym. W ostatnich latach sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.

-W przetargach składane były pojedyncze oferty, często zaś trzeba było kilkukrotnie powtarzać postępowania z powodu braku jakichkolwiek ofert. Obserwowaliśmy też bardzo szybki wzrost cen, co skutkowało koniecznością dokładania pieniędzy niemal do każdej z planowanych inwestycji, często kosztem rezygnacji z części działań, na które nie wystarczyło środków. – wyjaśnia.

Kolejne zamówienia

Oprócz wymienionych już zamówień, które w najbliższym czasie będą realizowane, wykonana będzie również inwentaryzacja energetyczna, budowlana i instalacyjna budynków użytkowanych przez stołeczne placówki oświatowe oraz budynki żłobków pozostających w Zespole Żłobków m.st. Warszawy. – Termin ogłoszenia tego przetargu jest kluczowy i nieprzypadkowy – realizacja umowy powinna mieć miejsce w okresie wakacyjnej przerwy w funkcjonowaniu placówek. – uzasadnia rzecznik ratusza.

Kolejnym przykładem jest umowa ramowa na świadczenie usług telefonii komórkowej. To postępowanie wyłoni firmę, która zapewni podstawowe usługi telefonii komórkowej oraz usługi dostępu do Internetu dla urzędu miasta, urzędów dzielnic i jednostek miejskich. Konieczność zawarcia nowej umowy wynika z wygaśnięcia dotychczasowej w czerwcu tego roku.

- Urząd m.st. Warszawy dokładnie weryfikuje każde postępowanie przetargowe zaplanowane na 2020 r., mając na uwadze szczególne potrzeby związane ze stanem epidemiologicznym. Sprawdzana jest m.in. zasadność zamówienia w obecnej sytuacji i koszty, które należałoby ponieść – dodaje na koniec Karolina Gałecka.

Spowiedź w czasie pandemii. Księża spowiadają na parkingu. W...


Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto