Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz zmienił grunty w Ursusie z naruszeniem prawa. Pawlak interweniuje u Gronkiewicz-Waltz

Redakcja
Piotr Biernaś/Polskapresse
Waldemar Pawlak, Minister Gospodarki RP, zaapelował do Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, o zdefiniowanie gruntów byłych ZPC Ursus jako terenów przemysłowo-usługowych. Analiza Ministerstwa Gospodarki wskazuje, że dotychczasowej zmiany funkcji na mieszkaniową dokonano z naruszeniem prawa.

Waldemar Pawlak, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki, zwrócił się do Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy o zdefiniowanie gruntów ZPC Ursus, jako terenów przemysłowo-usługowych. Według analizy Ministerstwa Gospodarki Studium zagospodarowania uchwalono z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa, w szczególności „Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym“. Zastrzeżenia Ministerstwa Gospodarki wzbudził również fakt, iż zgłoszone uwagi, stanowiące podstawę zmian, zostały bezkrytycznie włączone do Studium, bez ich wcześniejszego skonfrontowania z polityką planistyczną gminy, dotychczasowym przeznaczeniem gruntów oraz ich stanem prawnym.

Czytaj także: Nowa Warszawa powstanie w Ursusie

Minister Gospodarki w swoim liście zauważa, że na terenie byłych ZPC Ursus położona jest także elektrociepłownia Energetyka Ursus, zapewniająca m.in. energię elektryczną i ogrzewanie mieszkańcom dzielnicy, a także firmom. Planiści zaprojektowali kolejną elektrociepłownię o pięćset metrów od obecnej, którą chcą zlikwidować, choć została gruntownie zmodernizowana. W związku z tym powstało pytanie o zasadność takiej inwestycji i związane z tym koszty. Ministerstwo zaznacza, że projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na podstawie uchwalonego Studium, spowoduje naruszenie interesów ponad 100 przedsiębiorców zatrudniających blisko 2 tysiące osób.

– Urzędnicy forsują budowę osiedla mieszkaniowego na terenach przemysłowych w ZPC Ursus bezprawnie, jak wynika z analizy Ministerstwa Gospodarki, i na skażonym terenie, co wskazuje nawet ekspertyza zlecona przez Urząd Miasta – mówi Mirosław Obarski, reprezentujący Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ursusa. – Inna ekspertyza wykonana przez Miasto udowadnia, że budowa kolejnej elektrociepłowni jest nierealna technicznie i ekonomicznie. Żeby była opłacalna musiałaby, np. grzać pełną mocą nawet latem. Liczymy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, położy wreszcie kres tym urzędniczym nonsensom – podsumowuje Obarski.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ursusa złożyło jeszcze w październiku 2010 r. wniosek do Urzędu m.st. Warszawy o zmianę Studium Zagospodarowania Przestrzennego w części dotyczącej dawnych terenów po ZPC Ursus. Jako, że przemysł ciężki działa w tej okolicy od ponad 100 lat Stowarzyszenie oparło swój projekt na przemyśle i usługach, uwzględniając też część mieszkaniową. – Niestety, urzędnicy do dziś nie odpowiedzieli na nasz wniosek, lekceważąc postulaty przedsiębiorców – mówi Mirosław Obarski.

Mirosław Obarski, w imieniu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ursusa

Czytaj także:
* Wpadli gangsterzy z Ursusa
* Ursus ma nowego 'Orlika'. Prezydent Warszawy otworzyła boisko

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto