Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Fabryki Norblina zakończona. Wielofunkcyjny kompleks w pełni powrócił na mapę stolicy. Co oferuje warszawiakom?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Marcin Czechowicz / mat. pras.
Po kilkunastu latach intensywnych prac rewitalizacja Fabryki Norblina w końcu się zakończyła. Wielofunkcyjny kompleks o całkowitej powierzchni ponad 65 tys. mkw. wrócił do funkcjonowania łącząc m.in. biura, największą w stolicy strefę gastronomiczną, butikowe kino, miejsce na koncerty, ekologiczny targ i muzeum. Co jeszcze ma do zaoferowania Fabryka Norblina? Sprawdźcie w artykule poniżej.

Grupa Capital Park zakończyła rewitalizację Fabryki Norblina, która po kilkunastu latach intensywnych prac projektowych, budowlanych i konserwatorskich w pełni powróciła na mapę Warszawy. Teren przy ulicy Żelaznej ponownie otworzył się na miasto zachwycając historyczną zabudową, w którą wkomponowana została nowoczesna architektura. Wielofunkcyjny kompleks o całkowitej powierzchni ponad 65 tys. mkw. ma już w pełni wynajętą część biurową, a dla gości dostępne są koncepty kulturalne, rozrywkowe i gastronomiczne.

Rewitalizacja Fabryki Norblina zakończona. Wielofunkcyjny ko...

Fabryka kultury i rozrywki

Fabrykę Norblina wyróżnia jedyne w swoim stylu butikowe kino - KinoGram, na które składa się siedem kameralnych sal mieszczących łącznie 525 osób. Sale kinowe wyposażone są w stylowe kanapy, fotele oraz drewniane stoliki. KinoGram jest również siedzibą Gildii Polskich Reżyserów, która merytorycznie wspiera jego działalność. W kinie zobaczymy też oryginalną statuetkę Oscara udostępnioną przez kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, a także odwiedzimy działającą tu galerię sztuki Flow Art House.

KinoGram
Szymon Starnawski

Największy food hall w Warszawie i ekologiczny targ

Miłośników zdrowej i nieprzetworzonej żywności z pewnością ucieszy bogata oferta BioBazaru - pierwszego w Polsce targu z certyfikowanymi eko produktami, który po latach powrócił do pofabrycznych wnętrz. W Fabryce Norblina działa także największa w Warszawie strefa restauracyjna - Food Town, na którą składa się aż pięć zabytkowych hal i 23 koncepty gastronomiczne, serwujące dania z kuchni całego świata. Łącznie norblinowy food hall liczy 3,2 tys. mkw. powierzchni, w tym jedna z pięciu hal dedykowana jest wydarzeniom kulturalnym i rozrywkowym.

Na terenie kompleksu znajduje się klimatyczny Piano Bar zlokalizowany w jednym z najstarszych obiektów, sięgającym czasów pierwszego właściciela tych terenów, Franciszka Ryxa, kamerdynera ostatniego króla Polski. Trzy poziomy zabytkowego budynku wypełnia muzyka grana na żywo.

Food Town
Krystian Dobuszyński

Muzeum upamiętni dwa wieki historii tego miejsca

Najbliższy weekend (4-5 grudnia) to inauguracja otwarcia Muzeum Fabryki Norblina. 10 zabytkowych obiektów budowlanych, 50 maszyn i urządzeń datowanych od końca wieku XIX do lat 60. XX wieku oraz około 400 pozycji posrebrzanych wyrobów metalowej galanterii - to wszystko zobaczyć można na muzealnej wystawie stałej.

Dla zwiedzających przygotowane zostały cztery ścieżki zwiedzania: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Są one dostępne na trzech poziomach szczegółowości: Turysta, Rodzina, Ekspert.

Muzeum Fabryki Norblina to ogromne przedsięwzięcie, które udało nam się zrealizować w ramach prowadzonej przez Grupę Capital Park rewitalizacji pofabrycznych terenów. Jest to Muzeum niezwykłe, nie tylko ze względu na znajdujące się tu eksponaty, ale też otwartą formę, wkomponowaną w przestrzeń Fabryki Norblina. Na każdym kroku na zwiedzających czekają zatem kolejne eksponaty, jak zabytkowa prasa hydrauliczna 1000 T. czy kolekcje platerów znajdujące się w gablotach wykonanych m.in. z historycznych wózków - powiedział Artur Setniewski, dyrektor Muzeum Fabryki Norblina.

Muzeum Fabryki Norblina do końca grudnia br. funkcjonować będzie testowo. Opłata za zwiedzanie Muzeum wynosi 1 zł.

Muzeum Fabryki Norblina
mat. pras.

Fabryka nabiera rozpędu. Co się otworzy w przyszłym roku?

W przyszłym roku w Fabryce Norblina pojawi się Apple Muzeum Polska oraz pierwsza w Polsce w pełni cyfrowa galeria sztuki - ART BOX Experience. Poszerzy się również oferta gastronomiczna. Swoje lokale otworzą m.in. restauracje Soul Food, Paradiso, czy wracający po kilkuletniej przerwie na mapę stołecznej gastronomii - Blue Cactus.

W pierwszym kwartale 2022 roku swoje podwoje dla klientów otworzy nowoczesny fitness klub - Orange Fitness, a Grupa newonce.media zainauguruje swoją działalność w nowej siedzibie w budynku "Verit". Przy Żelaznej będzie można też skorzystać z oferty drogerii i apteki SuperPharm oraz centrum dentystycznego sieci Medicover Stomatologia.

Niezwykłe miejsce na mapie Warszawy

Rewitalizacja dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy to 2-hektarowy postindustrialny teren zlokalizowany u zbiegu ulic Żelaznej, Łuckiej i Prostej został zakupiony przez Grupę Capital Park. Remont Fabryki Norblina był procesem wieloetapowym, na który składały się niezwykle skomplikowane prace podziemne, instalacyjne, budowlane oraz konserwatorsko - restauratorskie. Rewitalizacji poddanych zostało 9 zabytkowych budynków oraz blisko 50 maszyn (42 urządzenia wpisane do rejestru zabytków), stanowiących ciąg technologiczny dawnej Walcowni Metali Warszawa, w tym ważąca 50 ton zabytkowa prasa hydrauliczna 1000T.

Podczas rewitalizacji przy trzech zabytkowych budynkach odbyły się spektakularne operacje budowlane. Ważący 900 ton relikt tzw. domu fabrycznego Edwarda Luckfielda z powodu konieczności przeprowadzenia praz podziemnych został przesunięty o 15 metrów. Po pięciu miesiącach historyczny budynek powrócił na swoje pierwotne miejsce. Kolejnym niezwykle ciekawym procesem budowlanym było podwieszenie dwóch zabytkowych budynków - dawnego laboratorium mechanicznego oraz hartowni z XIX wieku, które łącznie ważyły 750 ton. Podwieszenie obiektów, które trwało 11 miesięcy zastosowane zostało w celu połączenia starych ścian budynków z nową płytą stropową - przekazało biuro prasowe Fabryki.

Łączny koszt wszystkich prac przy zabytkach Fabryki Norblina wyniósł ponad 87 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto