Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja placu Grzybowskiego

Redakcja
Oczko wodne z kaskadami, do którego można wejść w upalne dni, ruchome ławki nad wodą i efektowna, kolorowa iluminacja drzew – tak za rok będzie wyglądał Plac Grzybowski.

- Zawsze bardzo się cieszę, kiedy pojawia się coś nowego, egzotycznego i zaakceptowanego przez mieszkańców – mówi prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przypomina, że Plac Grzybowski jest kolejnym rewitalizowanym elementem Warszawy. – Odnowiliśmy Krakowskie Przedmieście, Aleje Ujazdowskie, przygotowujemy projekt Placu Trzech Krzyży, mamy już określoną koncepcję zagospodarowania bulwarów na lewym brzegu Wisły, odnowiona zostanie także ul. Francuska na Saskiej Kępie – wylicza.

Starania władz miasta o poprawę wizerunki Placu Grzybowskiego trwają od dwóch lat. – Powstała wtedy sadzawka, zwana „dotleniaczem”. Była to jednak instalacja tymczasowa – przypomina burmistrz Śródmieścia, Wojciech Bartelski. – Teraz chcemy na dobre przywrócić warszawiakom to miejsce. Burmistrz podkreśla, że podczas przygotowywania projektu dużą rolę odegrały postulaty mieszkańców. – Bardzo dbaliśmy o to, żeby zostały one uwzględnione i zrealizowane. Znacznie zwiększy się przestrzeń dla pieszych, ruch samochodowy zostanie ograniczony, obszar zieleni ulegnie wyraźnemu wzmocnieniu, pojawi się też nowoczesne oczko wodne – opowiada.

Remont Placu Grzybowskiego to pierwszy etap odnawiania tego terenu. Po jego zakończeniu gruntowne zmiany czekają pobliską ulicę Próżną. – Mogę obiecać, że na Mistrzostwa Europy w 2012 r. pochwalimy się warszawiakom bardzo piękną ul. Próżną – zapewnia burmistrz Śródmieścia.

Częścią nowoczesnego oczka wodnego będą kaskady. Nad wodą zawisną ruchome ławeczki na szynach. Cały plac ozdobi kilkanaście tysięcy roślin. – Przykładaliśmy też dużą wagę do tego, żeby plac był atrakcyjny nocą. Iluminacje rozświetlą różnymi kolorami drzewa i oczko wodne - wyjaśnia Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. – Ponadto przy Kościele Wszystkich Świętych, od strony ul. Bagno zostanie wybudowany pomnik ku czci Polaków ratujących Żydów.

Renata Kaznowska dodaje, że do projektu rewitalizacji dołączona została także ul. Twarda i okolice Teatru Żydowskiego, dzięki czemu plac zostanie odrestaurowany w całości: od ul. Królewskiej i Grzybowskiej do ul. Twardej i Emilii Plater.

Koszt rewitalizacji to 6 milionów złotych.



Zobacz również:
Remont Francuskiej tuż, tuż
Za osiem miesięcy Teatr Powszechny w nowej szacie
Nowy Park Szymańskiego i skwer Apfelbauma

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto